Общините вдигат такса смет през 2025 г. и без нова формула

20.11.2024 07:30
За да се събира от всички жители данъкът, той трябва да е изчислен справедливо. Вероятно тогава няма да виждаме подробни гледки. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
По улиците често има и едрогабаритни боклуци, които се събират и извозват от повече служители на общината. СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ

През септември депутатите отложиха с една година въвеждането на нов механизъм за изчисляване на таксата смет на принципа "замърсителят плаща", а не на базата на данъчна оценка на имота, както е сега.

Основният мотив бе, че общините все още не са готови с точни разчети, освен това таксата щяла да се вдигне между 3 и 10 пъти, ако се приложи новият механизъм. Оказва се обаче, че и със запазването на стария тя се увеличава.

Всички общини изпитват остър дефицит на средства,

поради което вдигането на такса смет било неизбежно, стана ясно след съвместна пресконференция на 36 кметове от областите София, Благоевградска, Кюстендилска и Пернишка.

"Ще се стремим повишението да стане плавно, за да е поносимо за хората и да постигнем по-добро съотношение между приходите и разходите", увери Атанас Стоянов, председател на Сдружението на югозападните общини и кмет на Сандански.

Разходите за поддържане на чистотата растат с повишаване на минималната заплата, инфлационните процеси, с поддръжка на изградените инсталации и съоръжения, което задълбочава системния дефицит във финансиране на услугата.

Кметът на Благоевград Методи Байкушев обясни, че с предвиденото около 20% увеличение на такса смет приходите ще са около 10,5 млн. лв., а разходите - 16 млн. Според него на ден общината събира 70 тона боклук.

"70% от отпадъците се генерират от домакинствата, останалите - от бизнеса. В същото време бизнесът има 70% дял в приходите. Тази несправедливост ще бъде преодоляна с въвеждане на принципа "замърсителят плаща", каза Байкушев.

Почти всички общини ще вдигат и други данъци - за сгради и коли, както и местни такси. Данъчните оценки на недвижимите имоти не са променяни от години, докато пазарните цени растат.

Община Благоевград публикува проекта за новите данъци и такси. Предвижда се такса смет да се повиши с 0,45 промила до 2,95.

"Дори и с допълнителното финансиране със собствени средства от други източници системите за управление на отпадъци функционират на минимума. Тези

обстоятелства поставят общината в невъзможност да инвестира в нови машини

и оборудване, както и в нови съдове за разделно събиране.

За община Благоевград се планира намаляване на данък сгради от 2,5 на 2,4 промила. Очаква се повишение на данъка за автомобилите.

Таксата смет за София отново ще остане без промяна и ще е 1,6 промила от данъчната оценка на имота.

За бизнеса обаче ще има чувствително увеличение

Сега той може да избира дали да плаща такса смет според действителното количество отпадъци, или като промили върху отчетната стойност на имотите.
Увеличение на местните данъци и такси ще има и в община Банско. Вдига се такса смет за 2025 г.

Очакваните приходи при предложеното увеличение са 3 158 280 лв. Необходимото дофинансиране на разходите за чистота при приемане на предложените стойности ще бъде 1 638 021 лв.

Предлага се и увеличение на данъка върху недвижимите имоти.

Скок на такса смет предстои и за Пловдив догодина. По предложение на кмета Костадин Димитров за физическите лица тя се увеличава от 1,8 на 2,6 на хиляда от данъчната оценка.

Изчислението показва, че годишно за среден апартамент завишението е със 109 лева, тъй като по думите на кмета скокът е с 30 ст. на ден. За фирмите налогът от 5,3 става 7,7 промила.

Димитров мотивира увеличението на данъка с нарасналите разходи и завишените цени по поддръжката на чистотата в града. Така план-сметката за чистота догодина ще е от 53 на 69 млн. лв.

"В последните месеци това бе една от темите

В много градове има промяна на таксата за битови отпадъци, а в някои и на местните данъци. Затова в Пловдив се налага актуализация на ставката за такса смет", обясни Димитров.

С 27% по-висока такса смет се предвижда да плащат жителите на Велико Търново според качената за обществено обсъждане наредба. За областния град е предвидено увеличение от 2,2 на 3 промила. За Дебелец, Килифарево, Арбанаси, Вонеща вода, Войнежа, Въглевци и Райковци промилите са 10. С 2,6 промила повече се предвижда да плащат жителите на Шереметя, в населените места извън регулация увеличението е с 2 промила.

Поскъпването на дейностите по чистотата се налага заради голямото дофинансиране на разходите от план-сметката, посочва кметът Даниел Панов в предложението.  

Разходите за събирането и извозването на боклука в община Велико Търново са нараснали двойно. Ако преди 8 г. това е струвало 6,8 лв., то сега за същата услуга хазната осигурява почти 12,9 млн. лв.

