Епископската базилика в Пловдив е оставена без поддръжка заради бюрократични пречки

26.11.2024 16:40
Епископската базилика в Пловдив.

Мозайката в епископската базилика в Пловдив, един от най-качествено реставрираните арехологически обекти в България, е оставена без поддръжка заради бюрократични пречки. След сигнал до министерството на културата е извършена проверка и на екипа реставратори е забранено да поддържат мозайките за неопределен период от време. В същото време експозицията има нужда от постоянно почистване заради влага и плесен, които могат да я увредят.

За проблема с популярния туристически обект се знае от доста време, но институциите си мълчат и се опитват да си прехвърлят топката. Резултатът е много приказки, никакви действия и никаква поддръжка.

От забравата

Рестраврираната базилика бе открита през 2021 г. Работата по уникалния обект бе финансирана с помощта на фондация "Америка за България". Като обект базиликата е открита в началото на 80-те години на миналия век. В следващите 20 години е проучена половината сграда, а в периода 2016-2017 г. е разкрита изцяло. През 2018 г. тя бе включена в Индикативната листа за културно и природно наследство на ЮНЕСКО.

Работата по реставрацията ѝ започва през 2015 г. и продължава шест години. От откриването ѝ през 2021 г. базиликата се превърна в основна туристическа забележителност.

Сложно и по-сложно

Мозайките бяха възстановени от реставраторката проф. Елена Кантарева-Дечева и нейния екип. В момента тя е директор на общинския институт „Старинен Пловдив", който управлява и поддържа обекта. Но тъй като става дума за археология, местният археологически музей има право да контролира действията на института. Двете структури от години не са в добри отношения, пише mediapool.

Именно от музея в края на март подават сигнал до Министерството на културата. Техният инспекторат извършва проверка и налага на "Старинен Пловдив" принудителна административна мярка – спиране на всякакви дейности и намеси. Затова от общинския институт спират поддръжката. Едновременно с това кметът на града Костадин Димитров издава заповед, с която също забранява на "Старинен Пловдив" да прави каквото и да е в базиликата. Направено е изключение за спешни дейности, които обаче трябва да бъдат одобрени от местния археологически музей.

След налагането на мерките от ведомството, ръководено от проф. Кантарева, изготвят нов проект и искат одобрение, за да могат да поддържат обекта. От месеци документа чака зелена светлина от Министерството на културата.

Скандал

Действията на министерството и на кмета предизвикаха скандал. Преди няколко дни трима общински съветници от ПП-ДБ поискаха от Костадин Димитров обяснения за спряната поддръжка. От общината отговориха, че не е забранено мозайките да се почистват, но всичко трябвало да се съгласува с археологическия музей.

Дълбоко разочарование

Във вторник от фондация „Америка за България" излязоха с позиция, в която изразяват "своето дълбоко разочарование, че през последните две години, вместо да се фокусират конструктивни усилия за работа по включване на римското мозаечно наследство на Филипопол в Списъка на ЮНЕСКО за световното наследство, неясни и противоречиви интереси възпрепятстват екипа от опитни реставратори – същите тези хора, които със своята експертиза и ръце реставрираха всяко камъче от 2000-те квадратни метра мозайки – да продължават критично важната си работа по опазването на този уникален паметник на българското културно наследство".

"Настоящата ситуация представлява сериозна заплаха не само за ценното културно-историческо наследство, но подкопава труда и професионализма на реставраторите и усилията на многобройните компании, дарители, научни екипи, организации, граждани и доброволци.

Докато продължава да се възпрепятства работата на екипа на Базиликата, има риск този емблематичен обект на българското културно наследство да бъде обречен на разруха. Последиците от това ще са опустошителни – не само за мозайките, но и за репутацията на тези, които имат отговорността и привилегията да опазят българското национално културно-историческо наследство", заявяват още от фондацията.

Други от От страната и света

Учат третокласници в Бургас как се ползват белезници, жилетки и палки и как се свалят отпечатъци

Националната програма "Детско полицейско управление" е по инициатива на МВР 16 училища в Бургас си имат детски полицейски управления, в които третокласници усвояват важни житейски уроци

На червен сигнал май товарен влак на БДЖ удари частен - уволнения и поискани оставки след 2-ма мъртви и 6 ранени (Обзор)

От МВР допускат грешка на служител на държавната железница Премиерът Главчев отстрани зам.-министър по предложение на транспортния министър Стоянова, която настоя шефовете на НКЖИ и на "БДЖ - Товарни

Външно: Приветстваме новините за споразумението между Израел и "Хамас"

България приветства новините относно споразумението за прекратяване на огъня и освобождаване на заложници, приветствайки неуморните усилия на Египет, Катар и Съединените щати

Кабинетът разписан за пълен мандат, до края на тази година сменя всички регулатори (Обзор)

С обещание за дружба с президента Не е максимално желаното, но е политически възможното, обяви Росен Желязков Доган подписа само приложение, че осигурява парламентарна подкрепа 105-ото правителство

Сарафов и.ф. главен прокурор до юли, но този ВСС няма да избира тримата големи (Обзор)

Не мина идеята да се забрани на изпълняващия функциите да се кандидатира за титуляр на поста, т.е. при нов ВСС и Борислав Сарафов (ако още е и.ф.) може да се кандидатира за обвинител №1 Подписът на

>