Децата ви често повръщат, имат коремни болки и се къпят с гореща вода? Може да прекаляват с марихуаната!

20.11.2024 03:00 Александър Трайков
Марихуаната влияе на канабиноидните рецептори в мозъка, което може да доведе до много странични ефекти. СНИМКА: ФРИЙПИК

Младите мъже са особено податливи на страничните ефекти от канабиса. 57% от лицата, които ежедневно ползват наркотика, са под 35 години

Повтарящи се епизоди на гадене, повръщане, силна коремна болка и обсесивно-компулсивно желание за къпане с гореща вода. Може би не бихте свързали тези симптоми с потенциални последици от редовната употреба на канабис, като се има предвид, че е известно, че наркотикът има болкоуспокоителен ефект.

Родители, следете поведението и здравословното състояние на децета си, съветват лекари и психиатри. Вземете мерки. Единственият начин да ги предпазите от наркотиците е да бъдете откровени, да говорите спокойно по темата и задължително да знаете важните неща, които се случват в живота им.

Затова възрастните трябва да знаят, че изброените симптоми са класически признаци на синдрома на канабиноидната хиперемеза (СKХ) - озадачаващо състояние на стомашно-чревния тракт, което се свързва с честата и продължителна употреба на марихуана.

Младите мъже са особено податливи към това състояние.

Описан за пръв път през 2004 г. от лекари в Австралия, според учените този синдром засяга милиони хора по света. От Агенцията на Европейския съюз по наркотиците твърдят, че около 1,3% от пълнолетните европейци или 3,7 млн. души употребяват канабис ежедневно или почти ежедневно и че това е групата, която е най-склонна да изпитва проблеми, свързани с този наркотик. Също така интересно е да се отбележи, че близо 57% са под 35 г.

Все още няма данни приблизително колко души в Европа страдат от канабиноидната хиперемеза, но

те наброяват около 2,75 млн.

в САЩ. Според проучване, публикувано в октомврийския брой на медицинския журнал JAMA, посещенията в отделенията за спешна помощ, свързани с СКХ, са се удвоили в Щатите и Канада от 2017 до 2021 г.

Причината за ръстът отчасти може да се дължи на факта, че марихуаната вече е по-лесно достъпна, благодарение на разширяващата се легализация на канабиса, смятат специалистите. Проучванията подкрепят това схващане. В анализ от 2024 г., публикуван в Journal of Clinical Gastroenterology, изследователите сравняват хоспитализациите със СКХ в голяма болница в Масачузетс през 2012 г. и 2021 г. - преди и след легализирането на канабиса в щата. Резултатите показали, че от 2021 г. случаите на синдрома на канабиноидната хиперемеза са се удвоили в последните 10 г.

Друг фактор, на който може да се дължи ръста на хората, които страдат от СКХ, е че марихуаната, която е на пазара е по-силна от тази, която се продава от дилърите в сивия сектор.

“Наличният сега канабис е много по-потентен от този, който е бил наличен преди 30 години”, казва Дипак Сирил Д'Соуза, професор по психиатрия в Медицинския факултет на Йейлския университет и директор на Йейлския център за наука за канабиса и канабиноидите.

“През 60-те години на ХХ век силата на делта-9-тетрахидроканабинола (ТХК) - психотропната съставка в марихуаната, обикновено е била 2-4%. Докато в наши дни концентрацията ѝ може да бъде 18-35% или повече”, отбелязва Д'Соуза.

“И все пак защо някои хора са уязвими към това, а други не, наистина е загадка”, признава си професорът.

Най-големият рисков фактор за СКХ е интензивната употреба на канабис, т.е. приемането му почти ежедневно или многократно на ден в продължение на години. Хората могат да развият синдрома по всяко време, дори и десетилетия след запалването на първия джойнт.

“Въпреки това повечето хора, които пушат канабис ежедневно, не развиват СКХ. А сред тези, които го получават, той не е перманентно страдание. Болестта идва и си отива и се случва на цикли”, казва Кристофър Н. Андрюс, клиничен професор по гастроентерология в Университета в Калгари.

При прегледа на 271 случая през 2019 г. учените установяват, че

средната възраст на хората със синдрома е 30 г., а 69% са мъже

68% от всички изследвани за употребявали канабис почти всеки ден в продължение на 6 години.

Проф. Д'Соуза предполага, че това, което прави тревоманите по-податливи на СКХ, може да е свързано с ендоканабиноидната им система. Това е структура в човешкия организъм, която регулира важни телесни функции, включително ученето и паметта, възприемането на болката и имунната функция.

“СКХ може да е свързан с дисбаланс в комуникационната система на организма -

хипоталамо-хипофизарно-надбъбречната ос, която регулира реакциите на стрес”, казва Андрюс.

“Ендоканабиноидната система модулира телесната реакция на стрес. Тревата влияе силно на този механизъм, което може да предизвика появата на симптоми, свързващи се със СКХ”, добавя той.

“Начинът за поставяне на диагнозата е да се накара пациентът да преустанови употребата на трева. Това ретроспективно доказва, че именно тя е била причинителят на СКХ”, обяснява проф. Андрюс.

Когато се появят пристъпи на СКХ и повръщането е обилно, хората могат да се обезводнят и трябва да потърсят спешна медицинска помощ. Така те ще

могат да получат интравенозно течности с електролити

и антиеметични лекарства (медикаменти против гадене), за да спре повръщането.

“Хората с този синдром често съобщават за временно облекчаване на симптомите с гореща вода, което може да доведе до обсесия към къпането. Това подсказва, че областта на мозъка, която участва в регулирането на телесната температура (хипоталамусът) може да има роля в СКХ, обяснява проф. Д'Соуза.

Други от Докторе кажи

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

>