Д-р Димитър Николов: Атеросклерозата вече не е заболяване само на възрастните – все по-често я срещаме при хора между 30-40 г.

22.11.2024 19:30 Мартина Зиновиева
Д-р Димитър Николов, началник на отделението по съдова хирургия в УМБАЛ “Софиямед”

С фенестрирани стентграфтове до момента са спасени 12 души. Пациентът с първата фабрично произведена ендопротеза се възстановява отлично, твърди началникът на отделението по съдова хирургия в УМБАЛ "Софиямед"

Основни фактори за развитието на болестта са високото кръвно налягане, захарният диабет, който вече е епидемия, и тютюнопушенето, а те в известна степен подлежат на контрол. Не можем да възпрем гените и остаряването

Обездвижването покачва опасността от съдови инциденти, но и натрупването на мускулатура провокира изменения на кръвоносните съдове

Д-р Димитър Николов е съдов хирург, прилагащ както класически, така и съвременни минимално инвазивни методи за лечение на съдовите заболявaния.

Завършва Медицинския университет в София през 2001 г., придобива специалности "Хирургия" (2009) и "Съдова хирургия" (2011). Преминава курсове на обучение за ендопротезиране на гръдната и коремната аорта. Работи в Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ "Св. Екатерина" (2002-2006) и е част от екипа на проф. Васил Червенков в МБАЛ "Токуда" (2006-2012). През 2012 г. се присъединява към Отделението по съдова хирургия на "Сити Клиник". От 2018 до 2020 г. е съдов хирург в УБ "Лозенец".

От август 2020 г. до момента е началник на Отделението по съдова хирургия на УМБАЛ "Софиямед".

Той е един от двамата носители на специалния приз "Новатор в медицината" на "Лекарите, на които вярваме", 2024 г.

- Д-р Николов, какво означава за вас това признание “Новатор в медицината”, с която бяхте удостоен на церемонията на лигата на “24 часа” “Лекарите, на които вярваме” този месец?

- Наградата е огромно признание за нашата работа. Означава, че сме забелязани и от колегите, и от пациентите. Хубаво е да се знае, че се постигат нови неща, че се развиваме технологично. Чудесно е за пациентите да са наясно, че имаме нови методи, с които можем да помогнем в дадени ситуации.

- Разкажете за самото нововъведение в медицината, за което бяхте удостоен.

- Въведохме нов метод за лечение на аневризми на аортата, които са неподходящи за стандартните ендоваскуларни методи – за аневризми, които обхващат висцералните и надбъбречните съдове.

Тяхното изолиране от кръвотока с вътресъдова протеза изисква те да бъдат снабдени с допълнителни отвори или разклонения, чрез които да се запази кръвоснабдяването на тези жизненоважни органи в областта на корема. По света манипулацията е налична и достъпна от известно време. У нас основно по финансови причини досега нямаше фенестрирани ендопротези. Преди две години започнахме да ги създаваме сами, като вземаме стандартните протези, правим отвори в тях. От тази година вече имаме налични готови фенестрирани ендопротези и използвайки вече натрупания опит,

поставихме първата фабрично произведена ендопротеза у нас

- Колко човешки живота са спасени досега от вашите ръце с фенестрирани стентграфтове?

- С индивидуално изготвени фенестрирани стентграфтове у нас до момента сме помогнали на 12 души. И както казах, един е с първата фабрично произведена протеза. За съжаление, в момента има известно забавяне и проблеми с реимбурсацията на индивидуално изготвените протези. След Нова година се надявам процесът да тръгне по-лесно.

- По ваша преценка, колко в страната са хората, които се нуждаят от тези специфични фини ендопротези?

- По принцип пациентите със сложна анатомия на аневризмите са около 15-20% от всички случаи на коремна аневризма. Ако годишно се правят около 150-200 ендопротези, макар точна статистика да нямам, около 30-40 пациенти биха имали нужда от ендопротези с фенестрация.

- Смятате ли, че по този въпрос сме покрили всички световни стандарти за лечение?

