15 начални симптома за бърнаут и 5 начина да го прогоните

22.11.2024 05:30 Димитрана Александрова

През есента заедно със синдрома на падащите листа е много вероятно да усетите признаците за професионално прегаряне

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Диагнозата ви е професионално прегаряне. Сами си я поставяте не защото е модерна, а защото всеки ден се повтаря едно и също: не изпитвате капка желание да се заемете със служебните си задължения, капка енергия да ги вършите и капка удовлетворение, като ги приключите. Вие сте крачещ пример на определението, което Световната здравна организация дава на състоянието бърнаут.

Е, имате първа червена точка срещу него - осъзнавате го. Повечето хора не се усещат, докато не стигнат до пълно изтощение и до убеденост в безсмислието не само на работата, но на живота въобще.

Когато забележите, че сте на ръба на професионално прегаряне, трябва веднага да вземете мерки.

1. Сложете кислородна маска най-напред на себе си. Първата и най-спешна мярка е да намерите начин и време да поддържате емоционалното си благополучие. Веднага се заемете с неща, които ще подхранят тялото, ума и духа ви.

Ако това е общуване със семейството и приятелите, направете го. Но ако сте се докарали дотам, че да чувствате нужда от усамотение, отдалечете се и от най-близките си. Обяснете им го. Кажете дори на любимия/любимата и на децата, че всеки ден ви е необходима час-два почивка без никого наоколо.

Нека да не ви е съвестно: случаят е като при опасност в самолета - родителят трябва да сложи кислородната първо маска на себе си, за да не припадне и да може да се погрижи за семейството си.

Ако не се презаредите с енергия, носите риск и за себе си, и за близките си. Най-малкото вашата раздразнителност или вашата депресия ще ги измъчва, ще се тревожат за здравето ви.

Освен това си припомнете Кодекса на труда - полагат ви се отпуски. Имате много задачи, гоните успехи, поставили сте си цели за кариерата, но амбициите не бива да ви спират периодично да почивате. Нали ви е ясно, че като се докарате до изпушване, всичко това ще отлети яко дим заедно със здравето ви.

Вземете си отпуска през есента, защото тогава е много вероятно да усетите симптомите на бърнаут заради т.нар. синдром на падащите листа. Той не е глезотия и измислица, специалистите обясняват защо си е съвсем истински.

Факт е, че през преходните сезони организмът е по-натоварен, за да се адаптира към външните метеорологични промени, и се проявяват всякакви съществуващи в него проблеми.

През есента намалява светлата част на деня - съмва се по-късно, става тъмно по-рано. Слънцето е по-малко, зачестяват дъждовете. 

Всичко това води до понижение на настроението, а специалистите наричат състоянието "синдром на падащите листа". Когато е придружен с напрегната работа, тревоги, умора, той може да доведе до депресия.

Когато сте изтощени, сами си искайте отпуска, не чакайте шефът да ви предложи. Малко са тези началници, които ще го направят, дори да забележат признаци на прегаряне у свой служител. По-вероятно е да го критикуват за неефективност и грешки.

2. Преначертайте границите си. Втората стъпка е да се опитате да се разтоварите от някои ангажименти.

Най-трудно е със служебните, но помислете докъде стигат границите ви. Дали от амбиции не сте поели твърде много задачи. Дали шефът и колегите не ви товарят винаги като магаре, защото не умеете да казвате "не". Дали не сте от онези хора, които дори да умират, не си признават и не искат помощ. Дали не се нагърбвате със задължения, които даже не са ваши, понеже вие най-добре ще свършите работата и ще си гарантирате успех.

Сега е моментът да поискате помощ и от близките си, за да намалите напрежението.

Това се отнася с особена сила за жените - повечето изпушват от нуждата (и невъзможността) да балансират между професионалните и семейните ангажименти. Статистически факт е, че жените по-често страдат от бърнаут. Подложени на хроничен стрес на работа и вкъщи, те не намират начин да го овладеят.

Ако в службата има някакви причини, поради които не можете или не искате да молите за помощ, абсолютно нищо не ви пречи да признаете на семейството си, че сте изтощени и ви трябва рамо поне за битовизмите.

3. Намалете синдрома на отличника. Тази мярка има пряка връзка с предишната, но изисква още по-дълбоко осъзнаване.

Изследванията показват, че бърнаутът по-често връхлита работохолиците, перфекционистите, амбициозните, които непрекъснато се стремят към високи постижения, жените, които се стараят да докажат, че с нищо не са по-назад от мъжете.

"Научете се да разпознавате кога сте твърде строги със себе си. В резултат ще намалите натоварването, на което сами се подлагате. Това може да ви помогне да се справите по-ефективно със стреса и да избегнете бърнаут", препоръчва Лоли Даскал, консултант по кариерно развитие.

Ако сте от типа "отличник", трябва да си определите приоритети - те изключително много помагат срещу претоварване.

Първо, в непосредствената работа. Не можете да свършите всичко наведнъж, нито за един ден. Като всекидневно определяте важното и спешно и се стараете да свършите точно него в рамките на 8 часа, намалявате вероятността от изтощение.

