Откриха с духова музика Източната порта на Филипопол, реставраторът се просълзи (Снимки, видео)

19.11.2024 12:03 Радко Паунов
Реставраторът на Източната порта Никола Стоянов се просълзи. Той дойде на церемонията с Никола Стоянов-младши.
Имаме още една дестинация за туристи и място за културни събития, отбеляза кметът Костадин Димитров.
Под една от колонадите застанаха ученици, премени като римляни.
Духов оркестър от Музикалното училище откри Източната порта. Най-малкият тромпетист е 6-класникът Кристиян Алексиев.
Ученици се премениха като римляни, за да пресъздадат атмосферата от II век.
Прекрасен обект, пример за археология, експонирана в градска среда, възторжена е арх. Румяна Пройкова.
Шефката на "Старинен Пловдив" проф. Елена Кантарева поздрави колегите си реставратори за сложната работа, която са свършили.
Костадин Димитров и Здравко Димитров се снимаха на Източната порта заедно с шефа на общинския съвет Атанас Узунов (вляво) и с кмета на район "Централен" Георги Стаменов.
Бившият кмет Здравко Димитров дойде със заместниците от своя екип Тодор Чонов, Величко Родопски и Анести Тимчев.
Ученици се премениха като римляни.
Върху капителите в римо-коринтски стил се извисяват изящни мраморни корнизи.-
Източната порта на Филипопол.
Запазена е автентичната сиенитна настилка на античната улица.
Духовият оркестър на Музикалното училище в Пловдив внесе настроение.
Елементи от колонадата на Източната порта - главния вход на античния Филипопол. В древността тя е отвеждала до пристанището на река Хеброс, която е била пълноводна и плавателна.
Реставраторът Никола Стоянов се просълзи.
Встрани от официалните лица застана най-важният човек, благодарение на него Източната порта е реставрирана - Никола Стоянов. До него бе историкът доц. Красимира Кръстанова.
Цялата действаща местна власт на Пловдив застана най-отпред при откриването на Източната порта.
Източната порта на Филипопол. Снимка: Община Пловдив
Източната порта на Филипопол. Снимка: Община Пловдив

С духова музика и пременени като римляни ученици бе открита реставрираната Източна порта - главният вход на античния Филипопол. Много действащи управници се наредиха най-отпред пред древните колони. Лента не беше прерязана, а церемонията мина само с една пита.

"Неуместен е такъв ритуал за паметник от II век, няма как да се реже лента", обясниха от протокола.

Един човек сред многото хора беше и радостен, и тъжен. Очите му се насълзиха. Това бе реставраторът Никола Стоянов, застанал встрани от официалните лица. Без неговия труд този паметник днес нямаше да изглежда така импозантно.

"Бяха ме забравили, вчера в последния момент се обадиха да ме поканят", сподели скромно специалистът. Призна, че е щастлив, но и тъжен, защото проектантът на обекта арх. Галя Пировска не успя да дочака откриването му. "Това беше лебедовата й песен, а тя е прекрасен и ерудиран специалист, но си отиде на 30 септември", каза реставраторът и очите му се навлажниха.

По думите му издигането на колонадата е било изключително сложно. "За металното подсигуряване трябваше да перфорираме колоните по цялата им височина заедно с капителите, базите, архитрава, за да ги захванем. Под всяка от тях има надолу пилоти на 4 метра и всички те са обединени със стоманобетонен трегер и специална арматура за здравина", разказа той за сложността на реставрацията. Сега колоните се извисяват на около 6 метра.

"Да се поздравим с един прекрасен обект, пример за археология, експонирана в градска среда", възторжена бе арх. Румяна Пройкова. На специалистите, възстановили не един античен обект в Пловдив, им направи впечатление отсъствието на доайена на археолозите в Пловдив. Сред присъстващите я нямаше Елена Кесякова, разкрила и проучила обекта заедно с друг знаков археолог, който не е сред нас - Лилия Ботушарова. Това става между 1977 и 1980 година.

