Болници в Англия тестват “калкулатор на смъртта”

08.11.2024 09:33
За програмата е нужно единствено на пациента да бъде направена ЕКГ, която след това се анализира от изкуствения интелект. СНИМКА: ПИКСАБЕЙ
Часовник Снимка: pixabay

Системата с изкуствен интелект посочва датата на кончината със 78% точност, целта е да открива скрити рискове, които да се лекуват навреме

Хиляди британци от догодина ще могат, ако желаят, да разберат вероятната дата на смъртта си при посещение в болница. Прогнозата ще бъде направена от “калкулатор на смъртта” с изкуствен интелект, който е доказал в проучвания, че правилно идентифицира риска от смърт през 10-те години след прегледа на пациента с до 78 процента точност.

Звучи плашещо, но всъщност целта не е да бъдат стресирани болните, а да бъдат откривани преждевременно скрити рискове, които лекарите не са способни да забележат, обясняват нововъведението британското издания “Индипендънт”.

Калкулаторът използва познатата на всички пациенти електрокардиограма, която се прави за минути

Програмата носи названието AI-ECG оценка на риска, или AIRE.

Технологията ще бъде изпробвана в две големи болници в Лондон от средата на следващата година, но експертите се надяват, че ще бъде използвана масово в здравните служби в рамките на следващите пет години. Д-р Арунашис Сау, кардиолог в Imperial College Healthcare NHS Trust – едно от двете участващи лечебни заведения – обяснява, че целта на AIRE не е да разработи нещо, което да замени лекарите, а да създаде нещо “свръхчовешко”.

Технологията “чете” резултатите от ЕКГ, за да разкрие модели в електрическите сигнали и да анализира генетична информация от структурата на сърцето, за да открие проблеми със сърдечния ритъм и сърдечна недостатъчност, преди те да се развият напълно.

“Опитваме да използваме ЕКГ като начин за идентифициране на хора, които са изложени на по-висок риск и след това може би ще се възползват от други тестове, които биха могли да ни кажат повече за това, което се случва. ЕКГ е много често срещан и много евтин тест, но той може да се използва за насочване към по-подробно тестване, което след това може да промени начина, по който проследяваме пациентите и потенциално да намали риска нещо лошо да се случи”, казва д-р Сау.

Няколкостотин пациенти ще участват в първото изпитване, което включва също Chelsea и Westminster Hospital NHS Foundation Trust, като броят им ще бъде увеличен за бъдещи проучвания.

Изследване, публикувано в средата на октомври в изданието Lancet Digital Health, установило, че AIRE може също така да предвиди бъдеща сърдечна недостатъчност - състояние, при което сърцето спира да изпомпва ефективно, което води до редица здравословни проблеми и ранна смърт при почти осем от десет случая.

Програмата открива бъдещи сериозни проблеми със сърдечния ритъм в три четвърти (76%) от случаите

и бъдещо атеросклеротично сърдечносъдово заболяване - при което артериите се стесняват, затруднявайки притока на кръв - в седем от десет случая.

За проучването екипът е обучил изкуствения интелект, използвайки данни от 1,16 милиона резултата от ЕКГ тестове на 189 539 пациенти.

Визията е всеки пациент, който има ЕКГ в болница, да бъде подложен на модела, разкриват специалистите. Тогава лекарите ще бъдат информирани не само за диагнозата, но и за прогноза за цял набор от рискове за здравето, което означава, че биха могли да се намесят рано и да предотвратят заболяване. Ако например човек е изложен на висок риск от специфичен проблем със сърдечния ритъм, той би могъл да е по-решителен и последователен в превантивното лечение, за да предотврати това да се случи. При положение че проблемът е свързан с повишено тегло, пациентът би могъл да предприеме спешни мерки да отслабне.

Тестването на калкулатора идва на фона на разкрити по-рано тази година тревожни данни, че

преждевременните смъртни случаи от сърдечносъдови проблеми, като инфаркти и инсулти, са достигнали най-високото си ниво от повече от десетилетие.