Второ, в гоненето на дългосрочни цели. Не можете и всички амбиции наведнъж да постигнете. Затова определете какво ви е най-важното и най-спешното в този момент, като имате предвид, че се приближавате към бърнаут. Останалото отложете за по-късно.

Променете това, което можете, и приемете онова, което няма как да промените. Няма нищо лошо даже известно време да мислите ден за ден, а не за бъдещето. Когато се приземите изцяло в настоящето, ще се почувствате по-добре, уверяват психолозите.

4. Препотвърдете смисъла. Вероятно работите за пари, но и защото професията и развитието в нея ви носят удовлетворение. Мислете защо ви харесва да работите, представете си какво искате да постигнете в следващите години. Ще бъдете ли по-щастливи, ако спрете да работите това или изобщо спрете да работите?

Като си отговорите на тези въпроси, ще намерите сили да продължите или да направите промени.
Бъдете обаче особено внимателни и най-добре използвайте "помощ от приятел". Психолозите изтъкват, че когато човек е на ръба на професионалното прегаряне или вече е в него, той е обзет от усещане за безсмислието на работата и даже на живота си. Поради което не е в състояние да взима логични решения.

Близък ще ви бъде от полза, ако се постараете честно и без драматизиране да му обясните как се чувствате и защо така се чувствате.

5. Променете гледната точка. Изключително важна стъпка е да промените мисленето си - да престанете да гледате на бърнаута като на заплаха. Да, той е голяма заплаха за кариерата и здравето ви. Но няма полза да го възприемате така.

"Когато гледате на ситуация като на проблем, който трябва да бъде решен, ще се почувствате по- мотивирани да намерите решение. Ще повярвате, че нещата са под ваш контрол. Тази промяна в перспективата ще ви помогне да управлявате стреса и да избегнете прегаряне. Освен това самото виждане на ситуация като проблем вместо като заплаха може да намали нивата на стрес", посочва Лоли Даскал.

------- Издайнически признаци

о Непрекъснато чувство за физическа умора, психическо и емоционално изтощение

о Затруднена концентрация

о Ниска ефективност

о Спад в количеството и качеството на свършеното

о Необичайни грешки

о Липса на мотивация

о Неудовлетвореност

о Негативизъм към всичко, с което трябва да вършите, и цинизъм, че от него има полза за някого

о Нетърпимост, даже омраза към шефа и колегите

о Нежелание за общуване

о Всичко в работата ви е източник на недоволство и повод за ядове

о Невъзможност за отделяне на личния и професионалния живот - на работа мислите за семейни ангажименти, вкъщи се сещате за служебни проблеми

о Раздразнителност или пък тъга по всяко време

о Усещане за липса на перспектива

о Чести симптоми за здравно неразположение като главоболие, трудно заспиване, неспокоен сън, безсъние, и/или за паднал имунитет - нито един вирус не ви пропуска

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Как да превърнете синдрома на самозванеца в професионална суперсила

Инструкции за употреба на колега хейтър, критикар или критик

Тактики елегантно да възразявате на шефа

Синдромът на изгубената възможност или какво става, като ви е страх от шефа

Я внимавай! Как успешно да използвате различните видове концентрация

Малки разлики в думите, с които се заявявате като компетентни професионалисти

Типове колеги, на които не може да разчитате да пазят тайна

Печелите или губите с шеф, който е слуга на подчинените си

Как високият коефициент на позитивност води към успех

Трик да се учите от грешките си, без да страда егото ви

Как да работите с невъзпитан колега

Други от От страната и света

Задържаха млад мъж за измами, свързани с отпускане на бързи кредити в Силистра

Задържаха млад мъж за измами, свързани с отпускане на бързи кредити в Силистра, съобщиха от полицията. Разследването започнало по придобита информация за предлагане на бързи кредити в размер до 30

Обвиниха мъж на 24 години за измама при отпускане на бързи кредити

На 15 януари 2025 г. Районната прокуратура в Стара Загора привлече като обвиняем В.М., на 24 г., за това, че през периода от 16.12.2024 г. до 20.12.2024 г

Боян Магдалинчев, ВСС: Забраната да избираме тримата големи може да се атакува пред КС

Не може конституционно установени правомощия да се ограничават със закон, добави той. Представляващият  ВСС Боян Магдалинчев е на мнение, че текстът от съдебния закон

Арестуваха син, държал 80-годишната си майка под ключ и я карал да стои с ръце на масата

49-годишен мъж от село Трайково е задържан за домашно насилие спрямо майка си. Сигнал е подаден на 14 януари в РУ Лом. Мъжът бил пиян и принуждавал 80-годишната си майка да изпълнява указанията му

Млада шофьорка е с опасност за живота, след като се заби в мантинела на магистрала „Струма“

20-годишна шофьорка е в тежко състояние след катастрофа на АМ „Струма", съобщиха от полицията. Инцидентът е станал на 15 януари вечерта на изхода от тунел „Блатино"

>