Вержиния Джевелекова: Най-добрият подход към акцизите е дългосрочното планиране и диалога

18.11.2024 17:27 Христо Николов

При сегашния календар за увеличение на налога приходите в бюджета устойчиво растяха, казва мениджърът по връзки с обществеността на "Филип Морис България"

- Госпожо Джевелекова, днес служебният финансов министър Людмила Петкова обяви, че акцизът върху тютюневите изделия през 2025 г. ще се увеличи наведнъж с двете стъпки, които по принцип бяха предвидени за 2025 и за 2026 г.? Как ще коментирате?

- Дългосрочното планиране на акцизите води до стабилност на бизнессредата и до постепенен и предвидим растеж на приходите. Това е доказано най-добрата форма за водене на акцизна политика.

Израз на такава добра политика е действащият всеобхватен акцизен календар за тютюневите и свързани изделия за периода от 2023 до 2026 год. А резултатът е видим: растящи приходи в бюджета от тютюневите акцизи всяка година –  за 2021 г. са 2,843 млрд.лв, за 2022 г.  – 3,009 млрд. лв., за 2023 г. – 3,345 млрд.лв.

Отнасяме се с разбиране към нуждата от още приходи за запълване на т.нар. дупка в бюджета за  2025 г., но нека да напомня, че приносът на тютюневите косвени данъци е значителен - около 10% от всички данъчни приходи в хазната. Затова добрият подход е да има обсъждане – какви са очакванията за допълнителен принос към бюджета от тютюневите акцизи и реалните възможности на пазара, а също така какво е оптималното време за въвеждане на промените и адаптация на индустрията.

- Двойно увеличение на акциза безспорно би било силен удар върху тютюневата индустрия, но с колко според вас биха се увеличили цените на тютюневите изделия при това положение?

- Ние работим с по-дълги законови процедури за регистриране на цените и отпечатване на цени върху опаковките на тютюневите изделията. Процедурата предвижда поръчване, отпечатане, получаване и изпращане на бандероли за облепване в производствените центрове извън страната. Преди да имаме пълна яснота в закона за бъдещия акцизен календар, всичко, което може да се каже за цените, ще бъде нереалистично.

Всяка промяна, засягаща нашата верига на доставки изисква достатъчно дълго техническо време от няколко месеца, за да може да се приложи на практика.

Промяна в акцизния календар от 1 януари 2025 г. би оказала силен натиск върху бизнеса, а понятията "планиране", "предвидимост", "стабилност" ще загубят своя смисъл.

Вероятно една добра опция в настоящия момент би била преосмисляне на намерението, особено от 1 януари, съобразно ситуацията в страната, като диалогът си остава предпочитаният и ефективен подход за разрешаване на всяка ситуация.

- Има съвместното предложение на Икономическия инситут към БАН и „Коалиция за живот без тютюнев дим" от преди дни, в което е изчислено, че 13-14% увеличение на акциза на година ще донесе с милиард и половина лева повече приходи в бюджета за три години. Какво показват вашите разчети, ако вместо увеличени приходи нарасне контрабадната продажба на тютюневи изделия без платен акциз и ДДС?

- Споменатите цифри заживяха медиен живот и, преди какъвто и да е знак за цифровото изражение на анализа на Министерството на финасите се представиха широко в общественото пространство.

Акцизната политика се води от държавата и тя е съобразена с европейската рамка и с националните особености на потребителското поведение на нашия пазар и на външните пазари. Математически изчисления на хартия далеч не могат да представляват реалистично предложение, тъй като не отчитат редица други аспекти и условия на заобикалящата среда.

А едва ли политиците и правоохранителните органи, които работят у нас от 2010 година насам, не помнят добре колко пагубна за приходите беше нарасналият само за няколко месеца дял на контрабандата на цигарите до 35% в резултат на еднократното, рязко вдигане на акциза с 15% тогава. А след това колко усилено и дълго работиха органите и правителството за свиването й до настоящите ниски нива.

Към момента България е първенец в Европа в борбата с незаконната търговия с тютюневи изделия, с 2,6% за четвъртото тримесечие на 2023 г. по данни на проучването на празните опаковки. Прекомерно увеличение на акциза като мярка за допълнителен приход не би се реализирало като ефективна мярка на практика. Обратното – ако се наруши балансът и се допусне нарастване на незаконната търговия, бюджетът ще загуби приходи.

- На какво ниво е сега контрабандата на цигари и на тютюневи изделия?

- Нивото на контрабандата на цигари и през тази година у нас остава на ниско ниво - 2-3%, сходно с нивото от предишните няколко години. То е в резултат именно на заложения календар. Има страни в ЕС, които са приложили прекомерно и рязко увеличение на акцизите с цел намаление на потреблението. Фискалните мерки за редуциране на тютюнопушенето са валидни по принцип, но само ако са плавни и балансирани. Ако се проследят резултатите в тези страни, ще се видят ясно последствията за нивата на незаконното потребление на цигари – във Франция – 33%, Ирландия – 28%, Великобритания – 26%, Белгия -13% - размери, сходни с българските от предходното десетилетие.

- Контрабандата на цигари в предходното десетилетие постепенно намаляваше и само в отделни райони от страната темпът на спад не беше толкова голям колкото общият. През това десетилетие имаше ли определени трендове в годините, в които се вдигаше акцизът върху тютюневите изделия и съответно на крайните им цени?

- През последните години нивото на контрабанда на цигари в България се запазва устойчиво на ниски нива - тренд, който се запазва на фона и на растящите акцизи и цени. Това означава, че има работещ подход – именно, постепенното и равномерно увеличение на данъчната тежест и цените. Последното проучване на празните опаковки за второто тримесечие на 2024 година ще бъде представено в най-скоро време и в него ще покажем подробни данни относно трендовете по градове и видове незаконни цигари.

Други от Интервюта

Добрин Добрев: 2025-а ще е година на градеж. В Разград имаме проекти за милиони с европейско и държавно финансиране

С над 1 млн. лева бяха ремонтирани улици във всички 21 села в общината, казва кметът Регионът ни запази и разви много структуроопределящи предприятия в икономическия си профил Имаме 3-ма нови

И да заменим министрите с изкуствен интелект, няма да е по-различно

Интервю с 11-годишната Тереза Стоянова, която участва в световен шампионат по дебати, и с майка й Виктория Трябва да се научим да говорим дори с насилниците – и да сме подготвени с аргументи да ги

Елена Йончева: Моряците ни Любомир и Данаил имат огромна заслуга, че всички 25 от кораба са невредими

Хутите бяха почтителни и имах възможност да говоря с техни представители на различни нива, проведох повече от 50 часа разговори. Подчертах, че България и Йемен са имали добри отношения

Иглика Трифонова: Никога не бях правила филм по чужд текст, но “Калуня-каля” е така неистово написан роман, че го реших преди да стигна до края

Рядко ми се иска да крещя, но след демонстрацията на некултура срещу Джон Малкович трябва - Г-жо Трифонова, в момента режисирате филма “Калуньо” по романа на Георги Божинов “Калуня-каля”

Милка Василева: За да има медицински сестри в болниците, стартовата им заплата трябва да е равна на три минимални

В момента всяка трета медицинска сестра е в пенсионна възраст. Друга трета ще се пенсионира в следващите 3 г., казва  председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни