Столицата губи около 2,5 млрд. евро годишно заради мръсен въздух

08.11.2024 21:25 Мартина Зиновиева
Зоните не решават проблема с мръсния въздух, обясни доц. д-р Александър Симидчиев.

Перничани и кюстендилци са най-големите нарушители на нискоемисионната зона

Около 2,5 млрд. евро годишно губи София заради мръсния въздух. Въпреки че качеството му се подобрява, сериозен остава проблемът в кварталите “Овча купел”, “Надежда” и “Хиподрума”. Това показват резултатите от нов анализ, представен на конференция на сдружение “Въздух за здраве”.

България е втора по смъртност от замърсяване в Европа, първа е Косово. Причина за 70% от белодробните заболявания са фините прахови частици 2,5. Европейският парламент прие нова директива, която задължава Министерството на здравеопазването да въведе средна годишна норма за тях, но засега у нас такава има само за по-едрите замърсители.

С цел ограничаване на замърсяването от м.г. в София влязоха в сила нискоемисионните зони, като първата стъпка е забрана най-старите и цапащи коли да влизат в центъра - т.нар. малък ринг. Има обаче само една станция, която може да засича ФПЧ. Забраната пак ще е в сила от 1 декември до 28 февруари 2025 г. От въвеждането ѝ миналата зима повечето нарушители са били с коли с пернишка или кюстендилска регистрация, понякога става въпрос за 700 нарушения на ден, обяви зам.-кметът на София по екология Надежда Бобчева. Нов софтуер ще засича колите и ще праща сигналите директно в МВР. Ограничението не важи за градския транспорт, доставчици и живеещите в карето.

Зоните обаче не решават проблема с мръсния въздух според председателя на сдружението - пулмолога доц. д-р Александър Симидчиев. Пълна глупост - все едно в един басейн да имаме зона със забранено пикаене. По същия начин е и София. Не може един огромен град да има само една зона с чист въздух. Хората с по-стари автомобили на бензин трябва да променят начина си на мислене, навиците си, коментира пулмологът. А и географията на града - в котловинно поле, винаги ще влияе на чистотата на въздуха.

Другият проблем е начинът на измерване - има разминавания в данните от станциите на Изпълнителната агенция по околната среда и тези на общината, макар и малки. Данните за подобряването на въздуха в София са от 5-те станции на агенцията и 23 на общината за периода 6.2021 - 9.2024 г. Станциите не обхващат всички райони, но са добре позиционирани в основните жилищни.

Все пак София, където живеят близо 20% от населението, покрива критериите на СЗО, потвърдиха и лекарите. Но предупредиха, че въздухът още не е достатъчно чист, за да сме здрави. 3 са основните замърсители в България - битовото потребление, т.нар. вторично разпрашване и транспортът. Въздухът е по-мръсен през зимните месеци, когато хората се топлят със стари печки на дърва и въглища, през последните години този ефект намалява. Допълнителна вреда носи пушенето, напомни Симидчиев.

Има пряка връзка между захарния диабет и замърсяването на околната среда. Щитовидната жлеза също не е защитена, обясни доц. д-р Цветелина Тотомирова. Най-потърпевши са децата, чийто организъм е по-чувствителен. Изследвания доказват, че тези, които живеят в райони с висока концентрация на прахови частици, са с по-ниска белодробна функция. Това предразполага към хронични заболявания и дори рак на белите дробове. Натравянето на организма при замърсена среда води и до увреждане на репродуктивната функция. Като градове със сериозни проблеми от години бяха посочени Русе и Димитровград заради производствата там. Това влияе и на психиката на хората, а ФПЧ имат доказано въздействие върху мозъчната функция.

Други от Докторе кажи

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

>