В ИСУЛ ще спасяват дете, избягало от войната в Украйна

05.11.2024 19:42 Мартина Зиновиева
Операция Снимка: Pixabay

Третото дете, на което беше направена костно-мозъчна трансплантация след подновяване на тази дейност в Клиниката по детска онкохематология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", беше изписано. То ще продължи лечението си, под стриктен лекарски контрол, при домашни условия. Става въпрос за 17-годишното момиче от София с Болест на Ходжкин, на което беше направена автоложна трансплантация, при която са използвани собствени клетки на детето, които са обработени по определен начин.

Междувременно е даден ход на четвърта костно-мозъчна трансплантация, отново автоложна, на 15-годишно момиче от Украйна, което също е с Болест на Ходжкин. Детето е диагностицирано със злокачественото заболяване на кръвта още в родината си, но се е наложило да продължи лечението си в България, след като с родителите си, се е трябвало да напусне Украйна заради бушуващата там война.

Плановете са до края на годината да бъдат извършени още две автоложни костно-мозъчни трансплантации в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", с което общият им брой ще стане шест.

„Вече имаме готовност и за алогенна трансплантация, но тя ще остане вероятно за догодина, тъй като в момента нямаме пациент, който да се нуждае от нея", обяснява доц. д-р Боряна Аврамова, началник на клиниката. Тя допълва, че постепенно се преодолява и проблемът с медицинските сестри, който още не е решен напълно, но броят им е достатъчен за извършването на две трансплантации едновременно. „Имаме идеята да станем База за обучение на педиатрични сестри и по този начин да привлечем още млади колеги, които да се присъединят към екипа", разкрива доц. д-р Аврамова.

Основната разлика между автоложна и алогненна трансплантация на стволови клетки е въз основа на това кой дарява стволовите клетки. При автоложната за трансплантацията се използват собствените клетки на пациента. При алогенната стволовите клетки са от лице, различно от пациента – съответстващ донор или роднина.

                                                                                                                                                                                                                   

Други от Докторе кажи

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

>