Факултетът по журналистика към СУ отбеляза 50 години от създаването си

22.11.2024 18:03 Елица Чупарова
Деканът на ФЖМК Проф. Веселина Вълканова с председателят на СБЖ Снежана Тодорова СНИМКА: Йордан Симеонов
СНИМКА: Йордан Симеонов

Факултетът по журналистика и масова комуникация към СУ "Св. Климент Охридски" отбеляза с академично тържество 50 години от създаването си. То се организира съвместно от ръководството на ФЖМК и Съюза на българските журналисти.

"За мен е голяма чест и удоволствие като випускник на ФЖМК, като преподавател и декан да Ви приветствам на честването на нашата годишнина. Журналистическият фалултет е показал пътя на множество специалисти, които не просто са свързали своята професионална история с факултета, а са съпреживявали моментите от нея", каза деканът на Факултета по журналистика проф. Веселина Вълканова.

Тя пожела на студентите да бъдат изпълнени с отговорност към журналистиката като наука и професия и с отдаденост към достойна журналистика на бъдещето.

"Днешното събитие е знак на почит към пионерите на българската журналистика, както и към нашите учители, които не просто ни учиха как да поднасяме истината, но и да познаваме истината", каза още проф. Вълканова.

"Вярваме в способностите на младите и се гордеем с историята си, в която са записани имената на най-големите специалисти в историята на българската журналистика. Нашите преподаватели са журналисти с характер, спорещи с властови авторитети, но способни да защитават първите невинни крачки на новите, на младите в тази професия", допълни тя.

Деканът посочи като една от важните стъпки на ФЖМК към сплотяване на общността създаването на клуба "Алумни".

"В клуба членуват влиятелни и добре познати лица, които се събраха отново тук с носталгия от студентските години, с желание за непрекъсване на връзката с професионалната, но и приятелска среда", разказа тя.

"За нас е чест е да отдадем заслужена почит към създателя на специалността "Журналистика" и на факултета по журналистика проф. Стефан Станчев и на проф. Тодор Петев, създател на специалността "Връзки с обществеността" и катедрата "Комуникация и връзки с обществеността". Пожелаваме на всички настоящи и бъдещи професионалисти много нови професионални успехи, бодрост, сила." Това каза председателят на Съюза на българските журналисти Снежана Тодорова.

От СБЖ връчиха и подарък на проф. Веселина Вълканова и изразиха желанието си да продължат добрата работа между двете институции.

Специална част от програмата на тържеството беше честването на годишнините от рождението на деканите проф. Стефан Станчев и проф. Тодор Петев.

"Отдаваме почит към двама от нашите професори, които за съжаление не са сред нас, но имената им са в историята на факултета, в летописа на българската журналистика и комуникация. Оставили са ярка диря в съзнанието на своите студенти, днес изявени специалисти", каза деканът проф. Вълканова.

"Проф. Стефан Б. Станчев и проф. Тодор Петев бележат с дейността и творчеството си най-важните качествени промени в историята на факултета", каза проф. Минка Златева, която разказа своите спомени по повод годишнините от рожденията на двамата декани на ФЖМК.

Специални гости бяха синовете на двамата декани проф. Красимир Станчев и д-р Тодор Петев, които също разказаха с голяма любов за приноса на своите бащи. 

Представени бяха и два филма, изготвени от студенти 2-и курс, специалност "Телевизионна журналистика", които бяха посветени на живота на двамата декани.

Факултетът отбелязва и 180 години от началото на българската журналистика с доклад на проф. Здравка Константинова.

Бяха връчени и наградите от студентския конкурс за есе на тема "Никому в угода, никому напук", които бяха осигурени от Съюза на българските журналисти.

Нека направим така, че да не допуснем завещанието "Никому в угода, никому напук" на Йосиф Хербст да бъде заобикаляно от днешната журналистика. Принципите не трябва да живеят само като лозунги. Бъдете убедителни, когато пишете и бъдете уверени, когато говорите", заяви проф. Вълканова.

От "Българското дружество за връзки с обществеността" пък връчиха наградите от конкурса за есе на тема "Gen Z спасява града". Те също наградиха декана проф. Вълканова със специален плакет за заслуги в развитието на факултета.

Повечето журналисти, които днес работят в "24 часа" са възпитаници именно на Факултета по журналистика. Част от тях са и членове на клуба "Алумни".

Други от Просветни

Министър Цоков на 190-годишнината на Априловската гимназия: Всички трябва да работим за подобряване на образованието

Априловската гимназия и днес е едно от водещите иновативни училища в България. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на честванетo на 190-годишнината от

Mинистър Цоков към 400 ученици от Габрово: Не позволявайте на дрогата да отнеме бъдещето ви

Не позволявайте на зависимости да отнемат бъдещето ви. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се обърна към близо 400 ученици в Габрово

Галин Цоков беше гост на интегриран STEM урок между две училища

Обикновено STEM обучението се свързва с технологиите, но този тип образование е и работа с ръцете – преживявания, междупредметно преподаване и изграждане на умения

Институтът INSAIT изпреварва Оксфорд и Харвард на световен форум за алгоритми

Българският институт INSAIT към СУ „Св. Климент Охридски" изпреварва университети като Харвард, Оксфорд и Принстън в един от най-престижните световни форуми в сферата на алгоритмите -ACM-SIAM SODA

Николай Денков поздрави наша ученичка, която представила проект на Нобеловите награди

"Да спечелиш първа награда на Европейския конкурс за млади учени и да те поканят да представиш изследванията си в програмата около връчването на Нобеловите награди - това е забележително признание и

>