Главният вход на Филипопол - Източната порта, възкръсна след 1900 години (Снимки)

31.10.2024 17:31 Радко Паунов
Реставрираната Източната порта на Филипопол
Изящни елементи са запазени над колоните на Източната порта.
Запазена е сиенитната настилка от античната улица, която е свързвала Източната порта на Филипопол с пристанището на река Хеброс.
Обектът Източната порта е изключително богат на архитектура от римската епоха.
Под стъклен под са експонирани още по–ранни археологически структури.
С право историците определят Източната порта на Филипопол от най–запазените обекти от древността.
Находки от Източната порта на Филипопол.
Сред естествена зелена среда са изложени мраморни орнаменти от Източната порта.
Изобилие от архитектурни елементи са представени на Източната порта.
Капителите на колоните са в римо–коринтски стил.
На място са експонирани огромно количество находки от Източната порта на Филипопол.
В естествена зелена среда са експонирани архитектурни елементи от римското строителство.
Част от античната улица от Източната порта.
Този обект е нагледен учебник по археология, категорични са историци.
Богата на архитектурни елементи, Източната порта привлича като магнит отдалеч.
Туристите ще могат да видят изящно римско изкуство.
Останките от Източната порта на Филипопол привличат любителите на античната история.

Най-широката антична улица от сиенитни плочи и издигащи се от двете ѝ страни колони с капители в римо-коринтски стил е готова да посреща туристи в Пловдив. Това е Източната порта - главният вход на Филипопол. 1900 години след първия ѝ строителен период тя отново заблестя след мащабна реставрация. В близките дни предстои нейното откриване.

Разположена в източното подножие на Трихълмието, тя е

нагледен учебник по археология,

защото може да се видят различни пластове от римската епоха.

Според запазените надписи началното ѝ изграждане се датира от II век и съвпада с управлението на император Марк Аврелий.

“Това е най-благодатният обект на оригинален материал. Имаме фризове от няколко периода. Пилоните на самата порта са претърпели няколко преустройства и се виждат различните етапи на строителство”, казва реставраторът Никола Стоянов.

Дълги години този монументален обект беше затулен в бурени и неподдържан. В резултат на проекта “По крепостните стени на Филипопол” той и Небет тепе претърпяха  реставрация.

Повалените на земята с десетилетия колони сега са издигнати и придават импозантност на паметника. Всички елементи от портика - стилобата (носещата стена - б.а.), бази, постаменти, колони, капители, фризове, архитрави и корнизи, са експонирани на място, допълва Стоянов.

Според запазен надпис строителството е от 172 г.

и това е първият период на този комплекс, заемал особено място в отбранителната система на Филипопол. Точно по това време е направена Марк-Аврелиевата стена. “Така сме експонирали находките, че трасето може много лесно да се проследи. Ще има и указателни табели, които ще обясняват”, разказва реставраторът.

По думите му най-важният вход на Филипопол е свързвал древния град с пристанището на река Хеброс (Марица - б.а.), която според античните автори е била плавателна и пълноводна.

Запазената улица е широка 13,20 м, от двете ѝ страни има канализация. “Портата е функционирала няколко столетия. Ако съдим от следите на превозните средства, които са минавали по сиенитната настилка, има образувани дълбоки коловози по 10-15 см”, казва Стоянов.

Една от най-бляскавите находки, открита до самия обект в далечната 1921 г., е фризът на здравеносните божества (за него разказваме в отделна публикация).

На реставрираната Източна порта туристът ще види един блестящ античен обект, който привлича като магнит любителите на древните останки. Поставени са рампи за трудноподвижни хора, има и асансьор.

“За мен беше голямо предизвикателство. Главният проектант на обекта арх. Галина Пировска се пресели на небето на 30 септември т.г. и не можа да дочака официалното откриване. Но съм щастлив, че успях да реализирам последния ѝ грандиозен проект”, казва Никола Стоянов.

 

Други от От Пловдив

Дива горила едва не погуби шефа на пловдивския природонаучен музей (Снимки)

В Пловдив пристигат от Австралия ехидна, птицечовка, вомбад, тасманийски дявол, коала и казуар Огромна горила за малко да убие директора на пловдивския природонаучен музей главен асистент Огнян

Пловдивчанин, горил кабели, към полицаите: Какви сте вие да ми вземате бакъра

Глобен е с 200 лв. за дребно хулиганство Мъж, горил медни кабели край р. Марица, заплаши полицаите, отзовали се на мястото заради гъстия черен дим, че от следващия ден няма да са на работа

63-годишна пешеходка е в болница след катастрофа в "Кючук Париж"

63-годишна жена е в пострадала в катастрофа в пловдивския квартал "Кючук Париж". Инцидентът е станал на пешеходна пътека, а ранената е в болница, съобщиха от МВР. Около 7,30 ч

Трима младежи нападнаха и обраха мъж в Пловдив навръх Бъдни вечер, хванаха ги

Единият от похитителите е непълнолетен След активни оперативни действия криминалисти разкриха автори на грабеж в центъра на Пловдив, съобщиха от МВР. Задържаните са трима младежи - на 24

Обвинен за смъртта на 18-годишния Спас в Пловдив иска пак да кара. Майката: Какви хора сте?

Двамата шофьори, обвинени за смъртта на младежа, не признават вина и делото тръгва с разпит на свидетели Човекът, който си иска книжката с най-голямата си наглост. Какви хора сте? Арогантни

>