С президентска благословия българин основава националния балет на Ел Салвадор

10.11.2024 16:13 Христо Николов
Националният балет на Ел Салвадор
Румен Рашев (в средата) със солисти на националния балет на Венесуела, който ръководи в продължение на години.
Румен Рашев (вторият отляво) след спектакъл на “Зорба гъркът” в Софийската опера. Отляво надясно са Трифон Митев и Росен Канев (четвъртият отляво), които са негови ученици, както и Катерина Петрова и Марина Маринова. СНИМКИ: ЛИЧЕН АРХИВ
Президентската съпруга Габриела де Букеле, по чиято идея държавата създава финансирана от бюджета балетна трупа.

Трупата ще гостува на старозагорския фестивал на 24 ноември

На 24 ноември националната балетна трупа на Ел Салвадор ще представи галавечер с откъси от някои от най-големите балетни шедьоври по време на фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора. В програмата са включени фрагменти от балети, които рядко се изпълняват в България - “Маркитанката” по музика от Чезаре Пуни, “Талисман” по музика от Рикардо Дриго, “Есмералда”, “Куклената фея” и “Максисимо” по музика на Масне.

Културното събитие със сигурност ще предизвика интереса на балетоманите, но има интересно обстоятелство, което прави гостуването на тази трупа от екзотична за нас държава не съвсем обикновено. Основател и ръководител на тази държавна трупа е българин – балетмайсторът и бивш премиер-солист на Софийската опера и балет Румен Рашев.

Рашев

се подвизава от доста години из Латинска Америка

и професионалната му съдба е тясно свързана с едно явление, което се наблюдава през последните двайсетина години из целия свят – балетните трупи се интернационализираха масово.

Това явление го има и у нас – около една четвърт от трупата на Софийската опера и балет е от чужденци: от Португалия, Италия, Великобритания, Унгария, Франция, Испания и къде ли не още. В Стара Загора доскоро имаха трима японци, чужденци има и в трупите на Бургаската и на Русенската опера.

За Румен Рашев, който за кратко през 2019 г. бе директор на Държавната опера в Русе, Ел Салвадор е втората латиноамериканска държава, в която работи като хореограф и балетмайстор. Преди това беше ръководител на националния балет на Венесуела.

Завършил е балетната школа “Ваганова” в Санкт Петербург през 1976 г. и си спомня, че тогава е бил 238-и випуск на прочутото учебно заведение. С други думи, скоро Русия ще се гордее, че има професионално учебно заведение за балет с 300-годишна история. В един клас е със Силвия Томова, в момента шеф на балетната трупа в Стара Загора, и покойната вече примабалерина и педагог Милена Симеонова.

“Дори българският балет скоро ще навърши 100 години

Представете си какво е да се сравняваме с национален балет, който е едва на 5 години”, каза Рашев пред “24 часа” седмици преди гостуването в родината.

Това е държавна компания, направена по инициатива на първата дама на държавата Ел Салвадор – Габриела Родригес де Букеле. Тя е съпруга на младия – роден през 1981 г., президент на страната Наиб Букеле и самата тя е бивша балерина. Името на Наиб Армандо Букеле Ортес мина наскоро за кратко по новините, тъй като спечели втори мандат след разгромяваща победа на изборите, когато бе избран с 84% от гласовете. Той сам определя себе си като “най-готиния диктатор на света”, тъй като се справи безкомпромисно с доста високата престъпност, давайки на полицията право да арестува само по подозрение.

Идеята на Габриела де Букеле Ел Салвадор да има финансирана от държавата балетна компания, възниква у нея още докато е на професионалната сцена. По онова време ръководената от Румен Рашев балетна трупа на Венесуела гостува в страната, двамата се запознават и когато първата дама вече има картбланш да създаде национален балет, го вика да го основе и ръководи.

Първата дама, разбира се, отдавна не излиза на сцената, защото има много други ангажименти, но двете малки дъщери на президентското семейство са ученички на Румен.

Куба определено е държавата еталон по отношение на класическия балет за тази част на света. Представители на фамилията Алонсо, част от която е най-известната кубинска балерина Алисия Алонсо, често гостуват в Ел Салвадор, за да поставят балетни спектакли. Съответно и трупата на страната гостува често в Хавана, гастролират и в САЩ, а и в други латиноамерикански държави.

В Ел Салвадор няма оперна трупа, няма и друга постоянна балетна формация и ръководеният от Румен Рашев балет изнася по около 200 спектакъла на година в различни градове.

Други от Възход и падение

На 16 януари рожден ден имат

Корнелия Нинова, бивш председател на БСП, бивш вицепремиер и министър на икономиката Проф. Тодор Варджиев, художник и графичен дизайнер Проф. д-р Борис Грозданов

Денят на "Бийтълс": Пол Маккартни (82) пише нов албум, Ринго Стар (84) на турне в Америка

От 24 години меломаните честват 16 януари като Световен ден на ливърпулската четворка 55 години след официалния край на “Бийтълс” през 1970-а Пол Маккартни и Ринго Стар - последните двама от великата

Койна Русева отново в мъжка роля - след Воланд в “Майстора и Маргарита” сега играе Одисей

Актрисата и Боян Арсов представят гръцката митология като театрално риалити в "Мисия Филоктет. Последният оцелял" Боян Арсов и Койна Русева са тандем за чудо и приказ в премиерния спектакъл “Мисия

Васил Драганов за стотен път играе в “Семейството”, после прави вернисаж с дъщеря си

След стотното представление на спектакъла "Семейството" днес един от главните герои в него - актьорът Васил Драганов, ще открие своя съвместна изложба заедно с дъщеря си Любов в театър "Сълза и смях"

Писателят Нийл Геймън отхвърли обвиненията на осем жени в сексуално насилие

Британският писател Нийл Геймън публикува изявление, в което отрича да е участвал в секс без съгласието на някого, след като тази седмица списание публикува твърдения от няколко жени

>