Българите искат да живеят еко, но друг да плаща

12.11.2024 20:10
94% от запитаните българи твърдят, че са били засегнати от поне едно крайно явление - екстремни горещини, горски пожари, наводнения, засушавания. В момента язовир “Тича” (на снимката) е на критично ниско ниво, поради което има режим на водата в Шумен и Търговище.

Според мнозинството разходите трябва да се покриват от богатите и отраслите, които влияят негативно на климата

Над 50% от българите осъзнават необходимостта да пригодят своя начин на живот към последиците от изменението на климата и да се взимат мерки за по-екосъбразен начин на живот. Това показва изследване на Европейската инвистиционна банка.

Но се оказва, че само 23% са готови да платят от собствения си джоб за тази промяна. Според останалите разходите трябва да се покриват от отраслите, които най-много влияят негативно на климата, както и от по-богатите хора.

Изменението на климата е на пето място в списъка на предизвикателства за страната, като то се нарежда след политическата нестабилност, издръжката на живота, безработицата и достъпа до здравеопазване.

Данните на изследването сочат, че според 96% от анкетираните е важно България да се приспособи към изменението на климата. Половината от тях са на мнение, че това следва да е приоритет. 89% одобряват незабавни разходи за приспособяване към климата, за да не се налага харченето на повече средства занапред. Освен това инвестициите в екология създават нови работни места и дават тласък на икономиката.

94% от запитаните българи са били засегнати от поне едно крайно явление - екстремни горещини, горски пожари, наводнения, засушавания. Проучването показва, че българите осъзнават необходимостта от приспособяване, като повечето посочват, че трябва да променят начина си на живот поради изменението на климата. Това можело да стане чрез засаждане на устойчива растителност, охлаждане на градовете чрез озеленяване на улиците или допълнителни зелени пространства и подобряване на инфраструктурата.

41% допускат, че ще трябва да се преместят на по-неуязвимо от климатичните промени място, а 34% твърдят, че това е регион или страна с по-ниски температури.

Зачестяващите природни бедствия са причина за вредни икономически последствия, посочват от ЕИБ.

Европа е континентът с най-бързо повишаващи се температури и се очаква крайните метеорологични явления да зачестят. Влошаващите се условия застрашават доставките на вода и храна в света. Това показвало необходимостта от комплексни стратегии за приспособяване към промените в климата, се посочва в анализа. (24часа)

Други от От страната и света

Православен календар за 16 януари, вижте кой има имен ден

Преп. Гавриил Лесновски,  Прохор Пшински, Павел Тивейски и Йоан Колибар Преп. Гавриил Лесновски е един от тримата велики последователи на св. Иван Рилски

Само в "24 часа" на 16 януари - Ако общината мълчи и не дава зелена светлина за солар на покрива, значи е съгласна

Само в "24 часа" на 16 януари четете: Димитър Ганев, "Тренд": У опитния Желязков не се забелязват резки движения, а липсата на интерес от нови избори споява тази тройна коалиция Ако общината мълчи и

Майсторски зададените въпроси осигуряват влияние и успех

Важно е да сте наясно с намерението си - питате, за да покажете съпричастие, за да разберете или за да притиснете "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех

Учат третокласници в Бургас как се ползват белезници, жилетки и палки и как се свалят отпечатъци

Националната програма "Детско полицейско управление" е по инициатива на МВР 16 училища в Бургас си имат детски полицейски управления, в които третокласници усвояват важни житейски уроци

На червен сигнал май товарен влак на БДЖ удари частен - уволнения и поискани оставки след 2-ма мъртви и 6 ранени (Обзор)

От МВР допускат грешка на служител на държавната железница Премиерът Главчев отстрани зам.-министър по предложение на транспортния министър Стоянова, която настоя шефовете на НКЖИ и на "БДЖ - Товарни

>