Красимира Стоянова: Поръчката за превоз на пътници с влак ще е разделена на три – София-Бургас, София-Варна и по останалата мрежа

01.11.2024 08:50 Марияна Бойкова
Министърката на транспортна Красимира Стоянова Кадър: БНТ

Дошло е време за промяна в железопътния транспорт - не казваме, че някоя линия е предназначена за определен превозвач, а създаваме условия за отваряне на пазара, казва министърът на транспорта и съобщенията

- Г-жо Стоянова, правителството в сряда прие вашето предложение за удължаване на договора на държавата с “БДЖ - Пътнически превози” с една година. Прави се, защото няма време за нова процедура ли?

- Договорът с “БДЖ - Пътнически превози” е в сила от 1 януари 2010 г. Искам да подчертая, че той е сключен след конкурентна процедура. Тогава проведохме търг и бяхме сред първите държави в ЕС, които по този начин са направили избора на железопътен превозвач.

Стартирането на нова конкурентна процедура продължава една добра практика, за да се даде възможност за участие на всички кандидати. Очакваме резултатът да е добър, да не се срамуваме от влаковете, да се возим удобно, да ни е топло през зимата, а лятно време да има климатици.

Договорът с БДЖ изтича в края на тази година и Министерският съвет прие решение по силата на т.нар. спешна мярка.

- Какво означава това?

- Спешната мярка дава право на държавата да удължи настоящия договор с максимум 2 г., за да може в този срок да проведе новата процедура за железопътен превозвач. Ние предпочетохме удължаването да е с една година. Такава препоръка дойде и от ЕК, която смята, че ако срокът е 2 г., пазарът отново се превзема от настоящия превозвач, което комисията не оценява като добър подход към пътниците.

Държавата възлага обществена услуга и трябва да предостави най-доброто на потребителите. В Националния план за възстановяване и устойчивост изрично е заложено възлагането на превоза с железопътен транспорт да бъде извършено с конкурентна и недискриминационна тръжна процедура.

- Какво ще се случи през тази една година?

- В рамките на тази една година от нас се изисква да проведем процедурата и през юни 2025 г. да имаме избран превозвач, на който да дадем възможността през оставащите 6 месеца безпрепятствено да започне изпълнението на новия договор.

С решение на Министерския съвет от март 2024 г. бе възложено на министъра на транспорта и съобщенията да подготви процедурата за избор на един железопътен превозвач за цялата железопътна мрежа. Това не бе оценено добре от ЕК, защото затваря пазара и лишава хората от възможности за по-добра услуга.

ЕК ни препоръча да направим пазарен анализ и оценка на жп услуги.

Като по-добър вариант се оценява

разделянето на обособени позиции,

или на така наречените лотове. Когато сме готови с този проект, той ще бъде представен публично и няма да има нищо скрито или неясно.

Дошло е време за промяна в железопътния транспорт и най-после трябва да бъде направена смела крачка. Надяваме се да има кандидати за обществен превоз по определени отсечки, които колегите наричат пилотни, и да им дадем възможността да извършват по-добра услуга.

- Кои са тези отсечки?

- Към момента работим по вариант разделянето на железопътната мрежа да е на три лота. Това са София - Пловдив - Бургас, София - Горна Оряховица - Варна и цялата останала част. Ще положим и необходимите усилия като собственик на “Холдинг БДЖ” да направи достатъчно добро предложение в тази процедура.

Ако се стигне до отваряне на пазара и възлагане на превози по обособени позиции, работниците и служителите в железницата ще могат да работят при новия или новите превозвачи. Това се отнася и до всички достигнати към момента социални придобивки.

Всеки един от превозвачите трябва да има еднакъв достъп до инфраструктурата, до наличния подвижен състав, до всички информационни системи. Това е строго регламентирано в изискванията на ЕС.

- Кой ще се произнесе по това разделяне?

- Това не е административно решение, което ще се вземе в един кабинет или една стая. Който и да е министър, ще трябва да предложи този проект на решение за приемане от Министерския съвет.

- В този случай няма да търсите парламента, така ли?

- Предложението за бъдещото възлагане на железопътните пътнически превози би трябвало да се обсъди и с парламентарно представените политически сили и най-вече в комисията по транспорт и съобщения.

Може пък въпросът за бъдещето на железопътния транспорт

да обедини политическите сили и да е част от управленската програма на една нова коалиция

Това са решения, чиято най-трудна част е да убедиш хората, че са подходящи.

- Вие ли ще обявите процедурата, или ще оставите решението на министър в редовно правителство?

