Николай Василев: Вместо амнистия - ако си платил редовно данъци за последната 1 или няколко години, да не проверяват назад

27.11.2024 07:59 Лиляна Клисурова
Николай Василев

Принципът е “да се осветлим днес и да забравим за миналото”. Това би повишило събираемостта през тази и следващи години, казва икономистът

Още акценти от интервюто:

Най-добрата кола е новата, а след нея е “Форд”. (Хенри Форд)

И от мен: Най-доброто правителство е изобщо да го има, а след него е желаното от нас.

- Г-н Василев, започвате това интервю със сентенция за правителството, но май се задават осми избори за тези 4 г. Как изглежда политическата криза през очите на бизнеса?

- Аз съм един от тези няколко милиона граждани, на които отдавна им е писнало от този хаос и безвремие. След всеки избори се надявам на стабилно правителство с пълен мандат, но политиците от всички цветове в парламента нищо не са научили. И през 2021-а, 2022-а, 2023-а и 2024-а виждаме само персонален хейт между шепа хора.

Често чувам коментари в стил “щраус”, че икономиката и без кабинет си се движи, доходите се вдигат. Категорично не съм съгласен:

Какъвто и въпрос да ми зададете, отговорът ми вероятно е “нула”.

- Вие сте били част от коалиционно управление и знаете как се работи с партньори - какъв би бил разумният вариант за мнозинство в тази конфигурация на парламента?

- Да, прекарал съм 8 години в 2 кабинета - все коалиционни. НДСВ и БСП бяха много противоположни по почти всички теми.

Но имаше добронамерени лидери, взаимно уважение и толерантност. До ден днешен, като се срещнем на улицата с министри или депутати от “другите”, се усмихваме и се поздравяваме. Човешки отношения от друга класа.

Вярвам все пак, че от всяка ситуация има положителен изход. Представям си конфигурация ГЕРБ-СДС, ППДБ, ИТН (дотук вече има мнозинство) + евентуално АПС или друг. Между гореизброените почти няма различия - приликите са огромни, разликите - пренебрежими. Ако само не се мразеха толкова...

- Защо нито една от партиите не може (не иска) да направи компромиси с идеите и вижданията си, за да се случи правителство?

- Изобщо не става дума за компромиси с идеи. А за криворазбрано усещане, че собствените ти избиратели искат да хейтиш, вместо да управляваш. За вас не знам, но не познавам нито един човек, който да искаше да ходи на 4-и, 6-и, 7-и или 150-и ялови избори. Повредата е в безнадеждната импотентност на партиите в НС.

- Вместо да седнат на масата за преговори, в момента май първите две сили повече се надцакват коя да не е виновна за следващите избори. Така ли е?

- Спомням си съвсем същия въпрос през лятото на 2021 г. И много пъти след това.

- Борисов заложи датата 12 декември като важна за задвижване на членството ни в еврозоната - ще се случи ли това най-накрая?

- Каква еврозона, какви пет лева? Пет милиарда евро исках да кажа. Провалените държави никой не ги иска. Заради глупостта си пропускаме и други огромни възможности след 2021 г., например:

И да, можехме да изпратим астронавти на подготовка в НАСА

- Защо от близо 4 г. правим дефицитни бюджети, макар и с до 3%, за да сме под критерия за еврозоната? Харчим повече, харчим неразумно или?

- Изобщо отказвам да приема, че -3% дефицит било положителна цел. За мен е провал - година след година.

От 4 г. ни управляват леви популисти, които вярват, че правилната политика е: дългове на макс, дефицити на макс, социални разходи на макс. Резултатът е - бюджетната шейна надолу по пързалката на макс. Реформи нулеви във всички сфери. Почти всички политически сили изпадаха в умопомрачение и гласуваха безумните бюджети и актуализации.

- Виждате ли възможности за балансиран бюджет за догодина? Дали не е по-добре да продължим до март със сегашния, какъвто прецедент вече има? И изобщо – как се отразява на бюджета, ако го прави служебна, а не редовна власт?

- През всичките минали години съм имал много интервюта и статии, в които съм казвал, че не виждам никаква причина за дефицити през 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 година.

Няма:

Но може да има. А ако всичко това се случи едновременно? Ние без нито една криза прахосваме неразумно, а ако ни сполетят 6 кризи?

