От българския мъж по-жестоки са гърци, испанци и италианци

25.11.2024 22:00 Кирил Борисов
Протестът в София започна пред Съдебната палата.
Докато в България тепърва почват да раздават брошури, в Италия играчите във всеки мач от Серия “А” в последната седмица на ноември слагат червена линия на лицето си, за да изразят солидарност с жертвите на домашно насилие. Такъв е и случаят с Уестън Маккени от “Ювентус” и Рубен Лофтър-Чийк от “Милан”. Хаштагът само от този мач събра милиони гледания, а почти не остана човек, който да не знае за какво са червените лентички.
Урсула фон дер Лайен

Българските мъже отстъпват по жестокост поне на три европейски нации. Гърция, Италия, Испания и Нидерландия дават смразяваща статистика за убийства на жени от половинки, с които споделят живота си.

Данните съвпадат и с голямо проучване за насилието над жени в Европейския съюз между 2020 и 2024 г. 1/3 от 114-те хиляди анкетирани дами между 18 и 74-годишна възраст признават, че са удряни, пребивани, ритани, изнасилвани или заплашвани. Според изследването дамите са най-застрашени у дома и на работното място. Данните на ООН, публикувани в Световния ден срещу насилието над жени, посочват също дома като най-опасното място за дамите.

В Европа обаче няма категорична статистика за жертвите на домашно насилие. “24 часа” анализира полицейски данни в деня, в който МВР и УНИЦЕФ България

стартираха националната кампания “Никога повече насилие

у дома”. До 10 декември жертвите са призовани да звънят на 112 за всяка опасност и на националната линия за домашно насилие, на бюрото за правна помощ и да изтеглят приложението “Помогни ми”. То беше създадено от правителството преди година и се тегли безплатно. 

Според официалните данни на Гърция в съседната държава, чието население е с 4 милиона по-голямо от нашето, за 10-те месеца на 2024 г. жертвите на насилие са 15 хил.

В България са известни 2204 случая на домашно насилие - 7 пъти по-малко от Гърция

Уви, смъртта си в семейни скандали са намерили за 10 месеца 14 гъркини, а българките са 3.

Аналогично е положението и в други държави от Европейския съюз.

През 2022 г. например в Испания са регистрирани 32 хиляди случая на домашно насилие. В България живеят 7,5 пъти по-малко хора, а за същата година случаите на домашно насилие са 736, или 48 пъти по-малко.

В Италия жените, убити от настоящи или бивши партньори, са 51, показват данните на карабинерите. У нас жертвите са 3.

Населението на България е 9 пъти по-малко от това на Италия, което означава, че убитите при домашно насилие там са два пъти повече на глава от населението. На Апенините от години имат проблем с убийствата на жени. Миналата година премиерът Джорджа Мелони и лидерката на опозицията Ели Шлейн се обединиха в кампания срещу насилието над жени. В речта си за Нова година президентът Матарела също говори за проблема. 

В Нидерландия за м.г. има 15 жени, убити от бивши и настоящи партньори - 5 пъти повече, отколкото у нас, а населението е 3 пъти по-голямо от нашето.

Година преди България Гърция пусна приложението “паникбутон”

за жертви на домашно насилие. Оттогава то е изтеглено над 5000 пъти според полицията в Атина.

Официални данни за нивото на домашно насилие в Европейския съюз и сравнение между държавите няма, но цифрите в няколко от развитите страни показват, че България не е на последно място по този показател, както е при жертвите по пътищата например, въпреки различните методи на отчитане и култура на подаване на сигнали.

Доклад на полицията в Германия показва, че през 2023 г. 360 жени са били убити

от мъже, често при насилие от партньор или по време на раздяла. За същия период МВР в България отчита само 1 жертва с фатален край.

В Белгия, която е с население 11 милиона, от началото на 2024 г. са убити 20 жени от партньорите си.