- Европейската комисия иска от нас процедурата да бъде изпратена за предварителен мониторинг до края на тази година. Надявам се и вярвам, че ще имаме редовно правителство и министърът на транспорта и съобщенията ще внесе този проект в ЕК за одобрение или ще избере проект, който е без разделяне на лотове. Важното е да се представят и обсъдят причините и последиците от възможните решения. Като служебен министър не мога да оставя този въпрос на изчакване и да бъда критикувана, че времето е изтекло, а министерството няма готовност.

- Но защо ще ни задължава Брюксел за вида на процедурата?

- ЕК провежда целенасочена политика по либерализация на определени пазари. Може би думата не е задължава, а аргументирано препоръчва. И нейните мотиви не са да бъде дадено нещо на частните превозвачи, а

да се гарантира по-качествена

услуга на по-ниска цена

- Отделяте най-апетитните линии - тези до морето от останалата част от мрежата, а те не са ли за търговски превози, няма ли да се печели от тях дори без компенсации от държавата?

- Ние нищо и на никой не даваме, а създаваме условия за честно съревнование. Т.нар. най-апетитни линии може да бъдат спечелени и от “БДЖ - Пътнически превози”. Не слагаме панделки, не казваме, че някоя линия е предназначена за определен превозвач, а създаваме условия за конкуренция.

Трябва да подчертая, че към настоящия момент всяка компания, коюто има лиценз за извършване на превоз на пътници, може да прави това, стига да разполага с подвижен състав и хора. Поставя си цена за услугата, извършва чисто търговски превози и няма да бъде субсидиран от държавата. Добре дошъл е всеки, който иска да прави това дори от утре.

Държавата има ангажимент да предлага обществена услуга, която има социални измерения и е субсидирана

И трябва много ясно да разграничим тези неща. Видяхме какво става в момента с обсъждането на графика за движение на влаковете. Вози се един пътник, но областен управител и кмет си го искат този влак и се събира подписка от 1500 човека. Железницата е важна, това е транспорт, който е необходим и удобен, и трябва да сме със съзнанието, че сме длъжници на целия сектор.

- В един от докладите, който министерството направи, пише, че субсидията за 15 г. е 7 млрд. лв. Има опция, ако бъде избран превозвач за цялата мрежа извън БДЖ, влаковете, купувани с пари от държавата или по плана за възстановяване, да минат към него. Както и да купи активи на “БДЖ - Пътнически превози”. Как ще се процедира при поръчката, ако тя бъде разделена на лотове?

- Изготвяме много ясна техническа спецификация за всяко едно направление и честотата на превоза, за да бъде разпределен наличният подвижен състав. Не бива да забравяме, че обществената поръчка може да се изпълнява с подвижен състав, собственост на държавата или на БДЖ, но и със собствен такъв.

При варианта с лотове е необходимо да разделим абсолютно пропорционално и подвижния състав между избраните превозвачи, както и да осигурим достъпа до депата на настоящия превозвач. Всичко, което евентуален нов изпълнител ще получи, ще е за сметка на компенсацията. Ако му се предостави подвижен състав и достъп до депата на друг прерозвач, субсидията ще бъде много по-малка.

Други от Интервюта

Д-р Илия Тонев: Плащаме здравните осигуровки на пациенти, за да не губим приходите по клинични пътеки

Финансово сме добре, но ни липсват лекари Преди 8 г. обединението на болниците в Сандански и Петрич бе единственият ход да осигурим нормално здравеопазване в района

Малина Крумова: Мантинели да разделят пътищата с голям трафик, за да спре безумното изпреварване

Правилата за движение по пътищата трябва да са в отделен закон, вече го работим, казва председателят на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" Още акценти За първи път от 30

Александър Симидчиев: Може да се заразим с грип, дишайки мръсен въздух

Децата и хората над 65 г. да не излизат в дните със замърсяване, препоръчвам пречиствателите за дома - През последната седмица софиянци дишахме опасно мръсен въздух - показателите навсякъде бяха над

Ангел Заберски: Има носталгия за красива музика и текстове с послание

Сега трудно намирам мелодия, която да запея и да запомня – еднакви са, казва композиторът   - Хиляди читатели се включиха в анкетата на “24 часа” и гласуваха кой е любимият им златен български хит от

Тони Димитрова: Няма да се върна като жури на "Бургас и морето". Омръзна ми този фалш - то не бяха доноси, то не бяха писма до кмета да се оплакват

Песните ми са нежни, за близки разстояния, засега не искам концерт в зала "Арена София" Лятното ми турне ще се казва "Бъди щастлива, Ани!" - нали съм Антоанета

>