Пред "24 часа" Кесякова призна, че не е поканена, но по никакъв начин не демонстрира обида. "Радвам се, че в залеза на моя живот, 44 години след проучването ни Източната порта е реставрирана и експонирана по великолепен начин", каза археоложката.

И се върна в онези времена, когато в продължение на цели 4 години без прекъсване са разкривали пласт по пласт и елемент по елемент от паметника. "Ботушарова работеше по крепостната стена, а аз - по съоръженията. Работата беше сложна, много хора се трудиха. Това, което сега се вижда, е резултат от нашата труд с Ботушарова. Източната порта е много богата на материал. В нея се преплитат различни периоди и се проследява топографското развитие на града от елинистическата епоха до късната античност", отбеляза пред "24 часа" Кесякова.

Колежката й Мая Мартинова, която с Биляна Здравчева направиха последните проучвания, отбеляза, че в далечната 1977 г. на това място е трябвало да се построи стоматологична поликлиника. След появата на древните останки строежът е бил спрян. "Трябва да отдадем заслуженото признание на Лилия Ботушарова и Елена Кесякова", каза тя.

По думите й четири десетилетия и половина този обект незаслужено е бил пренебрегван. "Сега Пловдив се сдоби с още една перла в туристическата огърлица", добави Мартинова.

Кметът Костадин Димитров не пропусна да отбележи, че днес паметникът блести благодарение на редица кметове, реализирали проекта "По крепостните стени на Филипопол". Той е убеден, че мястото ще бъде наситено освен с туристи и с културни събития.

"Входът ще е безплатен, но вечер, за да няма вандализъм, обектът ще се заключва. Източната порта ще е част от туристическите турове. Управлението й се поема от "Старинен Пловдив", каза Димитров. Той очаква скоро да бъде открит за посетители и другият голям обект - Небет тепе, както и обновеният античен Одеон, който вече е с акт 16.

"Честито на пловдивчани, честито и на моя екип! Този проект беше спасен от нас в последния момент в началото на мандата ни", не пропусна да отбележи и предшественикът му Здравко Димитров. Той дойде на откриването със своите заместници Величко Родопски, Анести Тимчев и Тодор Чонов. Но отказа да застане сред действащите управници. В края на церемонията Зико се снима с тях.

Други от От Пловдив

Дива горила едва не погуби шефа на пловдивския природонаучен музей (Снимки)

В Пловдив пристигат от Австралия ехидна, птицечовка, вомбад, тасманийски дявол, коала и казуар Огромна горила за малко да убие директора на пловдивския природонаучен музей главен асистент Огнян

Пловдивчанин, горил кабели, към полицаите: Какви сте вие да ми вземате бакъра

Глобен е с 200 лв. за дребно хулиганство Мъж, горил медни кабели край р. Марица, заплаши полицаите, отзовали се на мястото заради гъстия черен дим, че от следващия ден няма да са на работа

63-годишна пешеходка е в болница след катастрофа в "Кючук Париж"

63-годишна жена е в пострадала в катастрофа в пловдивския квартал "Кючук Париж". Инцидентът е станал на пешеходна пътека, а ранената е в болница, съобщиха от МВР. Около 7,30 ч

Трима младежи нападнаха и обраха мъж в Пловдив навръх Бъдни вечер, хванаха ги

Единият от похитителите е непълнолетен След активни оперативни действия криминалисти разкриха автори на грабеж в центъра на Пловдив, съобщиха от МВР. Задържаните са трима младежи - на 24

Обвинен за смъртта на 18-годишния Спас в Пловдив иска пак да кара. Майката: Какви хора сте?

Двамата шофьори, обвинени за смъртта на младежа, не признават вина и делото тръгва с разпит на свидетели Човекът, който си иска книжката с най-голямата си наглост. Какви хора сте? Арогантни

>