Улицата vs. училищния стол: Какво ядат децата

16.11.2024 11:00
Ученици от 119-о училище в София се хранят в столовата. СНИМКА: Велислав Николов

Месо без тлъстини, риба на пара, пресни плодове и зеленчуци - храната се приготвя по строги норми, а купони се продават и онлайн. Въпросът е, че след началния курс хлапетата не искат организиран обяд

Най-малко по три вида пресни плодове и зеленчуци седмично, ограничаване на солта и подсладителите, полезни варива, нетлъсто месо, риба, готвене на пара. Такива изисквания са залегнали в наредбата за храненето на учениците. Училищните столове стриктно спазват изготвените от експерти предписания и рецептурници, така че децата да растат здрави.

Малцина обаче, особено след началния курс, опитват от полезното и вкусно меню. Улицата продължава да изхранва българските ученици, коментира признатият експерт по здравословно хранене и диететика проф. Донка Байкова.

Не е модерно,

“само малките ядат на стол”, “к'ви манджи, искам пица”

и прочее обяснения може да даде всеки шестокласник с набождащи мустаци, за да откаже категорично на родителите си да купи купони за училищния стол. И съответно да поиска повече джобни, защото освен всичко друго храненето на улицата обикновено излиза и по-скъпо за семейния бюджет.

Ако не притичват до близките магазини и заведения в междучасията, учениците се редят за сандвич или пакетирани снаксове в училищната лавка. Където също според наредбите не особено здравословните храни трябва да се държат далеч от прегладнелите хлапета, но на практика това рядко се случва.

Наредба №37 на Министерството на здравеопазването и Наредба №2 на Министерството на земеделето и храните разписват много подробно какво трябва да ядат учениците, за да са здрави. Контролът се осъществява от БАБХ и РЗИ, а сигнали могат да подават и родители, и учители. 

От агенцията по храните започнаха масирани проверки през септември - веднага след старта на учебната година, на място в училищните столове, както и в разливните обекти, ако храната се доставя от кетъринг. Гледа се основно къде и как се съхраняват продуктите, срок на годност, външен вид на плодовете и пр.

“Абсолютно всички суровини, които проверихме, са по утвърден стандарт, по БДС. Съхранени са правилно, придружават се от съответните търговски документи. Хигиенното състояние на персонала е добро, персоналът е с пълно работно облекло, редовно заверени здравни книжки”, обясни тогава д-р Силвия Каменова, шеф на сектора “Контрол по храните” в ОДБАБХ в столицата. Училищните лавки и бюфети обаче тогава все още не бяха напълно заредени, затова обещанието бе проверката да продължи.

Експертите казват, че най-честите констатирани нарушения са за

продукти с изтекъл срок на годност

Там санкцията може да стигне до 4000 лв. за фирмата снабдител, като при установено системно нарушение обектът се затваря.

“Най-честите нарушения са свързани с материално-техническата база и технологичното оборудване, неправилно съхранение на храни, несъответствия в хигиенното състояние на обектите, пропуски във водените записи, свързани със Системата за управление на безопасността на храните”, казват от агенцията. Въпреки това констатират по-стриктно спазване на законодателството, като откритите несъответствия намалявали по количество и тежест в сравнение с предходни периоди.

Иначе столовата е не само здравословна, но и място за приятно неформално общуване между децата, казват педагозите. И биха се радвали повече ученици да хапват топла храна там.

Шумно и весело е в стола на столичното 119-о училище “Акад. Михаил Арнаудов” всеки ден от 11,30 докъм 13 часа. Децата са развълнувани - понеже не са в класните стаи, се закачат, докато се хранят. Миналия четвъртък бяха особено доволни, че г-н Ангелов - заместник-директорът, когото всички познават, ги е посетил, а е довел и екип на вестник “24 часа” да им види менюто.

В под 10% от училищата предлагат напитки с добавена захар, в над 85% дават пресни плодове

5617 проверки на храненето в детски ясли и градини, детски кухни и училища са извършени за учебната 2023/2024 г., съобщиха от здравното министерство. При под 5% - 250, е установено съответствие с нормативните изисквания, издадени са 148 предписания за предприемане на задължителни мерки, съставени са 49 акта за административни нарушения на физически лица и 17 акта на юридически. От началото на новата учебна година пък са направени 786 проверки, само 19 са предписанията за допълнителни мерки, наложени са 7 глоби.

