Кои са четирите жени до живот зад решетките у нас

27.11.2024 17:05 Цветелина Танкинска
Маргарита Трифонова е осъдена за убийството на 7-годишния си съсед Никола Дачев.
Варненският окръжен съд постанови две доживотни присъди за убийството на 21-годишната Женя Тодорова - едната е за лелята на момичето.
Валентина Александрова е спечелила прозвището си Кървавата Валя с три жестоки убийства.

За какво мечтae 50-годишната Виолина Лалковска, осъдена на 18 г. затвор за бруталната екзекуция с нож на бабата и дядото на певицата Белослава през 1997 г.?

Тя влиза зад решетките 24-годишна и прекарва там точно 216 месеца. Жадува всеки ден за едно - свободата си. Получава я през септември тази година, когато напуска сливенския затвор. Прибира се в родната си Враца, където не намира нищо. Няма дом, родителите ѝ са починали, съседите ѝ не я помнят. Всички са продължили след онзи 11 декември преди 18 г., когато белезниците щракват на ръцете ѝ. Телефоните вече са мобилни, има интернет, а приятелите ѝ са създали семейства и чакат внуци.

Виолина разполага единствено с чанта с дрехи и досие на убийца. Мечтаната от нея свобода се оказва закъсняла. И може би преди да се хвърли под бързия влак Видин - София, на стотина метра от жп гарата във Враца, се е питала нямаше ли да е по-добре след продължилата десетилетие съдебна сага магистратите да я осъдят до живот.

От 1999 г. до днес четири жени, извършили убийство сами или в съучастие, чуват най-тежката присъда - доживотен затвор. Три от тях продължават да я лежат и в момента в Сливенския затвор. Жестокостта, с която са извършили нападенията над жертвите си, кара съдът да приеме, че срокът от 20 г. лишаване от свобода не би довел до поправянето им. Затова ги квалифицира с признака "изключителна тежест" - единствената предпоставка на доживотния затвор, която се свързва с необичайни по количество и проявление отегчаващи обстоятелства.

Когато този признак съществува, това рязко увеличава опасността на стореното в сравнение с обичайните случаи на престъпления със същата квалификация. Липсват смекчаващи обстоятелства или са едновременно твърде малобройни и крайно несъществени. За щастие на четирите жени - те са осъдени до живот, но не на "без замяна", което значи, че наказанието им може да бъде променено на лишаване от свобода за срок от 30 г., в случай че изтърпят не по-малко от 20 г.

За убийство, но не с признак "изключителна тежест", извършено еднолично или в съучастие, в момента наказаните са общо 36 жени. Присъдите им са до 20 г., но в повечето случаи са по-ниски. Лежат за насилствената смърт на деца, съпрузи, гаджета, приятели, роднини и познати. Довършват ги с нож, пистолет или с ръце.

Техните случаи трудно може да бъдат сравнени с тези на жените, осъдени доживот. Проверка на "24 часа - 168 истории" показа, че най-младата към момента на престъплението, която днес излежава такава присъда, е 24-годишната Маргарита Трифонова (име, дадено от осиновителите - бел.ред.). В момента тя е на 51 г. На 18 септември 1998 г. Трифонова привиква седемгодишния си съсед Никола Дачев в дома си във Велико Търново и прави опит да блудства с него. Детето я заплашва, че ще разкаже всичко на близките си. Тя го напада с удари по главата, после го души с гумено уплътнение на автостъкло. Накрая го изхвърля в шахта в градския парк. По това време Маргарита е с чисто съдебно минало и прави самопризнания, въпреки че през 2015 г. хвърля бомба, заявявайки, че друг човек е отговорен за убийството, но тя поела вината му, защото била влюбена в него.

На първа инстанция съдът прави извод, че жената е действала с внезапен пряк умисъл от страх заради саморазправата със семейството на момчето. Дава ѝ доживотен затвор. Съдебнопсихиатричната експертиза определя състоянието ѝ като "социопатия". Справки на медицинските специалисти в сливенския затвор сочат "рекурентно депресивно разстройство".

След първите 20 г. зад решетките администрацията там, която стриктно следи поведението ѝ, заключава, че тя е егоцентрична, конфликтна, инфантилна, претенциозна, непредсказуема, предизвикателна и с ниско равнище на социална компетентност. Системно е нарушавала правилата за вътрешния ред и е наказвана около 50 пъти. Има опити за саморазправа с други затворнички, правила е стачки, дори се е самонаранявала. Нямала желание да се труди.

Според справки на затвора още в детството си Маргарита била непокорно дете. Не се съобразявала с правилата и често използвала лъжи. Вземала вещи без разрешението на собственика им. През 1987 г. е живяла с гадже, но отношенията им се разпаднали. Преди да бъде осъдена за убийството на 7-годишния Никола Дачев, тя е разсиновена със съдебно решение по искане на осиновителите ѝ. Майка ѝ преустановява връзка с нея, но баща ѝ я посещава в затвора, преди да почине.

Първата жена, осъдена на доживотен затвор у нас, е 27-годишна. На 30 април 1997 г. заедно с гаджето си и техен общ приятел, който тогава е войник в домашен отпуск, извършва грабеж, придружен с жестокото убийство на 65-годишна жена. Възрастната дама се оказва позната на войника. Дори го мислела за сирак и му помагала. Именно той е човекът, който предлага да я ограбят. Така във фаталния ден младежът отишъл до къщата ѝ, за да я посети за рождения ден, след което излязъл уж за да отиде до аптеката. На вратата позвънили двамата му съучастници. Когато жената отворила, те нахлули вътре. Вместо да я вържат за стол, я пребили. Имало също душене и давене. Накрая тримата откраднали вещи на стойност 1264 деноминирани лева.

