Въпреки реформата се увеличават пациентите, които обжалват решенията на ТЕЛК

09.11.2024 20:19
Въпреки реформата в ТЕЛК, някои пациенти все още получават решенията си със забавяне, а други – обжалват

Въпреки реформата в ТЕЛК, някои пациенти все още получават решенията си със забавяне, а други – обжалват заради намалена степен на инвалидност, алармират пациенти.

От юли, когато промените станаха факт, до октомври броят на обжалваните решения на ТЕЛК е 4700. За същия период през 2023-та те са 3300, казват от здравното министерство.

От ведомството обясняват още, че това е така, защото и издадените решения са повече – 73 000 през 2024-а, срещу 66 000 за същия период през миналата година.

Но изчисленията показват, че през тази година делът на обжалваните се е увеличил. В момента те остават по-големия проблем, защото докато са в ход, хората с увреждания губят социалните си помощи.

33-годишната дъщеря на Валя Маринова е с церебрална парализа. През годините е имало проблеми с експертизите, но не са ги обжалвали заради дългата процедура. Последното решение на ТЕЛК посочва, че всякакъв труд е противопоказен за младата жена, която допреди това е работела.

„Лишиха я от правото на работа. Голям проблем е, защото никой няма да я наеме с такова ТЕЛК решение", обяснява Валя Маринова.

НЕЛК се произнася в полза на семейството. Но през месеците, докато чакат решението, дъщеря ѝ губи пенсията си, а Валя получава асистентската си заплата с осем месеца закъснение.

„Добре е, когато съжителстваш с някой. Имаш и други доходи. Ама когато си сам? Тогава какво правиш?", пита риторично Валя Маринова.

Има и сигнали за пациенти, които изцяло отпадат от системата – заради драстично понижени оценки, пише bTV.

Според Веска Събева от асоциацията „Родители на деца с епилепсия" проблемът би могъл да се реши чрез въвеждане на стандарт за документите за ТЕЛК.

„Лекарите от ТЕЛК няма как да установят доколко този човек е увреден. Другото е, че в някои ТЕЛК-ове няма окомплектоване на всички специалисти. И тогава те дават 0%, което автоматично сваля процента", твърди Веска Събева.

На този фон от здравното министерство отбелязват, че с промените комисиите са се увеличили от 70 на 120. „Само за октомври комисиите са преодолели над 2000 нерешени случаи от предходни години", се казва в писмената им позиция.

А пациентите все още очакват при обжалване, пенсиите и другите им помощи да не се спират.

Други от Докторе кажи

Област Благоевград също е на прага на грипна епидемия

Трета област у нас е на прага на грипна епидемия - Благоевград. Болните от грип и респираторни заболявания са нараснали значително.  За щастие, засега училищата и болниците там не усещат натиска на

Доц. Мангъров: 2/3 от пациентите в болниците са с грип А или грип Б

В момента в София специално "заведението" предлага основно грип. В болниците около две трети от пациентите са с грип А или грип Б. Това е основната диагноза

Френска пациентка с ХИВ е в ремисия след алогенна трансплантация на костен мозък

Пациентка с ХИВ е в ремисия след алогенна трансплантация на костен мозък, извършена през 2020 г. във Франция. Това е първият случай в страната и осмият в света, предаде АФП

Евростат: България втора в ЕС по брой лекари между 55 и 64 г.

В Германия има най-много лекари в Европейския съюз на възраст между 55 и 64 години - 36,1%, следвана от България с 33,9% и Латвия с 27,4 процента. Италия е на първо място в ЕС по брой лекари над 65

Търсите информация за здравните ви права? Звъннете на 0800 14 800

Разговорите са безплатни от стационарни и от мобилни телефони, независимо дали сте в България, или в чужбина Четирима експерти ще ви отговорят - всеки ден те получават приблизително 1200

>