По-вероятно е статуята от Хераклея Синтика да е на Луций, внук на император Октавиан Август

28.11.2024 17:15 Тони Маскръчка
Проф. Людмил Вагалински, д-р Арина Корзун и кметът на Петрич Димитър Бръчков (от ляво на дясно)
Статуята, за която се предполага че е на единия от внуците на император Октавиан Август.
Реставраторът д-р Китан Китанов

Изработена е от цял мраморен блок, след откриването първоначалните предположения бяха, че е на бог Хермес

На кой влиятелен древен владетел е статуята, открита в античния град Хераклея Синтика?

След 4 месеца очакване бе разбулена тайната около уникалната статуя,

открита на 3 юли при разкопки.

"Тя е на един от внуците на първия римски император Октавиан Август – Гай или Луций", обяви ръководителят на археологическите разкопки проф. д-р Людмил Вагалински. Разпознаването се е забавило, защото екипът е искал да има по-добри аргументи и да отхвърли някои колебания.

"С по-голяма доза вероятност това е Луций", смята професорът.

Високата над 2 метра статуя бе намерена в Големия канал на града, напълно запазена, което рядко се случва. Изработена е от цял мраморен блок, а първоначалното предположение бе, че е на бог Хермес.

Предизвиква огромен интерес не само у нас, но и в чужбина, защото подобно иконографско изображение има само на няколко места в света.

След експонирането и започналото почистване и реставрация в Историческия музей в Петрич стана ясно, че тя е на обожествена важна личност от времето на Римската империя. Датирана е от началото на новата ера.

"Не беше лесно да кажем на кого е. Иконографски прилича на бог Хермес – с пусната дясна ръка, а в лявата държи наметало, но в чертите на преди намерените статуи на Хермес няма индивидуалност, докато тук такава личи.

Първо я датирахме и стана ясно, че е от времето на Октавиан Август,

който е управлявал от 30 г. преди Христа до 14 г. след Христа, когато умира.

Като стил е от неговото време. Лицето е индивидуализирано, но не е на император. Често хората, на които се правят такива статуи след смъртта им, се представят като Хермес и така се героизират и обожествяват. Този начин на представяне е символ на власт.

Установихме, че лицето е живяло по времето на Октавиан Август и е от елита на Римската империя. Починал е млад", разказва проф. Вагалински за първите стъпки по идентифициране.  

За да разгадае тайната, той работи заедно с изкуствоведката д-р Арина Корзун и реставратора д-р Китан Китанов.

Проф. Вагалински първо е направил сравнение с племенника на Октавиан Август – Марцел, защото на пръв поглед лицата им били близки. Има обаче предвид, че ваятелите не винаги се придържат 100% към първообраза, защото често не са го и виждали лично.

Открива доста разлики с Марцел и се насочва към внуците на първия римски император

– принцовете Гай и Луций. Те са синове на единствената дъщеря на Октавиан – Юлия, и мъжа Агрипа, който пък е най-близкият приятел на императора и успешен пълководец. Агрипа е бил изключително популярен в провинция Източна Македония, където е и Хераклея Синтика.

Дядо им ги осиновява и ги обявява за бъдещи наследници. Държал е много на тях, обучавал ги е лично, смятал е, че те са неговото бъдеще и били отрупани с почести. Двамата обаче са починали млади – през II-IV век след Христа.

Първо е починал по-малкият Луций, на 18 г. се разболял. Гай пък издъхва от инфектирана рана при схватка 2 г. по-късно, когато е на 24 г. Те са кремирани с големи почести и урните им са сложени в мавзолея, в който по-късно е сложен и Октавиан Август.

Екипът ни прави сравнение с намерени статуи на братята на остров Тасос и в Коринт. Иконографията на статуята от Хераклея Синтика и намерените на братята са много близки, има прилика и в прическите.

По-малко запазени са скулптури на Луций

Прическата му е още по-близка до тази на намерената у нас статуя.