От МЗ уточняват, че в резултат от разработения и внедрен след 2008 г. пакет от национални политики за подобряване на храненето на учениците сред първокласниците се наблюдава тенденция за благоприятни промени в профила на предлаганите на територията на училищата и честотата на консумация

групи храни, които са ключови за епидемията от детско затлъстяване

В периода 2008-2023 г. нараства относителният дял на училищата, които предлагат пресни плодове - от 36,9% през 2008 г. на 85,3% през 2023 г. При зеленчуците (без картофи) промяната е още по-видима - от 17,9% на 66,5% за тези 15 години. Предлагането на вода се повишава от 67,6% на 73,8%.

Намалява относителният дял на училищата с предлагане на безалкохолни напитки с добавена захар от 68,2% през 2008 г. на 9,7% през 2023 г., на сладки снаксове от 76,5% на 41,3% и на солени снаксове от 73,7% на 29%. Допълнително спада относителният дял на тези, в които се предлагат плодови сокове с добавена захар от 69,3% през 2008 г. на 26,4% през 2023 г., като паралелно се увеличава предлагането на 100-процентови плодови сокове от 19% на 39,8%.

Повече училища започват да предлагат на територията си неподсладен чай - от 43,6% през 2008 г. на 54,3% през 2023 г., като спада предлагането на топли напитки с добавена захар (от 57,5% на 43,9%).

Няма значими промени в предлагането на прясно мляко, кисело мляко или айрян (80,7% от училищата през 2023 г.) и на ароматизирани млека с добавена захар (21,4% от училищата през 2023 г.).

Подобряването на храненето в училищната среда е довело до повишаване при 7-годишните на всекидневната консумация на пресни плодове (от 27,4% през 2008 г. на 51,9% през 2023 г.) и на пресни зеленчуци( от 24% на 48,3%).

Въпреки напредъка едва 3% от първокласниците приемат препоръчваните 5 или повече порции плодове и зеленчуци дневно

по данни от миналата година.

Моделът на храненето им продължава да се характеризира с голяма честота на консумация на високоенергийни и с ниско съдържание на хранителни вещества храни и напитки, отчитат здравните власти. Но все пак нараства делът на децата, които консумират по-рядко от 3 дни седмично подсладени със захар безалкохолни напитки (от 61,8% през 2008 г. на 80,9% през 2023 г.), сладки снаксове (от 29% на 71,7%) и солени снаксове (от 42,6% на 71,7%).

От 16 септември до 11 октомври Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) също е извършила засилени проверки - 1795. Инспекторите ѝ са влезли в училищни столове, бюфети и други обекти по Закона за храните на територията на училищата и кетъринг фирми, доставящи храна на учебните заведения.

Те са следили за произхода и правилното съхранение на суровините и храните, спазването на сроковете на съхранение, предоставянето на информация за съдържание и алергени, етикетирането и др. В резултат на проверките са издадени 112 предписания и 12 акта за установяване на административни нарушения, а два обекта били временно затворени поради забелязани несъответствия. 

Други от От страната и света

Курсът на еврото е под прага от 1,03 долара

Курсът на еврото днес е под прага от 1,03 долара, съобщиха германски финансови издания. В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1

Тежка челна катастрофа между кола и камион на околовръстното край Чепинци

Тежка челна катастрофа е станала на околовръстното в София тази сутрин, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът се е случил на разклона за Чепинци. Ударили са се камион и кола

Кметът на район "Кремиковци": Няма опасност от радиация след влаковата катастрофа

„Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха"

Община Русе започва набирането на проектни предложения по Програма „Култура“ за 2025 г.

Община Русе обявява конкурс за финансиране на проектни предложения в областта на изкуствата и културата по Програма „Култура" за настоящата 2025 г. Крайният срок за кандидатстване е 17 февруари

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района тази сутрин.  Целият район около сградата на ВСС е блокиран и има засилено полицейско присъствие. От 10 ч

>