"Галъп": Българите предпочитат правителство с компромис, вместо да ходят на избори

19.11.2024 22:04
Независимо дали се разберат за правителство, или не, депутатите от 51-ото НС трябва да приемат определени закони. СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ

82 % от привържениците на ГЕРБ-СДС предпочитат да бъде съставено правителство, дори и с компромис, докато 8 % от тях предпочитат вариант "нови избори". Това сочат данни от проучване на "Галъп интернешънъл болкан" по поръчка на БНТ.

От избирателите на ПП-ДБ 69 % предпочитат да има кабинет. Други 15 % са посочили нови избори.

От привържениците на "Възраждане" 35 % са заявили, че искат правителство, а 51 % нови избори. Избирателите на "ДПС- Ново начало" - 58 % от тях, искат правителство. Докато 23 % нови избори.

42 % от привържениците на "БСП - Обединена левица" искат да има кабинет в рамките на 51-вото Народно събрание. Други 32 % смятат, че е по-добре да има избори.

Привържениците на АПС искат също да има правителство - 55 % , докато други 29 % искат да гласуват отново.

От симпатизантите на ИТН 50 % искат да има правителство в рамките на този парламент, докато 47 % искат нови избори.

От привържениците на МЕЧ 47 % искат да има кабинет, докато 28 % искат нови избори.

Относно избора на председател на парламента, 31 % от анкетираните смятат, че той трябва винаги да е от партията, спечелила вота. 21 % заявяват, че той трябва да се излъчва от всички партии, на ротационен принцип.

От анкетираните 15 % смятат, че председателят на НС не трябва да се избира, а винаги това да е най-възрастният депутат. Други 15 % искат да се въведе позицията "временен председател на НС".

6% смятат, че председателят трябва винаги да е от опозицията. Други 6 % пък искат той да се избира чрез жребий. Тези, които не могат да преценят са също 6%.

58% от анкетираните смятат, че ако това НС заработи, първата задача е бюджетът - 58% от респондентите. Като спешна задача 24 % смятат връщането на текстовете в Конституцията за служебното правителство. 14% смятат за важно промените, свързани със съдебната система. 4 % искат промени в Изборния кодекс.

Според 56% от анкетираните за създаването на мнозинство в парламента е важно да има законодателна инициатива. Като обединяващ фактор 20% намират геополитическата ориентация, а други 12% смятат, че това са идеологическите сходства.

Други от От страната и света

Учат третокласници в Бургас как се ползват белезници, жилетки и палки и как се свалят отпечатъци

Националната програма "Детско полицейско управление" е по инициатива на МВР 16 училища в Бургас си имат детски полицейски управления, в които третокласници усвояват важни житейски уроци

На червен сигнал май товарен влак на БДЖ удари частен - уволнения и поискани оставки след 2-ма мъртви и 6 ранени (Обзор)

От МВР допускат грешка на служител на държавната железница Премиерът Главчев отстрани зам.-министър по предложение на транспортния министър Стоянова, която настоя шефовете на НКЖИ и на "БДЖ - Товарни

Външно: Приветстваме новините за споразумението между Израел и "Хамас"

България приветства новините относно споразумението за прекратяване на огъня и освобождаване на заложници, приветствайки неуморните усилия на Египет, Катар и Съединените щати

Кабинетът разписан за пълен мандат, до края на тази година сменя всички регулатори (Обзор)

С обещание за дружба с президента Не е максимално желаното, но е политически възможното, обяви Росен Желязков Доган подписа само приложение, че осигурява парламентарна подкрепа 105-ото правителство

Сарафов и.ф. главен прокурор до юли, но този ВСС няма да избира тримата големи (Обзор)

Не мина идеята да се забрани на изпълняващия функциите да се кандидатира за титуляр на поста, т.е. при нов ВСС и Борислав Сарафов (ако още е и.ф.) може да се кандидатира за обвинител №1 Подписът на

>