Откриха кръвни маркери, свързани със сърдечносъдови проблеми при пациенти с дълъг COVID-19

31.10.2024 20:57
Откриха кръвни маркери, свързани със сърдечносъдови проблеми при пациенти с дълъг COVID-19 СНИМКА: Pixabay

Австралийско изследване откри възпалителни маркери в кръвта на пациенти с продължителен КОВИД, които могат да обяснят защо много от тях страдат от сърдечносъдови проблеми, предаде Синхуа.

Авторите му от университета на Куинсланд са отчели повишени нива на цитокини - вид протеини, които контролират възпаленията в организма, в кръвни проби, взети от хора около 18 месеца след заразяването със SARS-CoV-2.

Кърсти Шорт от изследователския екип посочва, че при последвали лабораторни изследвания е установено, че цитокините влияят пряко на функцията на кардиомиоцитите - мускулни клетки, отговорни за помпената функция на сърцето, съобщи БТА. 

"Тези специфични видове клетки са основни градивни елементи за нашето сърце, така че увреждането им може да доведе до сърдечносъдови симптоми", казва Шорт.

По думите й откритието дава важна информация за дългия КОВИД и може да предложи възможности за подобряване на диагностиката, лечението и разбирането му.

В изследването са участвали също специалисти от университета "Флиндърс", университета на Аделаида, Австралийския национален университет и няколко водещи института за медицински изследвания.

За целите му специалистите са анализирали кръвни проби на 50 изследвани лица от цяла Австралия, които са страдали от дълъг КОВИД повече от година, възстановили са се от заболяването или никога не са се заразявали с вируса.

Изследователите искат да разберат дали откритията им са приложими и към други симптоми на дълъг КОВИД, например неврологични или респираторни проблеми.

Други от Докторе кажи

Област Благоевград също е на прага на грипна епидемия

Трета област у нас е на прага на грипна епидемия - Благоевград. Болните от грип и респираторни заболявания са нараснали значително.  За щастие, засега училищата и болниците там не усещат натиска на

Доц. Мангъров: 2/3 от пациентите в болниците са с грип А или грип Б

В момента в София специално "заведението" предлага основно грип. В болниците около две трети от пациентите са с грип А или грип Б. Това е основната диагноза

Френска пациентка с ХИВ е в ремисия след алогенна трансплантация на костен мозък

Пациентка с ХИВ е в ремисия след алогенна трансплантация на костен мозък, извършена през 2020 г. във Франция. Това е първият случай в страната и осмият в света, предаде АФП

Евростат: България втора в ЕС по брой лекари между 55 и 64 г.

В Германия има най-много лекари в Европейския съюз на възраст между 55 и 64 години - 36,1%, следвана от България с 33,9% и Латвия с 27,4 процента. Италия е на първо място в ЕС по брой лекари над 65

Търсите информация за здравните ви права? Звъннете на 0800 14 800

Разговорите са безплатни от стационарни и от мобилни телефони, независимо дали сте в България, или в чужбина Четирима експерти ще ви отговорят - всеки ден те получават приблизително 1200

>