50 лв. глоба за стари коли в центъра на София от неделя (Графики)

28.11.2024 07:30 Цветелина Стефанова
Нискоемисионната зона важи от 1 декември до 28 февруари.

Глоба от 50 до 200 лв. ще получи всеки, който премине със старата си кола през центъра на София от неделя.

Причината е, че от 1 декември до края на февруари влиза в сила отново т. нар. нискоемисионна зона. Сега тя се отнася за “малкия ринг” - карето между булевардите “Васил Левски”, “Патриарх Евтимий”, “Скобелев”, “Сливница” и ул. “Опълченска”. През него е забранено влизането на автомобили от нулева (без екостандарт), първа и втора екокатегория.

В I екологична група влизат:

Във II екогрупа влизат:

От 1 декември софтуерът вече може да засича нарушителите

чрез камери, които снимат стикерите на автомобилите на предните стъкла. След това се прави автоматична проверка дали колата е в списъка на живеещите в района. (Виж долу долу.)

Миналата зима софтуерът така и не заработи заради обжалване на обществената поръчка. Така глоби на автомобилите не се налагаха.

Дни преди зоната отново да влезе в сила за сезона, големият проблем пред общината все още е как ще събира глобите от нарушителите. Причината е, че санкциите се съставят с акт по Закона за опазване на чистотата на атмосферния въздух. Така за всяко минаване през зоната глобата е между 50 и 200 лв., а за юридически лица е от 1000 до 2000 лв. Актът за санкцията трябва да се връчи лично на нарушителя. Администрацията обаче ще трябва да глобява хиляди коли на ден, което ще затрудни работата ѝ.

Тук има и още един проблем - ограниченията ще засегнат над 140 хил. автомобила със софийска регистрация. Въпреки че не се налагаха глоби, миналата година са засечени между 800 и

1000 нарушители на ден

Над 80% от тях били с регистрация от друг град, най-вече от Кюстендил и Перник. За да им връчи актовете, Столичната община трябва да поиска съдействие от кметовете на общините, в които колите са регистрирани.

За да се улесни събирането на глобите и те да се издават с фиш, са нужни промени в общинската наредба за създаване на зони с ниски емисии на вредни вещества в атмосферния въздух, както и в Закона за качеството на атмосферния въздух. Но за промени в наредбата и закона през тази година вече е късно.

От 1 януари влиза още една забрана - за отопление на въглища и дърва в девет столични района. Тя ще важи за “Средец”, “Красно село”, “Изгрев”, “Илинден”, “Оборище”, “Възраждане”, “Лозенец”, “Триадица” и “Студентски” (Виж инфографиката долу).

Тази мярка ще засегне около 1700 домакинства

Гражданите могат да кандидатстват за безплатна подмяна с екологични уреди. Глобата също е с акт - от 50 до 200 лв. Следващата година те ще се налагат веднъж за целия сезон, при това в минимален размер. Тук затрудненията ще дойдат, защото проверките в жилища не могат да се правят без полиция.

Целта не е да се глобяват гражданите, а да се стимулират да преминат към по-екологични уреди. Това е нашата цел да сменим уредите, защото това е пътят да можем да постигнем по-чист въздух, обясни преди дни зам.-кметът по екология Надежда Бобчева.

Сега община изпълнява няколко проекта за подмяна на отоплителни уреди с екологични алтернативи. Един от тях е по програма LIFE, която обхваща определени райони, предимно периферни населени места и квартали. От нея вече са се възползвали около 2500 домакинства и са сменили печките си на въглища. Амбицията е броят им да достигне 4800 семейства.

Освен това общината изпълнява и друг проект по програма “Околна среда”, който обхваща цялата територия на общината. Там старите печки се подменят с термопомпи, фотоволтаични системи и други енергийно ефективни решения. Всеки може да кандидатства за тях през сайта на общината. До момента са подадени около 2500 заявления.

Виж тук всичко за забраната за отопление на твърдо гориво.

В средата на месеца пък Столичният общински съвет прие промени, за да се прилагат по-лесно допълнителни мерки при замърсяване на въздуха. За първи път като индикатор за замърсяване са не само фини прахови частици от 10 микрона (ФПЧ 10), но и по-малките ФПЧ 2,5 микрона, които са по-опасни. Те ще се измерват от държавните станции, мобилната станция на Столичната община, две общински автоматични станции и данните от гражданската система airbg.info. Няма обаче да се използват 22 общински станции за следене на качеството на въздуха. Причината е, че дават 12 пъти отклонения от измерванията на официалните станции на Агенцията по околна среда.

