Най-щастливи и уверени са студентите, които учат за свещеници и полицаи (Графики)

08.11.2024 17:01
Много от кандидат-студентите се ориентират по рейтинга каква специалност да изберат.

Интересен нов индикатор има в новото издание на Рейтинговата система на университетите в България - “Атмосфера и светоусещане”.

На първите три места са професионалните направления “Религия и теология”, “Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми” и “Животновъдство”.

На ниво конкретни университети най-високо оценяват атмосферата студентите от Академията на МВР.

Как се мери този критерий? Със социологическо проучване сред студенти. Те са оценявали по скала от 0 до 10

чувстват ли се уважавани и приети в университета,

както и уверени и подготвени за бъдещата си реализация. (Виж графиките.)

Излиза, че студентите по религия се чувстват най-доволни, въпреки че при тях показателят “Безработица сред завършилите” е доста по-висок от средния за всички направления.

Най-ниски са оценките за атмосфера и светоусещане сред студентите в направленията “Математика”, “Биотехнологии”, “Информатика и компютърни науки”, “Комуникационна и компютърна техника”.

Тези специалности обаче осигуряват отлична реализация - с високи доходи и ниска безработица, показват данните от рейтинга на университетите.

Ако погледнем по-детайлно по университети, излиза, че най-щастливи се чувстват студентите по “Национална сигурност” във Великотърновския университет, следвани от колегите си по “Религия и теология” в Софийския университет, по “Общо инженерство” в Аграрния университет в Пловдив, по “Енергетика” в Техническия университет във Варна, по “Архитектура, строителство и геодезия” и “Национална сигурност” в Академията на МВР.

Интересни са данните и за дела на жените по различните професионални направления във висшите училища. Най-феминизирани логично са “Педагогика” (близо 96%) и “Теория и управление на образованието” (89, 6%).

Най-малко са жените в “Електротехника, електроника и автоматика” (13,7%), “Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми” (15,7%) и “Металургия” (16,5%). По средата са “Медицина” и “Стоматология”.

24,55% са жените във “Военно дело”,

18,79% - в “Машинно инженерство”. В “Информатика и компютърни науки” са едва 29,86%.

Според статистиката по висши училища най-много са студентките в “Социални дейности” в Медицинския университет в Плевен, следвани от “Обществено здраве” в Нов български университет и “Педагогика” в Бургаския свободен университет. Най-малко са в “Транспорт, корабоплаване и авиация” в университета “Асен Златаров” в Бургас и “Електротехника, електроника и автоматика” в Югозападния университет.

Други от Просветни

Министър Цоков на 190-годишнината на Априловската гимназия: Всички трябва да работим за подобряване на образованието

Априловската гимназия и днес е едно от водещите иновативни училища в България. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на честванетo на 190-годишнината от

Mинистър Цоков към 400 ученици от Габрово: Не позволявайте на дрогата да отнеме бъдещето ви

Не позволявайте на зависимости да отнемат бъдещето ви. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се обърна към близо 400 ученици в Габрово

Галин Цоков беше гост на интегриран STEM урок между две училища

Обикновено STEM обучението се свързва с технологиите, но този тип образование е и работа с ръцете – преживявания, междупредметно преподаване и изграждане на умения

Институтът INSAIT изпреварва Оксфорд и Харвард на световен форум за алгоритми

Българският институт INSAIT към СУ „Св. Климент Охридски" изпреварва университети като Харвард, Оксфорд и Принстън в един от най-престижните световни форуми в сферата на алгоритмите -ACM-SIAM SODA

Николай Денков поздрави наша ученичка, която представила проект на Нобеловите награди

"Да спечелиш първа награда на Европейския конкурс за млади учени и да те поканят да представиш изследванията си в програмата около връчването на Нобеловите награди - това е забележително признание и

>