- В момента, в които дойдат всичките необходими подобни протези – да. Ще сме на нивото на останалия свят, що се отнася до лечението на тази патология.

- Как се възстановяват пациентите ви, преминали през поставянето на фенестриран стентграфт?

- Доста добре. Това е минимално инвазивна процедура. Болничният престой е относително кратък.

- Какви според вас са основните спънки в здравеопазването, когато говорим за съдова хирургия? И какво ще препоръчате, за да се подобри секторът?

- Относно съдовата хирургия това, което може да се подобри, е

да се въведе нова пътека или процедура за тези интервенции - защото те изискват малко по-голямо обезпечаване с консумативи

Като цяло мисля, че останалата ни дейност е добре осигурена.

- Акад. Лъчезар Трайков наскоро представи данни от проучване на МУ - София. Оказва се, че 13% от завършващите медицина доктори не знаят какво да специализират. Бихте ли ги посъветвали да изберат вашия път? Защо?

- Със сигурност – да. Аз самият, когато завършвах, нямах сериозна идея какво представлява тази специалност. Оказа се много интересна, съчетаваща хирургия, образна диагностика, имаща интердисциплинарни отношения с кардиологията, с вътрешната медицина. Използват се различни методи – както отворени хирургични, така и минимално инвазивни. Изключително отговорна специалност. Решението как да се действа при всеки пациент изисква много креативност. Аз намерих своето място в съдовата хирургия. Препоръчвам на младите колеги също да изберат този път.

- Как трябва да живее един човек, за да не се налага да попада в ръцете на съдов хирург?

- За съжаление, само малка част от провокаторите на заболяванията са под наш контрол. Сред независещите са възрастта и наследствеността. От гените и времето никой не може да се скрие. Остаряването не може да се възпре. Има фактори, които все пак могат да бъдат модифицирани от нас – начинът на хранене и движението. Можем да контролираме високото кръвно налягане, захарният диабет, който е епидемия, и тютюнопушенето. Тези фактори в известна степен подлежат на контрол. Те са основни в развитието на атеросклерозата например. Тя е най-честата основа за артериалните заболявания.

- Преди години се мислеше, че никой под 50 г. не страда от атеросклероза. Сега така ли е?

- Не е вярно. Процесите на атеросклероза започват от детска възраст. Но минават години, преди тя да започне да се изявява. Все по-често се наблюдава при пациенти между 30-40 г. На 40 години пациентите са със сериозни изменения на съдовете, заради атеросклероза. Има определено “подмладяване” на диагнозата. Тя не е “привилегия” на възрастните.

- Възрастовата граница на много болести слиза надолу. За какви симптоми трябва да внимаваме?

- Стесненията и запушванията на съдовете на долните крайници, които стават постепенно, в крайна сметка причиняват нарушаване на кръвоснабдяването при натоварване. След изминаване на 300-500 метра човек започва да усеща болка. И с времето разстоянието, което болният може да измине, става все по-късо. Така се изразява хроничната артериална недостатъчност.

По-честата патология е венозната. Симптомите при нея са тежест в краката, отоци, напрежение в края на деня. Свързано е с нашето ежедневие.

Или седим прекалено дълго, или постоянно сме на крак в движение.

- Златното правило при съдовите заболявания явно е, че човек не бива да спира да се движи, но и да не прекалява. Изключително трудно за млад и работещ човек.

- Много млади почти нямат двигателна активност. Изцяло индивидуално е. Други пък държат много на физическата си форма и посвещават на спорта почти цялото си време.

- Може ли да се получи съдов проблем заради прекаляване със спорта? Авицена е казал, че виното в малки дози е лекарство, в големи е отрова. Важи ли и за движението?

- Със сигурност да. Има редица патологични състояния в областта, характерни за занимаващите се с културизъм или силови спортове. Хипертрофията на мускулите притиска венозни или артериални съдове. Следва вторично засягане на кръвоносните съдове на крайниците. Съществува флеботромбоза при усилие. Честа е при натоварващи горните си крайници редовно.

Други от Докторе кажи

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

>