Учени подготвят карта на човешкото тяло клетка по клетка

20.11.2024 20:28
СНИМКА: Pixabay

Изследователи са създали първоначална карта на някои от 37,2 трилиона клетки на човешкото тяло, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.

Всеки вид клетка има уникална роля и познаването на функциите им може да помогне на учените да разберат по-добре здравето и болести като рака.

Специалистите са се фокусирали върху определени органи - разглеждат функциите на клетките в устната кухина, стомаха и червата, както и на тези, свързани с развитието на костите и ставите. Изследователите също така са проучили кои клетки се групират в тъкани, къде се намират в тялото и как се променят с течение на времето.

Те се надяват, че атласът с висока резолюция и свободен достъп - считан за първи подобен проект, ще помогне в борбата с болести, които увреждат човешките клетки. Работата по него е започнала през 2016 г., отбелязва Ройтерс.

"Когато нещата се объркат, те се объркват преди всичко в нашите клетки", казва Авив Регев, съпредседател на консорциума Human Cell Atlas, който е участвал в изследването. Екипът, работещ по проекта, е международен.

 

Резултатите са публикувани в "Нейчър" и свързаните с него издания.

 

Те планират да публикуват по-пълен атлас през 2026 г., в който ще бъдат описани профилите на клетките в 18 органа и системи на човешкото тялото. Това включва кожата, сърцето, гърдите и др.

Настоящата карта на клетките не само показва многото видове човешки клетки, но и връзките между тях, казва д-р Тимъти Чан, експерт по раковите заболявания в Кливландската клиника. 

Той каза, че това е дълбоко навлизане в човешката биология, което със сигурност ще има практическо въздействие, например за идентифициране и лечение на ракови клетки.

"Различните видове клетки имат различни ахилесови пети", казва Чан, който не е участвал в проучванията. "Това ще бъде голяма придобивка" за изследванията на рака. 

Изследователите създават и други атласи, които могат да им помогнат да научат повече за основите на здравето и болестите в определени части на тялото, отбелязва Асошиейтед прес, цитирана от БТА. 

С помощта на мозъчните атласи те се опитват да разберат структурата, местоположението и функциите на многото видове мозъчни клетки. Нов атлас на чревния микробиом разглежда колекцията от микроорганизми в червата, която играе ключова роля за храносмилането и здравето на имунната система, информира Асошиейтед прес.

Други от Докторе кажи

Френска пациентка с ХИВ е в ремисия след алогенна трансплантация на костен мозък

Пациентка с ХИВ е в ремисия след алогенна трансплантация на костен мозък, извършена през 2020 г. във Франция. Това е първият случай в страната и осмият в света, предаде АФП

Евростат: България втора в ЕС по брой лекари между 55 и 64 г.

В Германия има най-много лекари в Европейския съюз на възраст между 55 и 64 години - 36,1%, следвана от България с 33,9% и Латвия с 27,4 процента. Италия е на първо място в ЕС по брой лекари над 65

Търсите информация за здравните ви права? Звъннете на 0800 14 800

Разговорите са безплатни от стационарни и от мобилни телефони, независимо дали сте в България, или в чужбина Четирима експерти ще ви отговорят - всеки ден те получават приблизително 1200

НКЗ: Няма нови респираторни инфекциозни заболявания в Китай

На днешна пресконференция Ми Фън, говорител на Националната комисия по здравеопазване, представи най-новите тенденции в сферата на здравеопазването в страната

Въвеждат противоепидемични мерки във Видин

Със заповед на директора на РЗИ – Видин, считано от 20 до 26 януари 2025 г. се въвеждат временни противоепидемични мерки в област Видин. Това е втората област в страната

>