Персонален НОИ от "24 часа": При сумиран български и чужд стаж пенсията се отпуска и изплаща пропорционално

14.11.2024 06:30
В специалния проект "Персонален НОИ" всеки читател може да зададе своите въпроси за пенсия, обезщетения за безработица, наследствени доходи, майчинство или плащания въз основа на ТЕЛК.

"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат нова кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт (НОИ).

В специалния проект "Персонален НОИ" всеки читател може да зададе своите въпроси за пенсия, обезщетения за безработица, наследствени доходи, майчинство или плащания въз основа на ТЕЛК. Експертите на осигурителния институт ще му отговорят възможно най-изчерпателно.

Отговорите ще бъдат публикувани всеки месец в "24 часа", "Клуб 100" и на най-големия информационен портал на български език 24chasa.bg.

За да зададете своите въпроси към експертите на Националния осигурителен институт, можете да пишете на електронна поща 24action@24chasa.bg или на адрес: София 1202, ул. "Св. св. Кирил и Методий" №84, за "Персонален НОИ".

През юли 2024 г. навършвам 62 г. и два месеца и ми предстои пенсиониране по българското законодателство с изработен стаж 38 г., от които 6 г. са изработени в Германия. Как ще ми бъде изчислена българската пенсия? Янка Василева

Съгласно чл. 68, ал. 1-2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) право на пенсия за осигурителен стаж и възраст през 2024 г. жените придобиват при навършване на възраст 62 г. и 2 месеца и придобит осигурителен стаж - 36 г. и 6 месеца.

В чл. 6 от Регламент (ЕО) 883/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. за координация на системите за социална сигурност е уреден принципът на сумиране на осигурителни периоди. Съгласно посочената разпоредба, когато съгласно законодателството на държава членка придобиването, запазването или възстановяването на правото на обезщетение зависи от наличието на определен осигурителен период, то се зачитат до необходимия размер периодите на осигуряване, завършени съгласно законодателството на всяка друга държава членка.

Това означава, че за лицата, които имат осигурителен стаж, придобит съгласно българското законодателство и законодателството на друга държава членка, ако българският осигурителен стаж не е достатъчен, за да възникне право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, на основание чл. 6 от Регламент 883/2004, се взема предвид и осигурителният стаж, придобит съгласно законодателството на другите държави-членки на Европейския съюз, на Европейската икономическа зона или на Швейцария.
Изчислението на размера на пенсията, на която лицето има право при наличието на осигурителни периоди в две или повече държави членки, е уредено в чл. 52 от Регламент № 883/2004. Разпоредбата различава два начина на изчисляване на обезщетението в зависимост от обстоятелството дали изискванията за получаване на обезщетението са изпълнени само съгласно националното право, тоест само на базата на осигурителния стаж, придобит по българското законодателство, или правото на пенсия се придобива при сумиране на българския и чуждия стаж.

Ако правото на пенсия е придобито само с българския осигурителен стаж, същата се отпуска и се изплаща в пълен размер, определен за българския стаж съгласно разпоредбите на чл. 52, ал. 1, т. "а" от Регламент № 883/2004.
Ако личната пенсия за осигурителен стаж и възраст е отпусната при сумиране на български и чужд стаж, тъй като само въз основа на българския стаж не се придобива право, пенсията се отпуска и изплаща в пропорционален размер, определен като съотношение на българския към общия стаж съгласно разпоредбите на чл. 52, ал. 1, т. "б" от Регламент № 883/2004.

Съгласно чл. 70, ал. 8 от КСО за пенсиите, отпуснати с начална дата след 31 декември 2018 г., индивидуалният коефициент се изчислява от осигурителния доход на лицето за периодите след 31 декември 1999 г. до датата на отпускане на пенсията, но за период, не по-малък от 36 месеца. Когато осигурителният доход на лицето след 31 декември 1999 г. е за период, по-малък от 36 месеца, за недостигащия период се взема предвид и последният му осигурителен доход преди 1 януари 2000 г. Когато лицето няма осигурителен доход след 31 декември 1999 г., индивидуалният коефициент се изчислява от последния му осигурителен доход за 36 месеца до тази дата или от наличния му доход, когато доходът е за по-малък период.

Други от От страната и света

Гуцанов прие поста от Ивайло Иванов: Чест е да съм част от най-важното министерство

Борислав Гуцанов прие поста на министър на труда и социалната политика от досегашния служебен министър Ивайло Иванов на церемония в ресорното министерство

12-годишна от Монтана потърси лекар след употреба на канабис

Полицията разследва случай на притежание и употреба на наркотични вещества в Монтана. Инцидентът е свързан с 12-годишно момиче от квартал „Огоста", което потърсило медицинска помощ след употреба на

Мариан Бачев: Не съм фен на моноспектакъла, няма да работя сам в министерството на културата

"Г-н Бачев, това е най-трудното министерство на България, защото то обхваща страшно много сфери". С тези думи се обърна служебният министър на културата Найден Тодоров към своя колега Мариан Бачев

На североизток най-много дърва за огрев ползват домакинствата в област Шумен

20 888 семейства в Североизточна България ще се отопляват с дърва през сезон 24/25 г., като те вече са получили заявените от тях близо 123 000 пространствени кубически метра дърва за огрев

Протестиращи се събраха пред президентството, искат да се подобри транспортът към Витоша

Протест под наслов "Да си върнем достъпа до Витоша" се проведе пред сградата на президентската институция. Граждани и планинари се събраха на мирна демонстрация с искане за подобряване и модернизация

>