"С д-р Корзун се спряхме на тези двама принцове. Дали е Луций, или Гай, е трудно да се каже еднозначно. В Римската империя са правени много чествания за тях.

След смъртта им в цялата империя са въведени задължителни публични оплаквания, издигат им се статуи, пишат за тях, издигат ги в култ", обяснява проф. Вагалински.

Категоричен е, че скулптурата не е изработена в Рим, защото е от цял мраморен блок и трудно би могла да бъде пренесена. Предстои да бъдат взети проби от мрамора, които да се изследват в София, Берлин и Женева, за да се види дали е местен материалът.

До мястото, където бе намерена статуята, е открито и парче плочка с червен цвят, като се предполага, че е от наметалото.

"При работата по статуята обаче не открих дори и минимални участъци, където да има цвят.

Впечатлителна е многопластовостта на скулптурата

Лицевата част на фигурата преди нейното скриване в Големия канал вероятно е била изложена повече на пряко въздействие на слънчева светлина, атмосферно влияние и е по-ерозирала. Докато откъм гърба е по-запазена.

Установяват се няколко слоя на деструктивни процеси – калови налепи, следват микробиологични проблеми в дълбочина, които касаят разрушение на структурата.

Има още калцитни натичания, после силикатни в резултат на натичане на вода", разказа реставраторът д-р Китан Китанов. Това означава, че фигурата вероятно е била поставена до фонтан, защото гърбът е обливан от чиста вода.

Малко след откриване на първата статуя, на няколко метра от нея бе намерена и втора, която обаче е без глава, а главата бе на около 1-2 метра. Тя пък на кого е, ще се разбере след нейното реставриране. Тя се нуждае от повече работа и върху нея ще работи Ренета Караманова.  

"Втората статуя би могла да бъде ключ, но нейното лице още не е почистено

Има детайли в него, които ни карат да правим различни хипотези, но е рано да ги споделяме. Тогава ще разберем какво се е случило с нея, защо главата е отделена и на разстояние от тялото. Тя изглежда със 150 г. по-млада, от средата на II век", обясни проф. Вагалински.

"Съмнявам се, че през II век на тези двама братя продължават да им правят такива изображения, все пак е минало доста време. Те все пак не са Александър Македонски или Октавиан. С времето започва да отшумява споменът за тези двама братя. По-скоро е на някой местен човек от елита. Не е възможно да е на някого от братята", допуска д-р Арина Корзун.

При разкопките през следващия сезон предстои откриване на храма на Херакъл. Археолозите знаят, че е на площада, фиксиран е, намерени са части от мраморна скулптура на Херакъл. Ще се работи и по голяма обществена сграда с подова мозайка, която също е сред рядко срещаните.

"Системните усилия водят до резултат. Ще продължим да подкрепяме работата на екипа, защото това е огромна добавена стойност не само за Петрич, но и за България.

Има не само икономически, туристически, социален ефект, но и имиджов за страната и региона", каза кметът на Петрич Димитър Бръчков.

Други от От страната и света

Курсът на еврото е под прага от 1,03 долара

Курсът на еврото днес е под прага от 1,03 долара, съобщиха германски финансови издания. В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1

Тежка челна катастрофа между кола и камион на околовръстното край Чепинци

Тежка челна катастрофа е станала на околовръстното в София тази сутрин, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът се е случил на разклона за Чепинци. Ударили са се камион и кола

Кметът на район "Кремиковци": Няма опасност от радиация след влаковата катастрофа

„Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха"

Община Русе започва набирането на проектни предложения по Програма „Култура“ за 2025 г.

Община Русе обявява конкурс за финансиране на проектни предложения в областта на изкуствата и културата по Програма „Култура" за настоящата 2025 г. Крайният срок за кандидатстване е 17 февруари

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района тази сутрин.  Целият район около сградата на ВСС е блокиран и има засилено полицейско присъствие. От 10 ч

>