Моят 10 ноември: От 76 лв. заплата и разселени родители при соца до бизнес със заведения по Черноморието

19.11.2024 16:53 Димчо Райков
ПЕТЪР СТОЯНОВ
ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ

Голямата болка на бургазлията Тошко Иванов е загубата на Петър Стоянов от Георги Първанов през 2002 г.

Той е на 18 г., когато получава първата си заплата като помагач в кухнята. Била е 76 лв. Годината е 1978 г., а току-що завършилият училище младеж е Тошко Иванов, който днес е на 65 г.

В Бургас минава за емблема на демокрацията и е в първите редици на СДС от началото на 90-те години.

Демократичните промени откриха за мен и
семейството ми много възможности,

казва Иванов. Най-голямото предимство за него е свободата да се изразяваш и да се развиваш според собствените си убеждения.

Завършил е гимназията по туризъм "Асен Златаров" в Бургас, а после и университет в тази насока.

Преди демократичните промени от 10 ноември 1989-а сменя много длъжности, свързани с туризма, включително започва и частен бизнес в сферата на ресторантьорството. Станало през 1989 г. с прословутия Указ 56, който е първият опит на Тодор Живков да насърчи развитието на пазарна икономика.

Пробва се и с животновъдство при отглеждането на прасета в местността Шилоко край кв. "Меден рудник". Истински обаче се отдава на частния бизнес през 90-те, когато започва да менажира няколко заведения по Южното Черноморие, прави и собствен сладкарски цех.  

Плътно до него е и съпругата му Пенка, също на 65 г.

"Изведнъж усещаш колко си пропуснал при социализма, докато нормалните хора на Запад са се развивали", казва Тошко Иванов, който на 10 ноември е на 30 г.

Будният му ум и инициативност бързо го позиционират като бизнесмен от средната класа, а политическите му убеждения го отвеждат в СДС, където стига до зам.-председател на партията в Бургас. Сега е член на КОД (Консервативно обединение на десницата - б.р.).

"През 1989-а бях млад и с много надежди за промяната на България. Огромна част от тях се случиха. За жалост, имахме и известни неуспехи. СДС е управлявал малко над 6 г. Нашето правителство беше в най-трудните моменти за държавата.

Радвам се и съм изключително горд, че
предопределихме развитието на България към Европа,

към евро-атлантическите ценности, но станахме жертва на всичките тези усилия и за жалост, непопулярни реформи, които имахме волята да осъществим", обобщава днес Тошко Иванов.

Най-голямата му болка е загубата на Петър Стоянов от Георги Първанов на президентските избори през 2002 г. 

Тошко не е от тези, които говорят с носталгия за миналото, а по-скоро с насмешка и ирония за Бай-Тошовото време. Още повече че след 10 ноември научава някои неща, свързани с рода му, които го отвращават от бившия строй.

Оказва се, че е потомък на репресирани. Едва при демокрацията

като по-голям разбира, че дядо му е пратен в
лагер в Белене,

а баба му - интернирана в Куртово Конаре.
Заради политическите им убеждения и самите му родители са разселени при социализма в сърцето на Родопите - в Мадан, като неблагонадеждни.

"Бях на 4 години, когато се чудех защо дядо ми тайно слушаше едно радио, долепен до него. По-късно разбрах, че става дума за "Свободна Европа" и че е имало за какво да го слуша", спомня си днес Тошко Иванов.  

Голямото предимство на демократичните промени за него е и свободата да пътува. Преди 10 ноември е работил 3 г. в бившата ГДР, но Берлинската стена не е прекрачвал. 

След 1989 г. чака 3 месеца за визи, за да посети приятелите си германци, но след като отпадат през 2000 г., всяка година свободно си ходи до Германия.

Там се раждат и двете му внучета, плод на любовта между сина му и германка, с която се запознават през лятото на морето в България.

Други от От страната и света

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района тази сутрин.  Целият район около сградата на ВСС е блокиран и има засилено полицейско присъствие. От 10 ч

Димитър Главчев: Оставянето на трима служебни министри в редовния кабинет е показателно

"Оставянето на трима служебни министри в редовния кабинет е показателно за работата на служебния кабинет", това заяви служебният премиер Димитър Главчев на влизане в Народното събрание

Людмила Петкова: Теменужка Петкова е перфектен избор за финансов министър

Надяваме се днес да се избере редовно правителство. С Теменужка Петкова се познаваме от години и сме работили заедно. Според мен това е един перфектен избор

Главчев пожела успех на новия кабинет

Няма рискове пред новия кабинет, но има стратегически цели, по които трябва да реши накъде се върви.  Това каза служебният премиер Димитър Главчев на влизане в НС

Петролът поскъпна до най-високото си ниво от близо половин година

Петролът поскъпва за втора сесия в азиатската търговия, като цените са подкрепени от притесненията относно снабдяването със суровинята на фона на санкциите на САЩ срещу Русия

>