Търсят се милиони, за да превърнат в гора 100 дка с утайки край Катуница

25.11.2024 17:04 Никола Михайлов
Депото за утайки, което собственик на свинарник запали неволно, тлееше 17 дни.
Жителите на Катуница излязоха на протест заради продължителното обгазяване вследствие на пожара.
Кметът на Садово Димитър Здравков
Борислав Янков заяви, че е готов да си понесе последствията, но не е запалил пожара умишлено.

Цели 17 дни жителите на Катуница, близките села и част от Пловдив бяха подложени на обгазяване. Пожарът, който лумна в някогашното депо за утайки на 28 октомври, принуди хората да не излизат навън, за да не дишат пушеци. Потушиха го напълно едва на 13 ноември.

Собственик на свинеферма предизвика пожара, който изправи косите на огнеборците, тъй като теренът е "подвижен" и колите им не можеха да влязат в него да гасят, а го оросяваха чрез специални инсталации.
Депото от 104 дка е разположено в заблатена местност на левия бряг на р. Чая.

В него през годините се стоварваха утайките от пречиствателната станция

на Пловдив. От 2009 г. то е закрито, но въпреки това буди притеснение у жителите на селото, което отстои на 15 км от Пловдив.

На 9 ноември те не издържаха и излязоха на протест в центъра. "Няма повече да търпим да ни тровите", "ВиК - вземайте си утайките", "Не сме втора категория хора", гласяха плакатите, които издигнаха. Местните жители поискаха незабавно да започне рекултивация на сметището, какъвто проект има още от 2012 г. Кметът на община Садово Димитър Здравков беше там и ги подкрепи.

Вече има лъч надежда. В РИОСВ - Пловдив, е внесено инвестиционно предложение от община Садово и се чака становище  

дали е нужна оценка за въздействие върху околната среда

за рекултивацията. След това проектът трябва да бъде съгласуван с Басейнова дирекция и ако всичко е наред, тепърва ще се търси финансиране. Според кмета Димитър Здравков без намеса на държавата проблемът няма как да се реши.

Той е категоричен, че най-добре е утайките да се махнат. Това обаче няма как да стане, тъй като

към днешна дата височината им достига 7 метра

Цялостното им преместване практически е невъзможно. Затова община Садово настоява да бъдат изградени котловани, а аморфната маса да бъде предепонирана. Отгоре теренът трябва да бъде запръстен и озеленен, могат да се засадят и дървета.

Това обаче изисква специална технология. В инвестиционното предложение е посочено, че първата стъпка е преоформянето на ограждащата дига и полагане на горен изолиращ пласт от земни маси за рекултивация.

Не трябва да се допуска вътре да прониква вода от реката. Проектната дига е с височина около 1,5 м над нивото на утайките и с ширина на короната 3 м.

Тъй като върху старите утайки не може да се минава, след дигите трябва да бъде изграден стабилизиращ пласт. Той включва геотекстил, геомрежа и поне 50 см трошен чакъл с площ 77,88 дка. Горният изолиращ екран пък

ще попречи на пропускането на вода

и други атмосферни влияния върху утайките. Първо трябва да бъде поставен 10-сантиметров подравнителен пласт от пясък, а след това - минерално уплътнение.  

Ще бъде направен плоден дренаж, а всичко до короната на дигата изпълнителите ще запълнят със земни маси, е обяснено в инвестиционното предложение. След приключването на дейностите целият обект ще бъде обгърнат от ограда с дължина 1890 м.

Предвидени са два входа за автомобили и два за хора.

"Най-големият въпрос е кой ще го финансира

Това са щети, които държавата е създала в минало време, тъй че трябва тя да ги решава", коментира Здравков. През 2018 г. от ВиК - Пловдив, изчислили, че са необходими над 8 млн. лв. Сега цената със сигурност ще бъде по-голяма.

"Проблемът е от доста години. От ВиК - Пловдив, са търсили начин да финансират този проект навремето, не не са намерили средства и го предадоха на нас", припомня кметът.

Областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева, която свика кризисния щаб след избухването на пожара и ежедневно информираше гражданите какво се случва, увери, че ще съдейства за намирането на средства.

"Да минат съгласувателните процедури и ще търсим решения", казва тя.

Жителите на Катуница гледат с надежда на новото развитие. "Надявам се този пожар да е за последно. Дано най-после реализират този проект", заяви Веселин Христов, който живее в селото. Мнозина от хората очакват да видят резултат.

11 000 лв. глоба плаща виновникът за палежа

Глоба в размер на 11 000 лв. успя да договори 65-годишният Борислав Янков, предизвикал пожара на депото за утайки.

Мъжът беше задържан 3 дни след избухването на огъня и се сдоби с обвинение за престъпление против народното здраве и против околната среда заради замърсяването на въздуха.  

Янков обяснил, че правил ремонт на свинарника си, запалил строителни отпадъци, но тъй като духал лек вятър, огънят се прехвърлил върху високите треви и после обхванал утайките.

"Те изобщо не поддържат депото. Има и охрана, ама тя си стои в кабинката и не ги интересува нищо. Никакви грижи", каза 65-годишният мъж пред съдебната зала.

Той добави, че съжалява за станалото, готов е да си понесе последствията, но категорично заяви, че не е запалил пожара умишлено и тръгнал дори да гаси пламъците.

Споразумението му с прокуратурата, което е одобрено от районния съд, освен глобата включва и година и половина пробация.

Други от Регион

Бягство от полицията край Цалапица ще коства над 30 000 лв. на дрогиран водач

Отделно е условната му присъда от 6 месеца Водач, седнал зад волана на мерцедеса си след употреба на канабис и бягал от полицията по магистрала "Тракия" от землището на Труд до района на Цалапица

"Монди" прие разговор за бъдещето на завода в Стамболийски в Министерството на икономиката

След отправена официална покана за среща към висшия мениджмънт на „Монди Груп" със седалище в Обединеното кралство в Министерството на икономиката и индустрията е получено писмо от главния

Година условно и две - без книжка, получи Хасан от Розино за смъртта на пешеходец в Карлово

Опитах се да избегна удара, но от дясна страна имаше коли и не успях, заяви подсъдимият 12 месеца условно с 3-годишен изпитателен срок получи Хасан Топач от карловското село Розино

6 години затвор за шофьор, причинил смъртта на 14-годишно момче на пътя

Окръжният съд в Стара Загора постанови първоинстанционна присъда, с която наложи на 60-годишния Димитър Косев наказание в размер на шест години лишаване от свобода, при първоначален „общ" режим

Дядото на Росен Желязков е бил виден атлет в Чепеларе

Внукът му е наследник на апартаменти в родопския град Дядото на кандидата за премиер Росен Желязков е бил виден спортист, ставал републикански шампион в лека и тежка атлетика на младини

>