Бюджетът никога не е бил толкова щедър, доходите - толкова високи, безработицата - ниска. Златни времена за реформи и излишъци с цел трупане на финансови мускули и намаляване на публичния дълг. Но за целта трябват реформатори от друга школа с политическа воля.

Бюджет'25 може да излезе на излишък ето така:

Ако няма редовно правителство, по-добре да не се гласува нов бюджет от отиващ си безотговорен парламент.

Сегашните депутати ще бъдат запомнени като “санитари”. Ако не се сформира мнозинство и гласуват бюджет, отново ще станат и “сватбари”.

- Одобрявате ли идеята на служебния финансов министър да допусне еднократна амнистия за неплатени данъци, за да събере около 4 милиарда от недостигащите 12?

- За данъчна амнистия се говори многократно, но досега е нямало такава. Ще бъде интересно да я видим. Опасявам се да не се планират 4 млрд. приходи, след което бъдещо правителство да разбере, че такива няма. Тогава дефицитът ще експлодира още.

Предлагал съм алтернативна идея: да се въведе правило, че ако си платил редовно данъците си за последната 1 или няколко години, не могат да те проверяват назад. Принципът е “да се осветлим днес и да забравим за миналото”. Това би повишило събираемостта през тази и следващи години.

- Ще проработи ли облагането на свръхпечалбите на банките? Дали ще успее намерението да няма привилегировани ставки по ДДС?

- Не съм привърженик на извънредните мерки, все едно сме Япония след войната или държава след опустошително земетресение. Едната година източваме милиарди от енергетиката, а следващата “Булгаргаз” и “Топлофикация” - София, отново почти фалират и им наливаме милиарди. Мерките трябва да се търсят в оптимизация на разходите.

Никога не съм подкрепял диференцирани ставки по ДДС и е крайно време да се махнат. Предлагам обаче намалена ставка от 5% за международния туризъм, защото той прилича на “износ на място”.

- Министър Петкова се отказа да вдига осигуровки, защото не намери подкрепа. Как обаче ще се реши проблемът с пенсиите, за които финансирането от бюджета заплашително расте?

- Ще повторя, че основните мерки трябва да са за оптимизиране на раздутите разходи в публичния сектор, а не за вдигане на преки данъци и осигуровки.

- Време ли е за замразяване на доходи и за стриктно спазване на швейцарското правило при пенсиите?

- През последните 4 години бюджетните разходи скачат с високи темпове. Всякакви етикети като замразяване, намаляване, постни пици и затягане на колани са неуместни - такива няма. Няма нужда от грозни мерки, достатъчно е да се спрат разхищенията.

Относно швейцарското правило - през последните 4 години забравихме, че има такова. Дефицитът на НОИ се увеличи 3 пъти за 5 години! Крайно време е да се преосмисли пенсионният модел. Най-големият враг на пенсионерите е унищожаването на финансовата стабилност в държавата.

Визитка

Други от Интервюта

Д-р Илия Тонев: Плащаме здравните осигуровки на пациенти, за да не губим приходите по клинични пътеки

Финансово сме добре, но ни липсват лекари Преди 8 г. обединението на болниците в Сандански и Петрич бе единственият ход да осигурим нормално здравеопазване в района

Малина Крумова: Мантинели да разделят пътищата с голям трафик, за да спре безумното изпреварване

Правилата за движение по пътищата трябва да са в отделен закон, вече го работим, казва председателят на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" Още акценти За първи път от 30

Александър Симидчиев: Може да се заразим с грип, дишайки мръсен въздух

Децата и хората над 65 г. да не излизат в дните със замърсяване, препоръчвам пречиствателите за дома - През последната седмица софиянци дишахме опасно мръсен въздух - показателите навсякъде бяха над

Ангел Заберски: Има носталгия за красива музика и текстове с послание

Сега трудно намирам мелодия, която да запея и да запомня – еднакви са, казва композиторът   - Хиляди читатели се включиха в анкетата на “24 часа” и гласуваха кой е любимият им златен български хит от

Тони Димитрова: Няма да се върна като жури на "Бургас и морето". Омръзна ми този фалш - то не бяха доноси, то не бяха писма до кмета да се оплакват

Песните ми са нежни, за близки разстояния, засега не искам концерт в зала "Арена София" Лятното ми турне ще се казва "Бъди щастлива, Ани!" - нали съм Антоанета

>