Галин Цоков връчи наградата "Акад. Сендов" на създателя на INSAIT

01.11.2024 15:48
Проф. Галин Цоков

Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков участва в церемонията по връчване на тазгодишните награди на името на академик Благовест Сендов за принос в образованието и науката. Той отличи победителя в категорията „учен" - проф. Мартин Вечев, създател на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT), който привлича световни учени и наши талантливи студенти в чужбина да живеят и работят в Софийския университет. Това съобщиха от пресцентъра на министерството на образованието и науката. 

„С неговото визионерство и с неговите качества на европейски и световен учен той избра България и развива INSAIT като модерен институт, който гледа далеч напред в бъдещето, но и в настоящето - като дава възможност на детски от най-будните умове на България да останат тук", каза министър Цоков.

Проф. Вечев е възпитаник на СМГ, учи в Кеймбридж, като професор преподава компютърни науки във Федералния технологичен институт в Цюрих (ETH). Той е единственият българин, удостоен с два ЕНИС (ERC) гранта – най-престижната програма на Европейския съвет за научни изследвания, носител е и на връчваната от президента награда "Джон Атанасов" за постижения в областта на компютърните науки. Основател е на Института към Софийския университет „Св. Климент Охридски" и е създал три технологични компании.

„Съвременните будители на България работят в своята епоха да мотивират, да вдъхновяват и да водят напред хора, които могат да бъдат полезни в една или друга област. Съвременните будители са и нашите учители", каза министърът.

В приветствието си към участниците в церемонията проф. Цоков изтъкна, че Благовест Сендов е един от ярките образи на български будител с неговото визионерство. Той отбеляза, че още в началото на 80-те години с проблемната група по образование Сендов създава нова концепция за образование – нови учебни програми, нови учебници, интегрирано преподаване въвеждане на компютрите в обучението, персонализирано обучение, работа с родители и др. Този модел действа десет години в 30 български училища. „Това е изключителен образователен експеримент, който се е разгърнал в страната ни десетилетия преди целия свят да започне да говори за този модел на обучение", каза министър Цоков.

По време на церемонията зам.-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова връчи наградата в категория „учител" на Елица Цонева от Частно основно училище "Томас Едисън" в София. Тя ръководи множество проекти, свързани с роботика, програмиране, подготвя деца, които печелят призове на национални и международни олимпиади в областта на компютърно моделиране и програмиране.

Специалното отличие получи проф. Стоян Марков, който дълги години е работил в областта на автоматизацията на промишлеността. Заедно с акад. Благовест Сендов създават Координационния център по информатика и изчислителна техника, днес Институт по информатика, информационни и комуникационни технологии при БАН.

Тържеството в Народната библиотека бе организирано от Университета по библиотекознание и информационни технологии, който заедно с МОН и Синдикатът на българските учители учредява наградата през 2019 година.

На церемонията присъстваха още началникът на кабинета на министъра Наталия Михалевска, главният секретар на МОН Любомир Йосифов, директорът на дирекция „Висше образование" Росица Колева, представители на академичната общност, студенти и общественици.

След награждаването се проведе XXII национална научна конференция с международно участие „Обществото на знанието и хуманизмът на XXI век".

Други от Просветни

Министър Цоков на 190-годишнината на Априловската гимназия: Всички трябва да работим за подобряване на образованието

Априловската гимназия и днес е едно от водещите иновативни училища в България. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на честванетo на 190-годишнината от

Mинистър Цоков към 400 ученици от Габрово: Не позволявайте на дрогата да отнеме бъдещето ви

Не позволявайте на зависимости да отнемат бъдещето ви. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се обърна към близо 400 ученици в Габрово

Галин Цоков беше гост на интегриран STEM урок между две училища

Обикновено STEM обучението се свързва с технологиите, но този тип образование е и работа с ръцете – преживявания, междупредметно преподаване и изграждане на умения

Институтът INSAIT изпреварва Оксфорд и Харвард на световен форум за алгоритми

Българският институт INSAIT към СУ „Св. Климент Охридски" изпреварва университети като Харвард, Оксфорд и Принстън в един от най-престижните световни форуми в сферата на алгоритмите -ACM-SIAM SODA

Николай Денков поздрави наша ученичка, която представила проект на Нобеловите награди

"Да спечелиш първа награда на Европейския конкурс за млади учени и да те поканят да представиш изследванията си в програмата около връчването на Нобеловите награди - това е забележително признание и

>