Политиците на прехода (Снимки)

10.11.2024 09:23 168 часа
На инфарктния пленум на 10 ноември Петър Младенов обвинява Тодор Живков за кризата. Превратаджиите с апаратна хватка осуетяват планираното изказване на Първия, за да се защити.
Андрей Луканов (вляво) управлява чрез две кратки социалистически правителства през 1990 г. Свален е чрез протести, а през 1996 г. е убит пред дома си. Акад. Благовест Сендов (вдясно) никога не е бил член на БСП, но бе председател на парламента от тяхната група.
Желю Желев (вдясно) е първият демократично избран президент. Дотогава той е лидер на СДС и заедно с Димитър Луджев (в средата) замислят създаването на съюза. Обсъждат го, разхождайки се из парковете, за да не ги подслушва Държавна сигурност.
Премиерът Димитър Попов (декември 1990-ноември 1991) целува ръка на Надежда Нейнски (тогава Михайлова).
Стефан Софиянски бе избиран три пъти за кмет на София - през 1995, 1999-а и 2003 г. Преди това той бе и служебен премиер след оставката на правителството на Жан Виденов през 1997 г. Впоследствие се впусна в партийна дейност със Съюза на свободните демократи.
Жан Виденов управлява две години - през 1995 и 1996 г., а през 1997 г. е принуден да подаде оставка заради политическа, икономическа, социална и финансова криза, довели до срив на банките, хиперинфлация и международна изолация на България.
Ренета Инджова бе служебен премиер след оставката на правителството на Любен Беров през 1994 г., посочена от президента Желю Желев.
Лидерите на опозицията и на Българската комунистическа партия се споразумяват за провеждането на първите демократични избори през 1990 г. На снимката са Желю Желев (в средата), Стоян Ганев (вляво от него), Петър Младенов и Андрей Луканов (вдясно).
Вътрешният министър Николай Добрев влиза в парламента, пазен от полицаи, по време на протестите срещу второ социалистическо правителство и щурма на 10 януари 1997 г.
Привърженици на СДС поздравяват президента Петър Стоянов в началото на мандата му през 1997 г.
Филип Димитров и Иван Костов на митинг на СДС през 90-те години
Любен Беров (в средата) е избран за премиер от ДПС през 1992 г., след като мандатът на БСП пропада. Те предлагат Петър Бояджиев, който се оказва с двойно гражданство.
Юристът Димитър Попов оглавява правителство с квоти на СДС и БСП през 1990-1991 г.
Стоян Ганев (вдясно) беше външен министър в правителството на Филип Димитров, а после беше в екипа на Симеон Сакскобургготски. На снимката Ганев разговаря с бившия депутат от СДС Георги Петров.
Добри Джуров (вляво), Александър Лилов (в средата) и Андрей Луканов (вдясно)
Множество почитатели посрещат Симеон Сакскобургготски на летище София, когато той се върна през 1996 г. на посещение след 50-годишно изгнание в чужбина.

Точно преди 35 години на 10 ноември в цяла България се предава от уста на уста един и същи слух - “Свалили са Тодор Живков”. Много хора не вярват, свикнали са в предишните 35 години с неговото име и политика. Подобни новини не са били коментирани изобщо по времето на комунизма.

Но тайната парола се оказва истина, макар и впоследствие действителните събития да не съвпадат с очакванията. От 10 ноември 1989 г. започват демократичните промени в България с вътрешнопартиен преврат в Българската комунистическа партия (БКП). Свързано с Москва крило завзема властта. Събитията се случват с благословията и подкрепата на съветския лидер Михаил Горбачов. Американското посолство и САЩ са в пълно неведение какво се подготвя у нас още от 1988 г.

Самият Тодор Живков е наясно, че няма как да спаси властта си, но се надява тя да бъде разделена и да остане поне председател на Държавния съвет (функциите на днешния президент). Но групата около Петър Младенов и Андрей Луканов успява да прокара цялостната му оставка.

Оцеляването на бившия Първи на какъвто и да е пост е илюзия. В целия източен блок текат процеси, от които България не може да остане назад. Победата на профсъюза “Солидарност” на изборите в Полша отваря вратата към свалянето на комунистическите режими. На 9 ноември пада Берлинската стена - символът на разделението в Европа. Оттам нататък скоростно протичат събития във всички страни от соцлагера.

За цялото това време у нас се изредиха 15 редовни и 10 служебни правителства, всяко със своя отпечатък. А политиците, които белязаха прехода, са още повече. Днес ви предлагаме знаковите лица на прехода във връзка с 35-ата годишнина от пленума, довел до многопартийна система и пазарна икономика у нас.

Други от От страната и света

ВСС отложи изслушването на Сарафов

Ще чакат законът да излезе в "Държавен вестник" ВСС отложи изслушването на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов до обнародването на съдебния закон. В сряда депутатите приеха

Атанаска Дишева: Очаквам процедурата за избор на главен прокурор да се отложи

Атанаска Дишева, член на Висшия съдебен съвет (ВСС), очаква процедурата за избор на главен прокурор да се отложи. Тя коментира темата пред медиите преди заседанието на Пленума на Висшия съдебен съвет

Мъж на 61 г. е загинал в пожар в Дебелец

Изяснява причините за възникнал пожар, в който е загинал 61 г. мъж в град Дебелец.  На 15 януари в 17:15ч. е получен сигнал за горяща къща на ул. „Никола Кузманов"

Гледайте на живо какво ще реши ВСС за избора на Сарафов

Започна заседанието на ВСС, на което трябва да бъде изслушан кандидатът за главен прокурор Борислав Сарафов. Вчера обаче депутатите с 208 гласа приеха, че съдебен съвет

Идея! До 2 чаши алкохол на летищата в Европа

Авиокомпания иска да ограничи пияните пътници по време на полет Край на безразборното пиене по време на полет или престой на европейско летище. За това настоява нискотарифната авиокомпания “Райънеър”

>