"Америка за България": Атакуват проф. Елена Кантарева чрез базиликата, за да подкопаят авторитета й

26.11.2024 13:43 24 часа Пловдив онлайн
Нанси Шилър
Кметът Здравко Димитров с шефката на борда на "Америка за България" Гейл Байски (вдясно), президентът на фондацията Нанси Шилър, реставраторката Елена Кантарева и зам.-кметът Стефан Стоянов при откриването на Базиликата.

С несъстоятелни обвинения са подложени на атака Общинският институт "Старинен Пловдив" неговият директор проф. д-р Елена Кантарева-Дечева и екипа й, за да се подкопае професионалният им авторитет.
Това пише в позиция фондация "Америка за България", която съфинансира реставрацията и консервацията на Епископската базилика на Филипопол, за да бъде такава, каквато я виждаме днес. Няколко десетилетия уникалните антични мозайки бяха затулени в пясъци и скрити от хората. За проучването, възстановяването и експонирането им бяха вложени близо 16 млн. лева. Половината от средствата дойдоха от фондацията, а останалата част - от общината. Тъкмо заради състоянието на мозайките проф. Елена Кантарева, която лично ги реставрира, е подложена на прицел в последните дни.

Както по-рано съобщихме, със заповед на кмета на Пловдив от май т.г. на нея й е забранено всякакво вмешателство по поддръжката на паметника. В резултат на това върху част от цветните изображения се е появила плесен.

Именно по тази причина на "Америка за България", като дарител, е направило впечатление, че "напоследък зачестиха медийните публикации, в които се представя негативно мнение за Епископската базилика на Филипопол".

"Изразяваме своето дълбоко разочарование, че през последните две години, вместо да се фокусират конструктивни усилия за работа по включване на римското мозаечно наследство на Филипопол в списъка на ЮНЕСКО, неясни и противоречиви интереси възпрепятстват екипа от опитни реставратори. Същите тези хора, които със своята експертиза и ръце реставрираха всяко камъче от 2000-те квадратни метра мозайки – да продължават критично важната си работа по опазването на този уникален паметник на българското културно наследство. Вместо да бъде подкрепен, екипът на Епископската базилика, тогава основен двигател на впечатляващата реставрация, сега е поставен в позицията на пасивен наблюдател, лишен от възможността да работи по постоянната поддръжка на мозайките", се казва в позицията на "Америка за България".

Оттам припомнят, че през 2013 г., след повече от три десетилетия забрава, Община Пловдив и фондацията обединиха усилия, за да разкрият, реставрират и покажат на България и света величието на Епископската базилика на Филипопол. "Споделената ни визия беше римските мозайки да бъдат възстановени по световни стандарти, така че това късноантично наследство да намери своето достойно място в списъка на ЮНЕСКО", допълват от "Америка за България".

От откриването си през 2021 г. до днес, Eпископската базилика на Филипопол получи международно признание и беше вписана в индикативния списък на ЮНЕСКО за рекордно кратко време. Тя посреща посетители от цял свят, които уважават и ценят културно-историческото значение на българското наследство.
"Настоящата ситуация представлява сериозна заплаха не само за ценното културно-историческо наследство, но подкопава труда и професионализма на реставраторите и усилията на многобройните компании, дарители, научни екипи, организации, граждани и доброволци", се посочва в позицията на дарителя.
Той определя Епископската базилика на Филипопол като национално съкровище, чиято реставрация и представяне отговарят на най-високите международните стандарти.

Припомнят, че реализацията е резултат от сътрудничеството на близо 50 български компании – строители, производители и дизайнери – с единна визия и всеотдайност към този забележителен обект. Чрез продажбата на билети Базиликата генерира солиден приход за бюджета на „Старинен Пловдив".

"Разрастването на конфликта ни принуди да изразим публична позиция в името на Базиликата и културното наследство на България, преди да бъдат нанесени още щети. Докато продължава да се възпрепятства работата на екипа на Базиликата, има риск този емблематичен обект на българското културно наследство да бъде обречен на разруха. Последиците от това ще са опустошителни – не само за мозайките, но и за репутацията на тези, които имат отговорността и привилегията да опазят българското национално културно-историческо наследство", се заявява в позицията.

Фондация „Америка за България" остава готова да подкрепи бъдеща кандидатура на България за вписването на римското мозаечно наследство на Филипопол в Списъка на ЮНЕСКО, но само след като тази патова ситуация бъде разрешена. Базиликата, Пловдив и България заслужават световно признание за своето културно наследство.
Разчитаме на лидерството на Община Пловдив по този толкова важен въпрос.

Други от От Пловдив

Дива горила едва не погуби шефа на пловдивския природонаучен музей (Снимки)

В Пловдив пристигат от Австралия ехидна, птицечовка, вомбад, тасманийски дявол, коала и казуар Огромна горила за малко да убие директора на пловдивския природонаучен музей главен асистент Огнян

Пловдивчанин, горил кабели, към полицаите: Какви сте вие да ми вземате бакъра

Глобен е с 200 лв. за дребно хулиганство Мъж, горил медни кабели край р. Марица, заплаши полицаите, отзовали се на мястото заради гъстия черен дим, че от следващия ден няма да са на работа

63-годишна пешеходка е в болница след катастрофа в "Кючук Париж"

63-годишна жена е в пострадала в катастрофа в пловдивския квартал "Кючук Париж". Инцидентът е станал на пешеходна пътека, а ранената е в болница, съобщиха от МВР. Около 7,30 ч

Трима младежи нападнаха и обраха мъж в Пловдив навръх Бъдни вечер, хванаха ги

Единият от похитителите е непълнолетен След активни оперативни действия криминалисти разкриха автори на грабеж в центъра на Пловдив, съобщиха от МВР. Задържаните са трима младежи - на 24

Обвинен за смъртта на 18-годишния Спас в Пловдив иска пак да кара. Майката: Какви хора сте?

Двамата шофьори, обвинени за смъртта на младежа, не признават вина и делото тръгва с разпит на свидетели Човекът, който си иска книжката с най-голямата си наглост. Какви хора сте? Арогантни

>