Лагард с призив към ЕС: Купувайте американски продукти, за да избегнете търговската война

28.11.2024 11:59
Председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард Снимка: Twitter/@amna_news

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард призова европейските лидери да си сътрудничат с новоизбрания американски президент Доналд Тръмп по отношение на митата и да купуват повече произведени в САЩ стоки. В интервю за в. "Файненшъл таймс", публикувано днес, тя също предупреди, че евентуална ожесточена търговска война може да унищожи глобалния икономически растеж. 

В първото си интервю, откакто Тръмп спечели втория си мандат в Белия дом, Лагард каза, че ЕС не трябва да прилага ответни мерки, а да преговаря с новоизбрания президент, който заплаши с мита до 20 на сто за всички стоки, които се внасят в САЩ, пише БТА.

Според Лагард никой няма да има полза от търговска война, която ще доведе до намаляване на глобалния брутен вътрешен продукт (БВП). По повод твърденията на Тръмп, че може да "направи Америка отново велика", тя репликира: "Как можеш да направиш Америка отново велика, след като глобалното търсене се понижава?".

Победата на Тръмп породи загриженост сред някои страни от ЕС и високопоставените лица в Брюксел, които се опасяват, че митата ще заличат големия търговски излишък на ЕС със САЩ и ще насърчат производителите в региона да преместят производството си там.

Лагард заяви, че Европа трябва да се справи с последствията от втория мандат на Тръмп чрез т.нар. стратегия "дипломация на чековата книжка" (когато икономическа помощ и инвестиции между страните носят дипломатическа благосклонност - бел. ред.), според която "да купува определени стоки от САЩ" като втечнен природен газ и оборудване за отбрана. "Това е по-добър сценарий от стратегия на ответни мерки, която може да доведе до положение "зъб за зъб", където никой не е истински победител", каза президентът на ЕЦБ.

Увеличаване на покупките на американски стоки, включително селскостопански продукти, втечнен природен газ и оръжия, са сред разглежданите опции, според служители, участващи в подготовката на европейската позиция по темата. ЕС също така се готви да позволи на американските компании да участват в инициативи за подкрепа на съвместни военни доставки със средства на данъкоплатците в ЕС, както и да се сближи повече с Белия дом по отношение на неговата търговска и геополитическа политика спрямо Китай.

По-рано тази година Лагард заяви, че вторият мандат на Тръмп би бил "явна заплаха" за Европа. Пред "Файненшъл таймс" тя определи думите си като "прoрочески".

"Само вижте дебатите, които водим в много страни в Европа", каза тя.

Лагард отбеляза, че мнението й за това как Европа ще се справи с втория мандат на Тръмп "малко се е променило " в течение на 2024 г., подчертавайки, че европейските страни са отговорни за това как да използват изборния резултат в САЩ, за да стимулират така необходимите промени в икономиката на Стария континент.

Лагард се съгласи с тезата на своя предшественик Марио Драги, поместена в неговия доклад за конкурентоспособността, че ЕС трябва да предприеме драстични действия, за да възвърне икономическата си конкурентоспособност, след като през последните десетилетия се бореше да не изостава от САЩ.

"Европа изостава, но не бих казала, че Европа не може да навакса", каза още Лагард.

Икономистите смятат, че заплахата на Тръмп да наложи значителни мита върху китайския износ за САЩ може да накара производителите в Пекин да наводнят европейските пазари със своите продукти, което е допълнителна заплаха за конкурентоспособността на ЕС.

Дъмпингът на евтини продукти би изострил напрежението между ЕС и Китай и би оказал допълнителен натиск върху региона, обхванат от икономическа стагнация след настъпването на пандемията, посочва "Файненшъл таймс".

Ръководителката на ЕЦБ посочи още, че политиците трябва внимателно да наблюдават как ще се развие "подобен сценарий за пренасочване на китайски стоки".

Кристин Лагард призова Европа да се абстрахира от предизборната реторика на Тръмп и да се съсредоточи върху детайлите на досегашните му предложения, определяйки като "интересен" факта, че е предложил въвеждането на мита между 10 и 20 на сто върху вноса.

"Фактът, че е заложен диапазон, означава отвореност за  дискусия", каза тя и добави, че това е създало възможност "да седнем на масата и да видим как можем да работим заедно".

Въпреки че според Лагард е твърде рано да се оценяват последиците от евентуалните мита на САЩ върху инфлацията в еврозоната, тя каза, че "ако не друго“, ефектът ще е "може би" (...) малка нетна инфлация в краткосрочен план, която вероятно ще доведе до намаляване на икономическата активност и колебания в обменните курсове. "Всичко зависи от това какви са митата, за какво се прилагат и за какъв период от време", отбеляза тя. 

За Европа позицията на бъдещата администрация на Тръмп относно търговията и трансатлантическото сътрудничество е "ускорител за ново начало, от което се нуждаем", каза още Лагард.

Тя изтъкна отдавнашната идея за създаване на единен капиталов пазар в Европа – т. нар. Съюз на капиталовите пазари – и призова ЕС да ускори развитието й. Идеята беше предложена за първи път от през 2014 г., но досега не можеше да бъде осъществена заради вътрешната опозиция в лицето на много от страните членки на ЕС. "Не съм виждала такова ниво на разбиране и вълнение като в момента", заяви Лагард.

Тя призова надзорът на капиталовите пазари да бъде поет от Европейския орган за ценни книжа и пазари, а не от отделните страни. "Трябва да имаме един единствен надзорен орган", който да "работи като Комисията по ценните книжа и борсите", каза Лагард, визирайки надзорния орган на капиталовите пазари в САЩ.

На въпрос за твърденията, че  икономиката на Европа е толкова остаряла и закостеняла, че континентът се превръща в "музей", Лагард отговори че "това е доста привлекателен музей, ако питате мен".

Тя посочи "огромното количество иновации" на целия континент, като даде за пример нидерландския земеделски сектор: "Знаете ли, че Нидерландия е вторият по големина износител на земеделски продукти в света? Вижте колко е голяма страната."

Други от От страната и света

Гроздан Караджов пое поста на министър на транспорта и съобщенията от Красимира Стоянова

В Български държавни железници и Национална компания „Железопътна инфраструктура" има проблеми, затова ще работим сериозно по отношение на безопасността в железопътния транспорт

Михайлова: ВСС може да избере временно и.ф. главен прокурор само за още 6 месеца

„ВСС може да избере временно и.ф. главен прокурор само за още 6 месеца. В това време се очаква Народното събрание да направи избора на членове от своята квота във Висшия съдебен съвет"

ИТН отмени конференцията си в събота, Слави Трифонов остава председател

"Има такъв народ" отмени националната си конференция, насрочена за събота, на която трябваше да се вземе решение за смяна на председателя на партията. Причини не са посочени, но това означава

Георг Георгиев прие поста на външен министър от Иван Кондов

Министърът на външните работи Георг Георгиев прие днес поста от Иван Кондов на церемония, която се състоя в министерството на външните работи. „За мен завръщането тук е един по-специален момент

Йорданова: Трябва кабинет, който да освободи институциите от корупционния захват

Парламентарната група на ПП-ДБ гласува против кабинета „Желязков" и много ясно обяснихме защо. Въпреки че България има нужда от редовно правителство в тази тежка ситуация

>