Проф. Елена Кантарева: Още през 2021 г. знаехме за мраморен артефакт в базиликата на Пловдив, вчера дойдоха и го изкъртиха

28.11.2024 18:05 Радко Паунов
Реставраторът професор Елена Кантарева-Дечева

– Проф. Кантарева, как ще коментирате обвиненията на директора на Археологическия музей в Пловдив доц. Костадин Кисьов, че като реставратор и шеф на "Старинен Пловдив" вие и екипът ви действате като иманяри в Епископската базилика на Филипопол и сте разкрили мраморната глава на главната богиня на града, укривайки я с месеци?

– Категорично отричам всичко казано от него, а обвиненията му определям като несъстоятелни. По отношение на тази мраморна глава има малко предистория. Проектът за проучване, разкриване и експониране на Епископската базилика започна през 2015 година. Съгласуван е през месец май същата година и заедно с него е издадено разрешение за спасително археологическо проучване, което се осъществи от археолога Елена Кесякова. В този период демонтирахме над 800 квадратни метра мозайки от горния слой на базиликата. В проекта ясно беше разписано това да се осъществи, даже имах разрешение за демонтиране и на долния мозаечен под, където е нужно. Не считам, че съм извършила незаконни дейности през 2021 година, разкривайки едни 60 кв. см в стар сондаж от 2015 година.

– Момент. Защо чак през 2021 година решавате да разкривате тези 60 кв. см, след като обектът вече е бил завършен и приет?

– Тези 60 кв. см са от времето на Елена Кесякова и не бяха довършени. Решихме да го направим, за да разкрием и долната мозайка. Тогава по сигнал на Археологическия музей в Пловдив дойде комисия от инспектората на министерството на културата. Показах им проекта и им обясних, че той е съгласуван и имам разрешение да извърша тези дейности. Те казаха, че след като реставрацията е приета за завършена, тези мои проекти, макар и съгласувани, не важат и трябва да се изготви нов, който да бъде одобрен. Оттогава – от юли 2021 година, не са извършвани никакви дейности в базиликата по демонтиране на хоросан и разкриване на мозайки. Категорично отричам да съм правила нерегламентирани намеси и констатации за откриване на движими културни ценности, каквато е тази мраморна глава.

– Как се появи тя и кога? Знаехте ли за нея?

– Обясних на проверяващите през април тази година, че още през 2021 г. сме забелязали наличието на мраморен артефакт при един от сондажите с Кесякова. Този артефакт представлява трайно прикрепена част към основата на мозаечния под. И през 2024 година, когато дойде новата проверка с твърденията, че продължаваме да извършваме такива дейности, аз категорично отрекох и уверих, че не са предприемани никакви действия за разкриването или отделянето на този артефакт. Нещо повече – още през 2021 година прецених и информирах за наличието на тази мраморна находка заместник–кмета по културата Пламен Панов и тогавашния заместник–министър на културата Амелия Гешева, както и партньорите ни от "Америка за България" в лицето на Нанси Шилър.

– Как се стигна до откриването на главата?

– Ние я регистрирахме още 2021 година и я оставихме на мястото й. Само се подаваше като един от камъните в мозаечния под и беше неделима част от него.

– Вие като реставратори разкривали ли сте тази мраморна глава?

– Не.

– Закривали ли сте я с табела?

– Табелата беше отгоре, разбира се, но не сме разкривали находката.

– Археологическият музей знаел ли е за тази глава?

– Би трябвало да са я разкрили по време на разкопките. При двата сондажа с Кесякова се виждаше мраморният артефакт. И това е видно и ортофотографиите, които съществуват още през 2015, че даже и през 2023 година. И на тях си личи, че не са предприемани никакви действия. Когато дойде комисия през април тази година пак по сигнал на Археологическия музей, тя отново твърдеше, че ние продължаваме да извършваме разкопки. Категорично отрекохме и уверихме, че от 2021 година с протокол сме преустановили всякакви дейности по разкриването на долния мозаечен под. Те търсиха тогава някаква мраморна глава. Казах им, че такава не е намирана. Единственото нещо, което има до амвона, е наличие на мраморен артефакт. И им показах къде се намира. Тогава лично те го разкриха на 15 април тази година. В протокола е записано, че тази мраморна глава е неделима част от мозаечния под на базиликата. Тя е затрупаха и оставиха така.

– Кога стана изваждането й?

