Рени Славова, агробизнесменът на годината: Винарството не е професия, а смисъл, страст и кауза

19.11.2024 17:04 Деляна Къркеланова
Рени Славова, собственик на винарна "Зеланос" е агробизнесмен за 2024 г. СНИМКИ: Георги Палейков
Всички отличени фермери си направиха обща снимка.

Рени Славова, собственик на бутикова изба „Зеланос", е агробизнесмен на България за 2024 г. Агрооскарът бе връчен за 33-а година на церемония днес в столичен хотел от министъра на земеделието Георги Тахов с поздравления. Конкурсът се провежда с подкрепата на Банка ДСК.  

"Приемам тази награда с огромна благодарност и вълнение. За мен тя не е само признание за постигнатото, но и израз на доверие за труда, който влагаме с моя екип.  Винарството не е просто професия, то е смисъл, страст и кауза. Успехът идва с традицията и иновациите, а нашата амбицията е да създаваме продукт от най-високо качество", каза Славова при получаването на агрооскъра. 

По думите й чрез работата на винарната се стремят не само да произвеждат, но и да вдъхновяват, и да показват, че българските продукти могат да бъдат най-добрите в света. Славова благодари на цялото си семейство и партньорите си и каза, че тази награда е за всички тях. В заключение пожела българското винарство да има не само силни традиции, но и бъдеще.

"Заслужена награда. Както отбелязах в началото днес не е просто церемония, днес е еманация, за всичко което сте постигнала. Вие сте завладели пазари, към които се стреми целия свят. Желая ви да надграждате и да популяризирате все повече вашите продукти", каза министър Тахов при връчването на отличието. 

Освен, че Япония опозна и се влюби в българското кисело мляко, през последните години това се случва и с българското вино. Сред износителите у нас за Страната на изгряващото слънце е една жена от Славянци, която е превърнала хобито си в успешен бизнес. Това е именно Рени Славова. Тя е потомствен агроном и земеделски производител и със семейството си се грижи за 700 дка лозя.

Винарната е голямата й мечта, която тя осъществява през 2014 г. Иначе кариерата й на земеделски производител датира от 1993 г., когато започва отглеждането на лозя и овошки. Сортовете, от които произвеждат вината, са шардоне, каберне фран, сира, мискет, пино ноар, пино гри и совиньон блан. Гроздето се бере и сортира изцяло на ръка, както се прави в реномираните френски шата.

Досега избата „Зеланос" е завоювала много медали на престижни изложения у нас, в Германия и Великобритания. Продава отлични вина на българския пазар, изнася много в Япония и Белгия и по-малко в други държави.

По традиция редакцията на водещия седмичник за земеделие и агробизнес - "Български фермер" награждава и заслужили земеделци и работещи в сектора в различни категории.

„33 години вестник „Български фермер" търси и показва хората, които работят за да имат българите качествена храна. 33 години за всеки бизнес означават много устойчивост, а във фермерството това са битки с климата, пазарни сътресения и предотвратяване на административни бариери". С тези думи Тихомир Тончев, главният редактор на в. „Български фермер" откри тазгодишното издание на „Агробизнесмен на България".

Според него най-ценното, което наградените агробизнесмени правят, е въвличането на второ и трето поколение в земеделския сектор.

„Агробизнесмен на България" е кауза с респект към сектора, който е важен за икономиката и българите. Това го доказват и ежедневните публикации в сайтовете и изданията на в. „Български фермер", в. „24 часа" и цялата Медийна група България", добави той. 

33-а среща на агробизнеса започва с добрата новина, че министърът на земеделието и храните Георги Тахов заяви в интервю за „Успелите", издание посветено специално на събитието, че през 2025 г. се очакват приеми за проекти в земеделието за 2,2 млрд. лв. „Очакваме това да се случи без забавяния, защото секторът има нужда от глътка въздух в тези кризисни времена.", уточни Тахов. 

"За 3-и път ще повторя, че за българските фермери, земеделието е кауза, затова ще им окажем и реална помощ в подготовката за проектите за тези 2,2 млрд. лв. Клуб „Български фермер" - „Успелите" ще следва програмата на министерството и Държавен фонд „Земеделие", следейки предстоящите приеми предварително", обясни още Тахов. Според него един от най-очакваните, е този за проектите за напояване, затова още от януари ще стартират с дебати по темата като ще подготвят видео за сайтовете на Медийна група България и публикации за вестниците, като ще се продължи с темите за инвестиции в земеделските стопанства, както и за проектите за преработватели. 

По думите му темата за напояването е дълбока, а с екипа му са я поели като първостепенна задача.

