Рекордните 130 г. е живял мъж в село до Мездра, доказват го смъртен акт и надгробен камък

15.11.2024 18:16 Елица Чупарова
Гл. ас. д-р Росен Гацин с родословното дърво на рода на 130-годишния мъж СНИМКИ: Румяна Тонева
Един от родствениците разглежда изложбата.

Българин, доживял 130-години, може да се окаже най-дълголетният човек, живял някога. Това откритие прави гл. ас. д-р Росен Гацин, който представи авторската си изложба “Кодове на идентичност” в Националния антропологичен музей към Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН. Изложбата е посветена на генеалогията. Основният акцент в нея е 130-годишният Йончо Цолов, който е най-дълголетният българин, установен досега.

Екипът на д-р Гацин ще направи опит да докаже, че Йончо Цолов е и най-дълго живелият човек и в света.

Рекорда сега държи 122-годишна французойка

Мъжът е живял в село Лик, община Мездра. Според намерените досега данни е роден през 1777 г. и е починал на 9 януари 1907 г., което е доказано от смъртния му акт.

“Най-важното е, че представяме снимка на надгробния паметник на човек, живял 130 години. Освен него сме изложили и смъртния му акт, съставен през 1907 г., както и родословно дърво на столетника”, каза д-р Росен Гацин.

Тези 3 доказателства дават основание на д-р Гацин и екипа му да обявят откритието си за напълно достоверно. През лятото на 2024 г. по време на теренна експедиция те намират надгробния паметник на Йончо Цолов, а след справка в кметството на родното му село получават и официалния документ за смъртта му.

В момента се правят

преводи на османски регистри,

от които може да се получи допълнително потвърждение.

Синовете на Йончо също са столетници, доживели до 103 и 106 г., бащата надживява и двамата.

“Все още проучваме какво се е случило със съпругата му. Откритието ни е от септември и има много интересни факти, които предстои да разкрием. Надяваме се, че това е още една история, която скоро ще успеем да разкажем”, допълва ученият.

В изложбата са включени родословни дървета и снимки на стари фамилии, оставили трайна диря в историята на България. Сред тях са сведения за рода на Мина Горанова - жената, на която поетът и революционер Христо Ботев посвещава стихотворението “До моето първо либе”. Мина е втора братовчедка на поета и майка на актьора Сава Огнянов. Наследници на родовете също бяха на изложбата.

Една от основните ѝ идеи е да предостави възможност да проследят семейни връзки и истории като част от родовото и културното наследство на България. Създателите искат да вдъхновят повече хора да открият и да съхранят връзката със своето минало. Изложбата може да бъде разгледана в Националния антропологичен музей до края на януари 2025 г.

Други от От страната и света

Млада шофьорка е с опасност за живота, след като се заби в мантинела на магистрала „Струма“

20-годишна шофьорка е в тежко състояние след катастрофа на АМ „Струма", съобщиха от полицията. Инцидентът е станал на 15 януари вечерта на изхода от тунел „Блатино"

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля"

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля", пишат очевидци в социалните мрежи.  Инцидентът е станал около 10 ч. днес на бул. "Ломско шосе". Причината не е ясна

КЗК образува производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" заради решение за доставка на лични предпазни средства

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува открито производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към Министерството на вътрешните работи (ГД "ПБЗН"-МВР) по

Експерт: Ако влаковете бяха пътнически, жертвите щяха да са стотици

Ако влаковете бяха пътнически, вероятно жертвите щяха да са стотици. Това сподели експертът по управление и цифровизация в железопътния транспорт Людмил Иванов за челната влакова катастрофа край

Закопчаха момчета на 16 и 18 г., хванати с дрога в жилище в Лясковец

Досъдебно производство за държане на наркотици е започнато в РУ Горна Оряховица. На 15 януари около 19:30ч. в дом в град Лясковец е извършена проверка на двама криминално проявени

>