Данните съвпадат и с голямото проучване за насилието над жени в Европейския съюз, започнало през 2020 и продължило цели 2 години. Една от организациите, които са работили по него, е Агенцията на ЕС за основните права. Директорът ѝ Сирпа Раутио потвърждава, че 1/3 от жените в Европа са удряни, пребивани, ритани, изнасилвани или са заплашвани, а всяка шеста е била жертва на сексуално насилие. 

Макар и с анкети, а не в полицейска статистика проучването показва, че

най-много домашно насилие има в Унгария, където 29% от жените се чувстват в опасност

На следващо място е Румъния с 26,8%.

Най-много жени са се оплакали от тормоз вкъщи в северните държави във Финландия (47%), Швеция (42%), Дания (38%), Нидерландия (36%).

Най-нисък е процентът на оплакалите се в България (6%), Полша (8%) и Чехия (10%).

Средно 140 жени и момичета са били убити от интимен партньор или член на семейството на ден през 2023 г. Това са над 51 хиляди за една година, като се отчита увеличение спрямо 2022 г. Тогава жените, станали жертви на насилие, са били 48,8 хил. Най-много убийства, извършени от интимни партньори или членове на семейството, има в Африка. Там жертвите за 2023 г. са 21,7 хил. Континентът има и най-висок брой жертви на глава от населението - 2,9 жертви на 100 хил души.

За 2023 г. също се отчитат високи нива на смъртност и в Северна и Южна Америка - 1,6 жени жертви на 100 хил., както и в Океания - 1,5 на 100 хил. Значително по-ниски са процентите в Азия и в Европа - съответно 0,8 и 0,6 на 100 хил.

Фон дер Лайен: Зад всяко число стои история като тези на Дебора, Джулия и Жизел

Дебора Михайлова, която беше жестоко нарязана с макетен нож от приятеля си Георги, е една от жертвите на насилие, която шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен спомена в обръщението си за Световния ден срещу насилието над жени.

"В днешния ден нека си припомним, че зад всяко число стоят лице, име и история - жени като Джулия Чекетин в Италия, Дебора Михайлова в България и Жизел Пелико във Франция", заяви германката. Тя призова "да спрем да мълчим и да сложим край на насилието", и припомни, че жертвите на насилие трябва да бъдат чути и подкрепяни.

"Днес и всеки друг ден заставаме рамо до рамо с жертвите", каза още шефката на ЕК.

И зад трите имена стоят ужасяващи истории, които шокираха обществото. Преди година Италия беше разтърсена от протести след бруталното убийство на 22-годишната Джулия. Виновен за смъртта на студентката се оказва бившият ѝ приятел. Той я отвлякъл, убил и захвърлил трупа ѝ в дере, след което избягал от страната. Последваха протести. След силен отзвук по случая италианският парламент прие закон за засилване на превенцията на насилието над жени.

Случаят на Жизел Пелико ужаси не само Франция, но и целия свят. В продължение на 10 години французойката била изнасилвана от непознати мъже - общо поне 51, които съпругът ѝ Доминик водил в дома им. Тя обаче дълго време не подозирала за това, защото била дрогирана именно от любовта на живота си. В периода от 2011 до 2020 г. Доминик e предлагал на непознати да спят с жена му чрез уебсайт. По думите му те са били предупредени, че тя е упоена, както и че сексуалното насилие ще бъде заснето. Жизел, която има избора да води делото срещу мъжа си при закрити врата, решава то да бъде публично и се превръща в икона на феминизма във Франция. А именно в Международния ден срещу насилието над жени прокурорът по делото призова Доминик да получи максималната присъда от 20 години.

25 ноември е обявен за Международен ден срещу насилието над жени в края на 1999 г. от ООН. Организацията избира тази дата, тъй като на 25 ноември 1960 г. в Доминиканската република са брутално убити сестрите Мирабал, които се опълчват на диктатора Рафаел Трухильо. Смъртта на трите млади жени води до силен обществен отзвук и само година по-късно той е убит. (24часа)

След Дебора и Евгения жените чуват: "Ще те нарежа повече от тази" и "Купил съм ти куфар"

ЦВЕТЕЛИНА ТАНКИНСКА

Всяка година около 25 ноември Световната здравна организация предупреждава, че едно от най-опасните места за живота на една жена продължава да бъде домът ѝ.