Според икономическия анализ с новите ставки за Велико Търново ще се акумулират с над 1,3 млн. повече, което ще компенсира ръста на минималната работна заплата и инфлацията и ще се подобри екологичната среда.

Идеята, която ресорният зам.-кмет на община Пазарджик Любомир Гечев представя, е за определяне на такса смет по броя потребители на територията на даден район и количеството отпадъци, което се изхвърля на тази територия - годишните разходи по изхвърляне на боклука за района се разделят на броя на живеещите и така се определя таксата.

Така, ако в дадено село има 3000 живеещи, разходите за изхвърляне на боклука се разделят на 3000 и всеки плаща, независимо колко боклук изхвърля.

"Това е най-реалистичният вариант за момента в България", казва Гечев. Общината е имала готовност да я въведе, но след отлагането от парламента на новата система за изчисляване на такса смет за 1 януари 2026 г. ще изчака.

Сега ако един човек живее сам в центъра на Пазарджик и плаща 200 лв. годишно за такса смет, а до него живее едно 4-членно семейство в същия по големина апартамент, и то плаща 200 лева.

При новата методика пенсионерът ще дава 4 пъти по-малко от семейството. Това е по-справедливо, но

обективно за едни таксата ще спадне, а за други ще се увеличи

Затова е добре да се проведе информационна кампания в национален мащаб.

"Община Смолян има намерение да повиши такса смет и данък сгради от следващата година. Сметките не излизат и сме принудени да дотираме дейностите. Те не са повишавани от 2012 г., когато минималната работна заплата бе 247 лв., а сега тя ще е 1077 лв.", каза кметът Николай Мелемов.

Общинската администрация все още подготвя изчисленията и предстои новите данъци да бъдат представени на обществено обсъждане.

Бургас вдига такса смет от 1,3 на 1,8 промила за граждани, но няма да пипа данъка за боклука за фирмите, който е 6,9 промила. Това съобщи пред "24 часа" зам.-кметът по финанси Станимир Апостолов.

Новите ставки са по предложение на общината и трябва да бъдат одобрени от общинския съвет, за да залегнат в изготвянето на бюджета за 2025 г. В община Бургас такса смет не е пипана от 2017 г.

Дори и при това увеличение не могат да се покрият разходите за почистване,

коментира Апостолов.

Общинската администрация в Габрово предлага увеличение на таксата за битови отпадъци с 22,5%. Така налогът ще се увеличи от 3,6 на хиляда на 4,4 промила.

За селата в общината промилите са различни и ако предложението бъде прието от общинския съвет, собствениците на имоти в малките населени места от 2025 г. ще дължат с 32% повече, изчислиха експертите.

"Местната администрация ще предложи на общинския съвет да бъде гласувано увеличение с около 20% на такса смет в община Стара Загора за следващата година. Причината са повишените разходи за сметосъбирането", каза кметът Живко Тодоров. Той уверява, че други местни данъци и такси няма да бъдат променяни.

Най-голямо увеличение се оказва, че ще има в Търговище - там предложението е такса смет да се вдигне с над 60% и от 1,9 да стане 3,2 промила.

Кметът на Петрич Димитър Бръчков бе категоричен, че въпреки отложения начин "замърсителят плаща", от 1 януари 2026 г. отново няма да сме готови за това.

С близо един промил да се повиши такса смет за Ловеч, а за селата - с 2,5 на хиляда. Повишението е неизбежно и неотложно, каза кметът Страцимир Петков.

"Общините дофинансират дейностите по сметосъбиране, извозване, преработка и депониране. Това обикновено става за сметка на спортните и културните дейности. Голяма част от общините нямат инсталации. Нямат средства за инфраструктура, нова техника, инсталации, съдове. За първи път имаме организирано осъзнаване на системен проблем и организиран опит за решаването му", каза Бръчков.

Държавата трябва да се намеси  и да окаже помощ

на общините при подготовката и въвеждането на новия принцип, категорични бяха кметовете. 

Други от От страната и света

Кирил Петков: Ще сформираме екип, който да следи всяко решение на правителството

Ще ги оценим по делата, имаме очаквания към новото правителство, които ще проследяваме. Искаме дефицитът в бюджета да е под 3% и харчовете на държавата да не надвишават 40% от икономиката

Станислав Балабанов: Това правителство трябва да решава проблемите на хората

"Не очаквам изненади. Пет пъти поред ГЕРБ е първа политическа сила. Нормално е хора с държавническо мислене да правят компромиси, защото проблемите чакат

Даниел Митов: България трябва да получи редовното правителство, за което чакахме

"България трябва да получи редовното правителство, за което чакахме", това каза Даниел Митов от ГЕРБ на влизане в Народното събрание, където днес ще се гласува кабинетът "Желязков"

Трима загинали и осем пострадали при пожари в страната за денонощие

Трима души са загинали, а осем са пострадали при пожари в страната през изминалото денонощие. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН)

Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост

Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка   По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от

>