Случаите на сърдечни пристъпи, сърдечна недостатъчност и инсулти сред хората под 75-годишна възраст са намалели от 60-те години на миналия век благодарение на рязко намаляващите нива на тютюнопушене, усъвършенствани хирургични техники и открития като стентове и статини. Но сега се смята, че нарастващите нива на затлъстяване и списъкът от свързани с него здравословни проблеми като високо кръвно налягане и диабет са един от основните допринасящи фактори за сърдечни заболявания.

Въпреки твърденията на антиваксърите, кардиолозите казват, че ваксините срещу коронавируса нямат общо с нарастването на този вид здравословни проблеми.

“Има три или четири различни проучвания, които ще се проведат в болниците от средата на следващата година. Те като цяло трябва да тестват дали тези модели са точни при поставянето на диагнози. След като това бъде установено, можем да се намесим, за да покажем, че е възможно да променим прогнозата за живот на пациентите”, казват ръководителите на проекта.

 Калифорниец измисли "часовник на сетния ден", иска да сме по-отговорни към здравето си

Калифорниец създаде приложение, което според него предсказва точно деня на последния ни дъх и го нарече "часовник на смъртта". Така Брент Франсън иска да стресне клиентите си да се замислят за начина си на живот и да бъдат по-отговорни за здравето си. Затова приложението предлага начини, по които те могат да живеят по-дълго с определени промени във всекидневните навици.

След като изтеглят приложението, потребителите трябва да въведат всичките си здравни данни и подробности за начина си на живот, като например колко често тренират, дали спят добре, дали имат някакви дългосрочни медицински проблеми и т.н. "Трябва да отговорите на 25 въпроса. Ние прогнозираме датата на вашата смърт и след това прогнозираме колко още можете да живеете, ако промените навиците си", казва Брент. Той не крие, че целта на приложението е да стряска и да кара хората да се вземат в ръце, да направят избора да се грижат по-добре за самите себе си.

"Препоръчваме план за дълголетие, набор от неща, които можете да направите, за да живеете по-дълго. Опитвам се да помагам на други хора по начин, по който помогнах на себе си", споделя американецът.

"Използвахме цялата съществуваща наука, за да предскажем кога хората ще умрат, тази наука не е нова. Здравноосигурителните и животозастрахователните компании правят това от дълго време. Така че взехме всички съществуващи данни и методологии и след това добавихме изкуствен интелект. Обучихме го чрез 1200 проучвания за дълголетие", разказва Брент Франсън. Той е направил прогноза за собствената си смърт, според която ще умре на 90 г. на 10 август 2065 г.

Колкото до плановете за по-здравословен живот, те имат няколко различни раздела. Първият са препоръчителните добавки, които бихте могли да обмислите въз основа на вашия специфичен здравен профил. Вторият посочва препоръчителни прегледи за рак, за които ще трябва да помислите предвид възрастта и пола. Третият е свързан с препоръчани лабораторни и кръвни изследвания. След това идват съветите за промени в поведението в зависимост от конкретния проблем.

Други от Докторе кажи

Област Благоевград също е на прага на грипна епидемия

Трета област у нас е на прага на грипна епидемия - Благоевград. Болните от грип и респираторни заболявания са нараснали значително.  За щастие, засега училищата и болниците там не усещат натиска на

Доц. Мангъров: 2/3 от пациентите в болниците са с грип А или грип Б

В момента в София специално "заведението" предлага основно грип. В болниците около две трети от пациентите са с грип А или грип Б. Това е основната диагноза

Френска пациентка с ХИВ е в ремисия след алогенна трансплантация на костен мозък

Пациентка с ХИВ е в ремисия след алогенна трансплантация на костен мозък, извършена през 2020 г. във Франция. Това е първият случай в страната и осмият в света, предаде АФП

Евростат: България втора в ЕС по брой лекари между 55 и 64 г.

В Германия има най-много лекари в Европейския съюз на възраст между 55 и 64 години - 36,1%, следвана от България с 33,9% и Латвия с 27,4 процента. Италия е на първо място в ЕС по брой лекари над 65

Търсите информация за здравните ви права? Звъннете на 0800 14 800

Разговорите са безплатни от стационарни и от мобилни телефони, независимо дали сте в България, или в чужбина Четирима експерти ще ви отговорят - всеки ден те получават приблизително 1200

>