Момичето, взело участие в убийството, се изправя пред съда, а магистратите приемат като отегчаващо вината обстоятелство криминалното ѝ минало. По това време тя е осъждана условно на 8 месеца за опит да напусне страната незаконно със задграничен паспорт, издаден на името на друг човек. С участието си в грабежа нарушава тригодишен изпитателен срок. Други фактори са начинът на извършване на престъплението и проявената жестокост към жертвата, която ѝ причинява страдания.

Като смекчаващи обстоятелства зачитат критичното ѝ отношение към това, което е направила, както и родителските задължения към 7-годишното ѝ дете, въпреки че не го отглежда при себе си. Причината - след развода то е било осиновено от втория мъж на майка ѝ.

Първоначално служителите на затвора, в който е изпратена жената, я описват като склонна към невротични кризи. Казват за нея, че е сприхава и своенравна, с ниска емоционална и социална зрялост. Липсва ѝ самокритичност. Определят я още като манипулативна и умееща да внушава доверие. Близо 20 г. по-късно инспекторите констатират, че има изградени трудови навици и спазва дисциплината. Избрана е да отговаря за спазването на реда от останалите затворнички. Поддържа положителни отношения с околните. Завършва редица курсове. Няма наложени дисциплинарни наказания и е награждавана многократно.

Към днешна дата въпросната жена вече не е зад решетките. Присъдата ѝ е била променена на 30 г., които е излежала, и през 2022 г. е освободена. Днес е на 54 години.

Осъдена на доживотен затвор е и 38-годишната Светла Тодорова, която "подбуди и подпомогна" гаджето на 14-годишната си дъщеря - Петър, да убие 21-годишната ѝ племенница Женя Тодорова във Варна. Причината за тежкото престъпление е, че жертвата била единствено дете и наследница на брата на Светла - Венцеслав.

Раздорът се оказва фамилна къща. Убийството се случва на 29 септември 2012 г. Смъртта е причинена от 77 прободни рани с нож. Момчето, което го прави, е наркозависимо. Има и криминално минало. За да го "мотивира" да извърши престъплението, Светла му обещава 2 хил. лв. Дава му капаро 500 лв. Съдът установява, че жената е "с относително висока степен на обществена опасност", на ръба на асоциалната психопатия. Все пак зачита като смекчаващи обстоятелства чистото ѝ съдебно минало, както и задълженията ѝ към две малолетни и едно непълнолетно дете. Сред отегчаващите обстоятелства са това, че жертвата е дете на нейния брат, както и въвличането на непълнолетната ѝ дъщеря в деянието.

Магистратите приемат, че извършеното е с "изключително висока обществена опасност", тоест надхвърля сходните случаи на убийство.

Какво е поведението ѝ зад решетките?

Месец след произнасянето на съда тя напада друга задържана в ареста. Инспекторите я определят като егоцентрична, манипулативна, лесно обидчива, несамоуверена. Изтъква това, че е отдадена и привързана майка, но липсвала емпатия.

Най-възрастната, която днес излежава доживотна присъда в сливенския затвор, е 71-годишната Валентина Александрова, известна като Кървавата Валя. В досието ѝ са записани три жестоки убийства. Тя е пребивала с чук самотни възрастни хора за дребни пари. Според полицията многодетната майка е извършвала зверствата в присъствието на двете си най-големи деца - тогава момчета на 15 и 17 години. Едното от тях дори признава, че Валя ги е водела със себе си и ги е карала да държат жертвите ѝ, докато размахвала чука. Валентина влиза в затвора в края на миналия век. През 1998 г. село Поликраище е разтърсено от жестокото убийство на семейство Кукови. След тях е пребита до смърт в дома си и пенсионерката Севдалина Ангелова. Сестра ѝ Йорданка Богоевска оцелява по чудо след нападението.

И до днес Валентина Александрова отрича да е извършила престъпленията, за които е осъдена на доживотен затвор.

Други от От страната и света

Мариан Бачев: Не съм фен на моноспектакъла, няма да работя сам в министерството

Г-н Бачев, това е най-трудното министерство на България, защото то обхваща страшно много сфери. С тези думи се обърна служебният министър на културата Найден Тодоров към своя колега Мариан Бачев

На североизток най-много дърва за огрев ползват домакинствата в област Шумен

20 888 семейства в Североизточна България ще се отопляват с дърва през сезон 24/25 г., като те вече са получили заявените от тях близо 123 000 пространствени кубически метра дърва за огрев

Протестиращи се събраха пред президентството, искат да се подобри транспортът към Витоша

Протест под наслов "Да си върнем достъпа до Витоша" се проведе пред сградата на президентската институция. Граждани и планинари се събраха на мирна демонстрация с искане за подобряване и модернизация

Полицаи откриха и иззеха издирвана от Интерпол кола край Видин

Лек автомобил „Форд Мустанг“ с български транзитни регистрационни табели е бил установен във видинското село Буковец. Превозното средство е обект на издирване в Националната Шенгенска информационна

Новият министър на културата Мариан Бачев прие поста от своя предшественик Найден Тодоров

Новият министър на културата Мариан Бачев прие поста от своя предшественик Найден Тодоров. Двамата се срещнаха в сградата на Министерството на културата, заедно с голяма част от екипа на ведомството

>