Израел и Хизбула: Защо примирието идва точно сега?

27.11.2024 22:52 "Дойче веле"
Атаките спират засега. СНИМКА: Пиксабей

В сряда влезе в сила одобреното от Израел примирие с Хизбула. Не само шиитската милиция е отслабена. Защо примирието идва точно сега? И защо с Хамас скоро не може да бъде постигнато такова?

Тази сутрин влезе в сила одобреното от Израел прекратяване на огъня с шиитската милиция Хизбула в Ливан. След година война Хизбула е значително отслабена, обясни израелският премиер Бенямин Нетаняху. Според експерта по Близкия изток Фабиан Хинц, с когото разговаря германската обществена телевизия ZDF, това обаче не е единствената причина за примирието.

И израелската армия е изтощена

Израел се съгласява точно сега, защото много от резервистите в армията са на фронта от много дълго време и вече се усеща изтощение и от двете страни, обяснява Хинц пред германската медия. Освен това военната операция в Ливан струва много скъпо на Израел. За "много кратко време" бяха постигнати голяма част от целите на Израел във войната с Хизбула, включително бяха убити лидери на групировката. Затова и вече се появява въпросът: какъв е смисълът тази скъпоструваща война да продължава?

Защо нападенията се засилиха точно преди примирието?

Фактът, че Израел извърши тежки атаки срещу Бейрут кратко време преди да бъде обявено решението за примирие е "позната тактика", смята експертът по въпросите на Близкия изток. Според него причините тя да се използва са няколко. На първо място е желанието да се увеличи натискът и от друга страна - да се елиминират възможно най-много цели преди да влезе в сила примирието.

Същото се случи и в обратна посока - Хизбула също засили атаките си срещу Израел през последните дни. На фона на перспективата за край на конфликта шиитската милиция можеше да си позволи да използва целия си арсенал от ракети, смята Фабиан Хинц. Освен това съществува и пропаганден елемент - с по-сериозен обстрел от страна на Хизбула преди примирието може да се създаде наративът, че Израел е бил принуден да поиска прекратяване на огъня заради заплахата от Хизбула. Така групировката може да представи това като символ на своята мощ, поне пред своите поддръжници.

Какво предстои за Хизбула?

Хизбула навярно ще има нужда от много дълго време, за да се върне към предишната си военна мощ, ако изобщо това е възможно, казва Хинц пред ZDF. На първо време шиитската милиция трябва да се опита да възстанови унищожения си оръжеен арсенал и подземни укрития. Групировката определено страда и от липса на кадри - налага се нови командири да заемат местата на убитите във войната, но това също е голям проблем, тъй като високопоставените функционери на Хизбула в голяма степен бяха елиминирани от Израел. Според Хинц за Хизбула ще е много трудно да се възвърне до предишната си мощ.

При всички положения, ако иска да продължи напред, групировката се нуждае от промяна в стратегията, защото още преди да започне войната на територията на Ливан, беше очевидно, че Хизбула не е достатъчно мощна, за да победи Израел.

Възможно ли е и примирие с Хамас?

Докато в Ливан все пак има държавна структура и армия, началната точка в ивицата Газа е съвсем друга. Тъкмо затова е толкова трудно да се говори за такова примирие с Хамас. В същото време Хамас заема и съвсем различна позиция от гледна точка на Израел - заради бруталното терористично нападение от 7 октомври 2023, когато бяха убити над 1200 души, пише "Дойче веле"

Затова и от вътрешнополитическа гледна точка за израелския премиер Бенямин Нетаняху е много по-трудно да постигне компромис с управленските си партньори, за да сложи потенциално край на войната в Газа и да се споразумее с Хамас.

Други от Анализи

1/5 от парите си семействата заделят за сметки за дома (Графика)

21,2%, или малко над 1/5 от общия си доход, домакинствата у нас отделят за жилищни разходи. Това сочат данни от проучване на Евростат за 2023 г. Под “жилищни разходи” се има предвид както наем

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

Пожарите в САЩ: най-скъпото бедствие в историята?

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди. Ще се превърнат ли те в най-скъпото бедствие в историята

Тръмп пак срита европейския задник

Той може да придърпа Гренландия без много шум. Защо му трябва да бие тъпана? През Х век Ерик Червения открива остров колкото 20 Българии и го нарича Гренландия, т. е

>