Зелен билет за левче вече ще се пуска в градския транспорт, ако замърсяването с ФПЧ 10 е от 101 до 150 микрограма на кубичен метър и при концентрация на по-малките частици от 51 до 75 микрограма на кубичен метър. Градският транспорт ще се движи и по-често, а паркирането ще е безплатно в буферните гаражи на метрото. Улиците ще се мият и ще се чистят по-често.

Отоплението на твърдо гориво ще се забранява при концентрация на ФПЧ 10 над 150 микрограма и на ФПЧ 2,5 над 75 микрограма. Това ще се забранява по план, който ще се определи от кмета. При тези стойности ще се въвежда и безплатният бял билет за градския траспорт. освен това се забранява и движението на тежка техника и камиони в определени зони. Предстоят разговори с транспортните компании за разработване на ефективен механизъм за прилагането на тези мерки.

Мерки ще има и при жълт код за мъгла, инверсия или пък при прогноза за безветрие, при които през зимата мръсният въздух се задържа над София. Те ще се определят спрямо ситуацията и ще се взема предвид кои ще доведат до по-добър ефект.

Около 2,5 млрд. евро годишно губи София заради мръсния въздух,

показа пък анализ на сдружението “Въздух за здраве”. България е втора по смъртност от замърсяване в Европа след Косово. Причина за 70% от белодробните заболявания са точно фините прахови частици 2,5. Азотният диоксид пък става все по-голям замърсител на въздуха в София, показа доклад на сдружението “За Земята”. Според данните за ноември 2023 - февруари 2024 г. в 34 от 36 измерени точки концентрациите са над средногодишната норма от 40 милиграма на куб. м през всички месеци. Това показва, че столицата няма адекватни мерки, насочени към намаляване на замърсяването с азотен диоксид от трафика.

За кого не се отнася ограничението

Хората с годишен стикер за платено паркиране не трябва да подават нови документи

- заявление по образец;

- нотариален акт или документ за собственост, договор за наем - копие и оригинал за справка;

- документ, доказващ валидното правно основание за ползване на МПС, в случай че не са собственици - копие и оригинал за справка;

- за служебен автомобил - документ от работодателя за трудово или служебно правоотношение, или има сключен договор за управление, както и такъв удостоверяващ, че колата може да е и за лично ползване - копие и оригинал за справка;

- заявление по образец;

- карта за паркиране на местата, определени за превозните средства, обслужващи хора с увреждания

Къде се подава заявление:

- офис “Възраждане”

- офис “Будапеща”

- офис метростанция “Европейски съюз”

- по електронен път чрез системата за сигурно електронно връчване

Виж тук всичко за подаването на заявления.

Други от От страната и света

На червен сигнал май товарен влак на БДЖ удари частен - уволнения и поискани оставки след 2-ма мъртви и 6 ранени (Обзор)

От МВР допускат грешка на служител на държавната железница Премиерът Главчев отстрани зам.-министър по предложение на транспортния министър Стоянова, която настоя шефовете на НКЖИ и на "БДЖ - Товарни

Външно: Приветстваме новините за споразумението между Израел и "Хамас"

България приветства новините относно споразумението за прекратяване на огъня и освобождаване на заложници, приветствайки неуморните усилия на Египет, Катар и Съединените щати

Кабинетът разписан за пълен мандат, до края на тази година сменя всички регулатори (Обзор)

С обещание за дружба с президента Не е максимално желаното, но е политически възможното, обяви Росен Желязков Доган подписа само приложение, че осигурява парламентарна подкрепа 105-ото правителство

Сарафов и.ф. главен прокурор до юли, но този ВСС няма да избира тримата големи (Обзор)

Не мина идеята да се забрани на изпълняващия функциите да се кандидатира за титуляр на поста, т.е. при нов ВСС и Борислав Сарафов (ако още е и.ф.) може да се кандидатира за обвинител №1 Подписът на

Кирил Петков: ПП ще са реална опозиция на новото правителство

Ще бъдем реална опозиция, каза съпредседателят на „Продължаваме промяната“ (ПП) Кирил Петков във видео, качено в ютуб канала на партията и разпространено в страницата на ПП във Фейсбук

>