– Вчера, на 27 ноември, когато пристигна внезапно комисия от инспектората на министерството на културата и археолози от Пловдив. Първо минаха и огледаха мозайките. Лично им ги показах и обясни, че генерално състоянието им не е лошо, но в определени участъци има проблеми и им ги показах един по един. Те ми казаха, че имат издадено разрешение за археологическо проучване на мраморната глава и аз им дадох достъп до нея. В рамките на 3 часа я разкриха и я демонтираха от терена. Извършиха го Любомир Мерджанов и Милица Илиева в присъствието на проф. Димчев и още една колежка от БАН. Директорът на главна дирекция "Инспекторат" Александър Трайков ме информира, че главата е извадена и ще бъде занесена в Археологическия музей, където подлежи на реставрация, след което ще бъде върната в обекта.

– Вие какво отговорихте?

– Изразих съмнения, че ще я върнат. Преди изобщо да започнат да копаят, на цялата комисия казах, че според мен този артефакт трябва да остане в контекста на базиликата. Разбира се, нека я проучат. И в крайна сметка главата беше изкъртена.

– Археолозите имат предположение, че вероятно под главата има торс от цялата статуя на богинята.

– За да има торс, значи те са изкъртили главата от шията й. Като гледам снимките, такава липсва.

– Професор Кантарева, продавали ли сте монети на черния пазар, намерени в базиликата, както твърди доц. Кисьов?

– Такива твърдения изобщо няма да коментирам. Това са безпочвени обвинения без доказателства. Мога да кажа, че монети не са намирани, още по–малко продавани.

– Тече ли срещу вас разследване в Окръжната прокуратура, както съобщи доц. Кисьов?

– През месец май аз и мой колега бяхме потърсени от Криминална полиция, която ни информира, че има сигнал и трябва да бъде извършена проверка. Предоставихме им всичко. Скоро разбрах, че през септември Окръжната прокуратура е излязла с отказ за образуване на досъдебно производство. Това вероятно е било обжалвано и през октомври има постановление с отказ и от Апелативната прокуратура.

– Всички тези обвинения към вас как ги определяте?

– Аз съм професионалист, познавам добре законите и никога през живота си не съм си позволявала да ги нарушавам.

– Този скандал как би повлиял на кандидатурата на Пловдив римските мозайки от двете базилики и от сградата "Ирини" да бъдат вписани в ЮНЕСКО?

– Ако този скандал надхвърли границите на България, има опасност кандидатурата на Пловдив да бъде отхвърлена. Чета, че мозайките по думите на директора на Археологическия музей не били достатъчно ценни, а по–важна била сградата под тях. Мисля, че след такова мнение, изказано от директор на държавна институция, е безпредметно да се продължава процедурата за ЮНЕСКО. Би следвало всички институции, ангажирани с опазването и проучването на тези обекти, да бъдат единни в това отношение.

– Вие ще реагирате ли на всички обвинения към вас?
– Сериозно обмислям да си потърся правата.

Други от Интервюта

Д-р Илия Тонев: Плащаме здравните осигуровки на пациенти, за да не губим приходите по клинични пътеки

Финансово сме добре, но ни липсват лекари Преди 8 г. обединението на болниците в Сандански и Петрич бе единственият ход да осигурим нормално здравеопазване в района

Малина Крумова: Мантинели да разделят пътищата с голям трафик, за да спре безумното изпреварване

Правилата за движение по пътищата трябва да са в отделен закон, вече го работим, казва председателят на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" Още акценти За първи път от 30

Александър Симидчиев: Може да се заразим с грип, дишайки мръсен въздух

Децата и хората над 65 г. да не излизат в дните със замърсяване, препоръчвам пречиствателите за дома - През последната седмица софиянци дишахме опасно мръсен въздух - показателите навсякъде бяха над

Ангел Заберски: Има носталгия за красива музика и текстове с послание

Сега трудно намирам мелодия, която да запея и да запомня – еднакви са, казва композиторът   - Хиляди читатели се включиха в анкетата на “24 часа” и гласуваха кой е любимият им златен български хит от

Тони Димитрова: Няма да се върна като жури на "Бургас и морето". Омръзна ми този фалш - то не бяха доноси, то не бяха писма до кмета да се оплакват

Песните ми са нежни, за близки разстояния, засега не искам концерт в зала "Арена София" Лятното ми турне ще се казва "Бъди щастлива, Ани!" - нали съм Антоанета

>