“Следим докладите на СЗО и това е една от констатациите, на които обръщаме внимание винаги - разказва пред “24 часа” Юлия Андонова от фондация П.У.Л.С. - Мястото, което трябва да е най-сигурно за жената, всъщност е най-опасното. Случаите на пребити, нарязани, изнасилени и оцелели по чудо жени, които са ни търсили за помощ, са безкрайно много.”

Андонова разказва, че преди Дебора Михайлова, която беше нарязана с макетен нож от Георги Иванов, в организацията им вече имало жертви на подобни нападения.

“Преди години в кризисния ни център дойде жена, подстригана от бащата на децата ѝ - спомня си Андонова. - Беше казал: “Сега ти остригах главата, довечера ще я отрежа”. Години преди Дебора дойде и жена с трите си дечица. Цяла нощ беше бягала от мъжа си, който я преследва с тесла. Не помня колко порезни рани имаше по тялото ѝ. В спешното отделение само ѝ бяха промили раните. Месеци наред, понеже бях един от хората, които ги превързваха, тя изпитваше ужасяващи болки, докато ги третирахме. На някои места имаше шевове.” 

Юлия е категорична, че на домашното насилие трябва да се гледа като на престъпление срещу личността и обществото.

“Колегите психолози споделят, че новите нападатели след случая на Дебора и убийството на Евгения Владимирова, скрита в куфар, оставало чувството за безнаказаност, защото не виждали адекватни наказания за извършителите преди тях - разказва тя. - Мъже на наши клиентки казват: “Този малко я е нарязал, аз ще те нарежа повече”, “Купил съм ти куфар”. Превръща се в мода, след като страхът и паниката са обзели обществото ни. Най-вече тази безнаказаност, защото всички виждаме колко време се влачат подобни дела. Душевните белези остават за цял живот.”

Андонова е категорична, че с макетен нож може да бъде убит човек.

“Един сантиметър близо до вена или артерия и за секунда може да си отидеш. Използването на макетен нож за такъв тип повърхностни рани е желание да се причини болка, да се обезобрази жертвата.”

Според нея е тънък моментът, в който една жена оправдава насилието, както в последния случай с Кирилка Трайкова, която беше обезобразена от съпруга си Здравко Трайков с макетен нож преди две седмици. Кирилка пусна молба да го освободят, защото бил добър съпруг.

“Тогава говорим за свързаност между жертвата и насилника - обяснява Юлия. - Причината за това е, че цял живот на жената ѝ е вменявано, че не може да направи нищо като хората, както и че той е единственият, който я понася такава, каквато е. В един момент тя започва да вярва в това.”

Други от От страната и света

Млада шофьорка е с опасност за живота, след като се заби в мантинела на магистрала „Струма“

20-годишна шофьорка е в тежко състояние след катастрофа на АМ „Струма", съобщиха от полицията. Инцидентът е станал на 15 януари вечерта на изхода от тунел „Блатино"

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля"

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля", пишат очевидци в социалните мрежи.  Инцидентът е станал около 10 ч. днес на бул. "Ломско шосе". Причината не е ясна

КЗК образува производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" заради решение за доставка на лични предпазни средства

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува открито производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към Министерството на вътрешните работи (ГД "ПБЗН"-МВР) по

Експерт: Ако влаковете бяха пътнически, жертвите щяха да са стотици

Ако влаковете бяха пътнически, вероятно жертвите щяха да са стотици. Това сподели експертът по управление и цифровизация в железопътния транспорт Людмил Иванов за челната влакова катастрофа край

Закопчаха момчета на 16 и 18 г., хванати с дрога в жилище в Лясковец

Досъдебно производство за държане на наркотици е започнато в РУ Горна Оряховица. На 15 януари около 19:30ч. в дом в град Лясковец е извършена проверка на двама криминално проявени

>