Доц. Александър Шинков: Противозачатъчни в шампоана срещу косопад? Няма доказателства, че естрогенът помага при млади жени

17.11.2024 07:00 Мартина Зиновиева
Доц. Александър Шинков

Доц. д-р Александър Шинков, дм, е председател на Българското дружество по ендокринология.

Той е експерт в УСБАЛ по ендокринология "Акад. Иван Пенчев" в София.

Има две специалности – по вътрешни болести и ендокринология.

Преминал е през надграждащи висококвалифицирани курсове по клинична ендокринология на EFES, молекулярна ендокринология във Франция, Финландия, Германия, у нас във Варна и в болница "Мейо", САЩ.

Има повече от 25 г. опит в ендокринологията. В практиката си е насочен към диагностициране и лечение на заболявания на щитовидната жлеза, паращитовидните жлези и метаболитните костни заболявания.

- Доц. Шинков, много момичета в интернет пишат за ефекта от разтварянето на противозачатъчни хапчета в шампоаните. Ускорявало растежа на косата. Безопасно ли е подобно действие? До какво ще доведе нанасянето на хормонални контрацептиви локално? Безопасно ли е една жена да си играе с нивата на естрогена си?

- Естрогените са стероидни хормони, чиито нива са по-високи при жените и при тях те се произвеждат основно от яйчниците. Естрогените наистина имат сериозно значение за поддържане на косата при жените. Те удължават растежната фаза на косъма и поддържат космените фоликули. Спадането на нивото на естрогените след менопауза и паралелното относително увеличаване на нивото на андрогените (мъжките полови хормони) води до изтъняване на косъма и забавяне на растежа му.

Погрешно е схващането, че хормон, разтворен в препарат, не може да засегне цялостно организма. Естрогените се усвояват добре през кожата и от много години се използват естрогенни препарати под формата на пластири, спрейове и гелове за приложение върху кожата за хормон-заместваща терапия основно при дами след менопауза.

В последните години има доста проучвания върху ефекта на локалното прилагане на естрогенни препарати самостоятелно или с други медикаменти върху промените в косата при жени след менопаузата. Заключенията са, че естрогените могат да подобрят състоянието на косата. Няма доказателства обаче, че това е така при момичета, които не са в менопауза и нямат недостиг на естрогени.

Не бива да се забравя, че причините за косопад са много разнообразни и голяма част от тях изобщо не са хормонални.

Що се отнася конкретно до смесването на орални контрацептиви с шампоан, мога да кажа следното. Първо, шампоаните са сложни смеси от химически съединения, които не са предназначени да бъдат носител на хормонални продукти. Също така всеки шампоан има различен състав. От друга страна, таблетките с медикаменти (в случая орални контрацептиви) имат задача да осигурят стабилност във времето на медикамента и да го доставят надеждно до тази част от стомашно-чревния тракт, в която трябва да се усвои. Те не са предназначени за смесване с други субстанции. По тази причина не може да се предвиди взаимодействието между съставките на шампоана и хормоналния препарат.

Второ, няма как и да се предскаже каква част от хормона ще се усвои от кожата на главата, особено предвид краткото време за излагане на шампоана, преди да бъде отмит. Това се усложнява и от невъзможността да се дозира точно сместа – различни таблетки с различно съдържание и различен обем шампоан.

Трето, рискът от увреждане също не е ясен, но най-вероятно е незначителен поради очакваното малко усвояване на хормона.

- Възможно ли е това да е причината за все повечето случаи на поликистоза на яйчниците? Може ли жена, използваща подобен шампоан, да забременее? Има ли риск честата употреба на продукта да доведе до постоянен стерилитет?

- Няма как тази практика да допринесе за поява на синдром на поликистозни яйчници.

Също така не може да се очаква противозачатъчен ефект. Разбира се, ако количеството на естрогена е високо, теоретически инцидентно може да се потисне овулацията. Но риск от стерилитет няма как да има.

Категорично не препоръчвам подобна практика, основана отчасти на изведени от контекста научни доказателства.

- Има ли продукти от бита ни, които да влияят на организма ни ендокринно?

- В околната среда има многобройни химически вещества, които попадат в човешкия организъм с храната, водата, през кожата. Те се наричат ксенобиотици и могат да бъдат безобидни или токсични в различна степен.

Някои от тях се метаболизират в черния дроб до по-ниско токсични или по-високо токсични съединения. Могат също така да бъдат канцерогенни или мутагенни (да предизвикват мутации на клетките, в които проникват). Някои ксенобиотици наподобяват действието на хормоните и когато имат действие, подобно на естрогените, се наричат ксеноестрогени. Някои ксеноестрогени са естествени и се намират в растенията – например фитоестрогените в соята. Други са синтетични и могат да участват в състава на различни продукти като например пластмаси, пестициди или да са странични продукти/замърсители в индустрията.

Днес се знае, че изкуствените (синтетични) ксеноестрогени представляват значителен здравен риск като някои от тях увеличават риска от рак на гърдата и простатата. За разлика от тях има данни, че дадени фитоестрогенни молекули могат да намалят риска от рака на гърдата и понякога простатата.

- Кои са те? И къде се срещат?

- Такива са например генистеин, апигенин, кверцетин и др. Намират се в разнообразни зеленолистни зеленчуци, плодове, кореноплодни, зелеви култури и други.

Някои субстанции в тези храни имат антиоксидантно действие и допринасят за мястото им в здравословното хранене.

Някои фитоестрогени, като например ресвератрол, биха могли да увеличават риска от хормонално зависими злокачествени тумори на гърда и простата. Трябва да се има предвид, че биологичните свойства на отделна съставка на определена храна не могат да се разглеждат самостоятелно. Растенията, които се използват за храна, представляват букет от много и разнообразни съставки с различни свойства и ефектът върху здравето на човека зависи от сложни взаимодействия, които изискват по-нататъшни изследвания.

Съвет за красива коса от интернет изменя хормоналния баланс

“Натрошете четири или пет противозачатъчни хапчета и ги смесете с шампоан. Този метод ще накара косата ви да расте по-бързо и да е по-здрава.” Такъв съвет дават сайтове за красота в интернет. Следват обяснения на десетки момичета какви буйни коси имат, защото са приложили “новата терапия”.

Причината за успеха на подобна терапия са естрогените в хапчетата.

Живеем сред хора, за които външният вид е на пиедестал. Успехът се измерва по начина, по който изглеждаш. В преследване обаче на идеала за красота, често пъти забравяме за здравия разум. Доверяваме се бързо, без да мислим много-много, на съветите на псевдоексперти, всевъзможни сайтове, форуми, инфлуенсъри. Истината е, че безопасен и бърз път към красотата няма. И тя никога не бива да бъде за сметка на здравето. Преди да предприемете терапия с противозачатъчни хапчета в шампоана, вижте мнението на председателя на Българското дружество по ендокринология доц. Александър Шинков.

Други от Докторе кажи

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

>