Отличие в категорията  Сътрудничество - Местна инициативна група грабна Сдружение „МИГ – Троян Априлци, Угърчин". 

"Искам да изразя дълбокото си уважение към факта, че през тази година има номиниран МИГ от страна на „Български фермер".  Гарантирам, че ще продължим да увеличаваме проектите си, 64 ще бъдат в следващия програмен период", посочи при получаването на отличието Цанко Спасовски, председател на УС на „МИГ – Троян, Априлци, Угърчин".

Приза връчи Рашид Узунов, носител на приза „Агробизнесмен на България за 2023 г., който сподели, че се радва, че точно на него му се е паднала честта да връча тази награда, тъй като в гр. Завет също имаме такава инициативна група, на която имал честта да е в Управителния съвет. Затова осъзнавал важността на задачата,  с която са се захванали "МИГ - Троян, Априлци, Угърчин". 

Групата е регистрирана през 2008 г. с участието на 71 физически и юридически лица - представители на публичния, стопанския и неправителствения сектор.

Днес тя развива дейността си на територията на всички населени места в трите общини в Ловешка област. Основните дейности на сдружението са насочени към разнообразяване на икономическите дейности в селските райони чрез развитието на услуги за населението и бизнеса, осигуряване на възможности за заетост, подобряване качеството на живот и цялостно и хармонично развитие на хората, които живеят в селата и малките населени места.

Отличие в категорията "Инвестиция с кауза" взе „Деликатес Житница". 

"Благодарим за високата оценка, която ни давате. Радваме се, че можем да помагаме за развитието на децата и ще продължаваме да го правим", каза Силвия Софрониева, регионален мениджър за София на "Деликатес Житница".

Наградата връчи Тихомир Тончев, главен редактор на в. „Български фермер". Той припомни, че един бизнес не е голям само според печалбите и оборотите, а и по това, което дава на служителите си, обществото и околната среда. 

Вече близо 30 години „Деликатес Житница" се грижи прилежно за вкуса и качество в производството на колбаси. „Но знаем, че освен с любовта си към колбасите и местния вкус, можем да оставим следа и с добър пример", казват от компанията. Ето защо важна част от тяхното развитие като марка са и инициативите и каузите, които са подкрепяли и подкрепят в областта на образованието, социалната политика и редица културно-масови събития и фестивали за подрастващи. Това се превръща в тяхна мисия през годините, но силно вярват, че тепърва има още много път да се извърви и не спират да помагат навсякъде, където могат.

От „Деликатес Житница" обръщат сериозно внимание на устойчивото ESG развитие с отговорност към околната среда, служителите и обществото.

За "Агроиновация" бе отличен KWS MAI. 

Отличието получи Петко Василев, управител на KWS България. Той благодари за високото признание. По думите му проектът е фантастичен, особено в тези трудни времена. "Радвам се, че KWS влиза в клуба на иноваторите и обещавам да работим в тази посока", добави той. 

"Това е много дълго чакана платформа на KWS, чрез нея всеки един от нас може да намери начин за достъп, дори неграмотния земеделец ще разбере какво трябва да направи в даден месец от годината. Благодаря на г-жа Гочева, че организира това събитие, на министърът на земеделието и на изпълнителния директор на фонд „Земеделие", които показват съпричастност към успелите практики",  каза Георги Милев, носител на приза „Агробизнесмен на България" за 2022 г., който връчи червеното петле. 

Световна иновация от KWS, която тази година стартира от България. В KWS MAIA е заложен огромен масив от информация. Това са база данни, свързани с агрономическия аспект – за най-популярните култури, за най-добрите практики, които са научно доказани и отразяват последните тенденции в отглеждането на растения. От платформата земеделците могат да очакват препоръки за технологии и практики.

При KWS MAIA няма свободен достъп до открит интернет, т.е. отговорите са от информацията, включени в базата. Не може да се дадат отговори, които са непроверени.

Дигиталният асистент KWS MAIA бе отличен с най-високата награда в Конкурса за иновации – плакет и диплом, в раздела „Технологии за растениевъдството", в конкурса на АГРА 2024.

В категорията "Животновъд" бе награден Петър Козарев. 

За отличието благодари лично управителят на козефермата Тодор Спасов. . "Ние се трудим усърдно, за да се възроди един позабравен малко сектор от животновъдството - козевъдството в България. Благодарение на такива награди и оценката която получаваме гарантирам, че ще продължим да работим здраво, за да се развива този сектор и да произвеждаме качествено мляко занапред", каза Спасов. 

"За мен е особено удоволствие да връча тази награда на Тодор Спасов, той е бенефициент по ПРСР както и по директните плащания.  Желая успехи и занапред", каза при връчването на отличието изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие" Ива Иванова. 

Козефермата на Петър Козарев в габровското село Дамяново е модел за модерно животновъдство не само в България, а и в други държави в Европейския съюз. Петър Козарев отглежда около 1100 кози от породата Френска алпийска, която е създадена специално за интензивно оборно производство на мляко. Иновативният метод за отглеждане на животните, модерната техника и производството на първокачествени продукти от козе мляко извеждат фермата поне на крачка пред останалите в региона.

Освен, че през цялата година добиват мляко, стопанството разполага с хидропонна система, която дневно произвежда 3,5 тона кълнове на ден - 60% от менюто на козите.

За биопроизводител бе признат Павел Желязков. 

"Искам да кажа, че съм много горд от тази награда и благодаря на организаторите. Тя е доказателство, че един човек като мен, който нямаше нищо общо с земеделието, може да създаде нещо значимо и да стигне до това отличие. И един апел към младите - не се отказвайте, успехът може да дойде и след една година, и след 20. Трябва търпение и упоритост", даде рецептата Желязков. 

Отличието връчи издателят на „24 часа" и „Български фермер" Венелина Гочева.

"Искрено ви казвам, че каква по-смислена кауза има от чистата храна за българите една медия. "24 часа" има и други свои каузи - в сферата на здравеопазването, в сферата на образованието и за нас чистата храна е нещо над, което всички ние трябва да се замислим. Тези, които я произвеждат, тези, които я консумират и най-вече държавата, която трябва да подкрепя биопроизводителите", обърна внимание Гочева и поздрави отличения Желязков. 

Желязков е съосновател  на фирмата „100 процента Био" за производство на биоплодове и сокове Frum baya с минимален отпечатък върху околната среда, без добавени захари, консерванти и оцветители. Започнал с отглеждането на плодове като хоби, купувал земя, създал черешова градина. После се „запалил" сериозно по земеделието и направил фирмата за биопроизводство.
Разполага с около 800 дка трайни насаждения в селата край Кюстендил. Отглежда ябълки череши, сливи, вишни, орехи, малини, арония.

Компанията в в която Павел е съдружник с Христо Близнаков, започва дейност през 2014 г. През 2022 г. отваря цех за преработка с капацитет 2000 тона годишно, а на неотдавна пуснатият цех за сушене и замразяване на плодове и зеленчуци капацитетът е 500 т на година.

Боклукът е злато" смята Павел, затова компанията е един от примерите у нас за „кръгова икономика".

 В категорията "Принос за развитието на земеделието" бе отличен проф. Д-р Димитър Домозетов. 

"Гордея се със създаването на над 100 хил. дка овощни градини в цяла България и че консултирам овощари из цялата страна до ден днешен. Пожелавам на младите да се учат.  Утре сутрин пак ще поема по утъпкания път на старостта, но това е живота независимо от всичко знам, че победа няма, но ще се боря", каза Домозетов. А червеното петле му връчи Светлана Боянова, изпълнителен директор на Българската аграрна камара.

Преди да дам статуетката с най-голям респект ви благодаря за това, че живеете в земеделието, каузата ви е земеделието, благодаря за това, което давате на производителите най-вече в сектора на плодовете и зеленчуците, продължавайте да помагате", отправи призив тя. 

Днес Домозетов консултира овощари в цялата страна и се грижи за 560 декара собствени градини с ябълки, круши, сливи и череши. Създал е над 100 хил. дка насаждения в България, Македония, Сърбия и Китай.

Проф. Домозетов е познато име в аграрните среди, дългогодишен директор на Института по земеделие в Кюстендил с научен опит от 26 г., което го прави един от доайените в земеделската наука. Шеф е на института от 1993 г. до пенсионирането си. През тези години се е стремил да обвързва науката с практиката, постепенно развива собствено стопанство.

Негова е новоподетата инициатива „беритбен туризъм" - всеки, който пожелае, да си набере сам плодове и да закупи количеството за 1 лв. на килограм. „Ако нашите изследователи искат да бъдат добри консултанти, трябва да бъдат и добри производители, а не само писатели. Нека изпитват технологиите, аз това съм правил през целия си живот", казва професорът по овощарство.

В новата категория на изданието - Агроотличник 2024 г. бе отличен Тодор Донков, докторант по програма „Овощарство" на Аграрен университет-Пловдив за участието му в проекти и за практически опит.

Целта на категорията е да отличава за високи постижения в науката и практиката и да насърчава идващото ново поколение в земеделието и агробизнеса.

