Почти 1/3 от лекарите са над 65 г., младите повече само в университетските

14.11.2024 20:55 Мартина Зиновиева
На снимката са акад. проф. Лъчезар Трайков, организаторът на събитието проф. Даниел Вълчев и председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов.

“Ситуацията в здравеопазването е като в един кандидатстудентски бисер: “Всички искат, ама няма кой”. Това е обобщената картина на ситуацията у нас. Всички искаме нещо да се получи, обаче няма кой да го направи”. Това заяви проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет на СУ “Св. Климент Охридски”. Той е и ръководител на проекта “Здравен  барометър” - гражданска инициатива за наблюдение, анализ и оценка на състоянието, ефективността, устойчивостта на здравеопазването в България. Темата на 5-ото издание е обезпечеността на системата с медицински специалисти и тяхното разпределение на територията на страната, предизвикателствата и възможностите пред медицинското образование.

Експерти на проекта са д-р Николай Брънзалов – председател на Българския лекарски съюз, и акад. проф. дм Лъчезар Трайков – ректор на МУ – София, в периода 2020–2024 г.

От 2022 г. лекарите у нас са се увеличили с 312 души

и в момента са 29 911. Увеличението обаче е само в 7 области. В останалите 21 има спад. Най-сериозно дефицитът се усеща в Ловеч (спад с 26%), във Видин (19%) и в Габрово (18%). Професионалистите по здравни грижи са повече едва с 30 души през 2023 г. Медицинските сестри са с 257 по-малко в сравнение с 2022 г. и в момента практикуват 3489. Само в Перник, Бургас и Монтана броят на сестрите расте. Най-критично по този показател е положението в Кюстендил. Там сестрите са намалели с 31%.

През 2023 г. над половината от лекарите са на 55 г. и повече години. 22% от докторите ни са даже над 65 г.

Според НСИ за 2022 г. най-зле е ситуацията в Ловеч, където 84,2% от медицинските специалисти са над 55 г. По негативния показател ги следват Видин -79,1%, Габрово - 76,3%, Кюстендил - 76,1%, Монтана -75,8%, Перник -73,2%.

“Почти няма останали в страната млади лекари. В Ловеч и Видин практикуващите под 35 г. не стигат и 1%. Вървят към 0%. Тези, които работят в момента, след 10 г. няма да могат да продължават. Да са живи и здрави, но така стоят нещата”, заяви проф. Вълчев. Разпределението на медицинските кадри в страната е крайно неравномерно и това

не позволява предоставяне на качествена здравна услуга

“Едно от най-лошите неща е, че от лекарите, които завършват у нас, годишно 400-500 напускат страната, за да работят в чужбина. В момента 90 на 100 от личните ни лекари са над 50-годишни”, каза председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов. По негови данни педиатрите са само 2257, като 70% са над 61 г.

“Реално млади лекари има повече в градовете, където са медицинските ни университети, защото там специализират. Но в университетски град като Плевен средната възраст на здравните специалисти е 49 г.", добави той.

“Много ме радва нарасналият интерес към специализации по педиатрия. Случва се за първи път от години”, заяви акад. Трайков. Данните са от проучване на МУ - София, и са събирани в последните 10 г. Преди 4 г. желаещите да специализират “Педиатрия” са били едва 3%, а сега са 12,3%, посочи той. Според него промяната може да се дължи на обещанията за създаването на Национална детска болница. Друга тенденция - че все повече се търси специализация в инфекциозните болести. Пикът е бил в периода на ковид пандемията. Голям интерес - 9,1%, има и към кардиологията, посочи той.  

“Впечатляващо е, но проучването показва, че

рекорден брой - 13% от дипломиращите се, не знаят какво искат

да специализират”, добави акад. Трайков.

През 2020 г. 54% от студентите са отговорили, че по-добре могат да се развиват в чужбина заради по-доброто заплащане, докато през 2023 г. на това мнение са само 37%.

Запитани защо искат да останат в България, на първо място младите лекари посочват чувство за дълг към родината и национално самосъзнание, на второ място – семейство и приятели, на трето – морално задължение, и на последно – развитие на здравеопазването в България.

Други от Докторе кажи

Пострадалият при влаковата катастрофа, настанен в ИСУЛ, е с опасност за живота

59-годишният мъж, който пострада при сблъсъка между два товарни влака вчера и беше докаран от екип на СМП в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", остава в много тежко състояние, с опасност за живота

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

>