Донков благодари за приза и каза, че за него е чест за първи път в историята на конкурса точно той да получи тази престижна статуетка и добави: "Благодаря и на Аграрния университет затова, че избраха мен за кандидат за спечелената награда".

Отличието му връчи проф. Димитър Греков, бивш министър на земеделието и бивш ректор на Аграрния университет в Пловдив. Той благодари на Гочева, че са номинирали Донков с такава награда. Той благодари и на земеделското министерство и Държавен Фонд "Земеделие", че със своите програми и мерки за следващия период, са планирали много повече мерки за инвестиции в младите хора, които са най-добрата акция. Според него младите ще победят с ум, разум и нови технологии.

Донков води производствената и учебна практика на студенти в Аграрния университет. Изследва влиянието на някои сортоподложкови комбинации при различните овощни видове. Интерес за него представляват и използването на нововнедрени технологии, като например хиперспектралните камери в овощарството.

Тодор е наясно с проблемите в българското земеделие и смята, че неговото развитие напредва с много бавни темпове и една от основните причини за това е неправилната експлоатация на обработваемите земи. Според него трябва да бъдат направени промени за райониране на земеделските култури, което от своя страна би допринесло за подобряване на качеството и увеличаване на продукцията от единица площ.

За млад агробизнесмен бе отличен Радослав Танев, който сърдечно благодари за наградата.  

Отличието му бе връчено от г-н Тамаш Хак-Ковач, главен изпълнителен директор на Банка ДСК. 

"Обичам да посещавам това събитие, защото ми дава възможност да почета едни изключителни личности. Ценя дълбоко техния патриотизъм. Радослав Танев е пример за устойчивост и общност, разпознава хранителната стойност на орехите. Отглеждането им има положително въздействие заради приноса си по улавяне на въглерода в почвата и  въплъщава принципите на кръгова икономика", каза Тамаш Хак-Ковач. Той разказа, че част от суровината може да се използва за тор, а  ореховата черупка намира приложение като пелети за отопление. 

Благодарение на земеделските си корени и на знанията си в областта Радослав Танев се справя със спецификите при отглеждането на орехи в над 200 декара градини край Чирпан. Членува в Националната асоциация на производителите и преработватели на черупкови плодове (НАППЧП) и е ангажиран с каузата да информира, но и да черпи опит от колегите в бранша, затова създава група във фейсбук, която им служи като платформа.

Радослав е син на зърнопроизводителя Васил Танев, собственик на чирпанската фирма „Нева Агро" ЕООД. В нея освен Радослав и брат му си изкарват прехраната още 10-ина служители. Фамилията Таневи се занимава със земеделие от над 30 години. Отглеждат мека и твърда пшеница, слънчоглед, рапица, грах, няколко години са имали дори 1000 дка памук. Почти цялото семейство помага в агробизнеса, има техническа база, назначени оператори на на машините и други работници.

Специална награда на ветераните носители на приза „Агробизнесмен на България"  връчи легендата на Добруджа, един от първите арендатори там и носител на приза "Агробизнесмен на България" за 1998 г. Димитър Катранджиев.

"Тук сме се събрали хора, които се занимаваме със земеделие, лично идвам от Добруджа да поздравя новите фермери номинирани от в. "Български фермери". За мен е чест да поздравя тези силни, влюбени в земята хора, защото знаете днес природата е жестока, те устояват, оптимисти са и вярват във бъдещето. Отговорни са за храната на хората. Селското стопанство е отрасъл, който е дал много неща на нашата държава, имало е и възход и падение. Най-голямото падение беше след 10 ноември, когато селското стопанство беше раздробено", разказа Катранджиев. 

Други от От страната и света

Курсът на еврото е под прага от 1,03 долара

Курсът на еврото днес е под прага от 1,03 долара, съобщиха германски финансови издания. В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1

Тежка челна катастрофа между кола и камион на околовръстното край Чепинци

Тежка челна катастрофа е станала на околовръстното в София тази сутрин, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът се е случил на разклона за Чепинци. Ударили са се камион и кола

Кметът на район "Кремиковци": Няма опасност от радиация след влаковата катастрофа

„Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха"

Община Русе започва набирането на проектни предложения по Програма „Култура“ за 2025 г.

Община Русе обявява конкурс за финансиране на проектни предложения в областта на изкуствата и културата по Програма „Култура" за настоящата 2025 г. Крайният срок за кандидатстване е 17 февруари

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района тази сутрин.  Целият район около сградата на ВСС е блокиран и има засилено полицейско присъствие. От 10 ч

>