Шок в Германия: Защо Фолксваген изпадна в криза

30.10.2024 20:46 "Дойче веле"
Завод на Фолксваген в САЩ Снимка: "Дойче веле"
Протест на работещите за Фолксваген в централата на концерна във Волфсбург Снимка: "Дойче веле"

Шок не само за автомобилната индустрия: най-малко три завода на Фолксваген са пред затваряне. За наблюдателите това не е изненада: те отдавна са наясно, че концернът се бори с тежки проблеми въпреки печалбите си

Според Съвета на работниците и служителите (в Германия това е орган, представляващ работещите в дадено предприятие, с който работодателят задължително съгласува важни решения, вкл. съкращения) - три завода на Фолксваген са застрашени от затваряне, а десетки хиляди работници могат да останат на улицата.

Германската общественост посрещна новината със загриженост, но за експертите от бранша тя не е никаква изненада: „От няколко месеца се очертава такъв сценарий", казва за АРД Хелена Висберт от Центъра за автомобилни изследвания в Дуисбург. В тази връзка изданието припомня, че през септември e изтекла гаранцията за заетост, която във Фолксваген беше в сила през последните около 30 години.

В Германия за Фолксваген работят общо 120 000 души и ако сега бъдат съкратени 10 000 работни места, чисто аритметически ще бъде засегнато всяко 12-о работно място в концерна, уточнява АРД.

Криза въпреки печалбите

Но какви са причините за такава драстична стъпка? Поне на хартия резултатите на Фолксваген досега бяха добри. Според годишния отчет на компанията през 2023 г. концернът дори е постигнал нов рекорден оборот от около 332,3 млрд. евро – ръст с около 15,5%. Най-големият производител на автомобили в Европа е увеличил и печалбата си с 2 процента – до 22,5 милиарда евро. На фона на сериозния ръст на продажбите обаче това е доста слабо увеличение на печалбата, коментира по-нататък АРД.

Концернът трябваше да преразгледа очакванията си за тази година и планираше да достави по-малко нови автомобили, пише "Дойче веле". Прогнозата за печалбата също бе ревизирана, но все пак ще остане на плюс. Перспективите за растеж обаче са слаби: търсенето бързо намалява, особено на важния азиатски пазар. В Китай, където до неотдавна беше продаван всеки трети автомобил с марката на Фолксваген, по-евтините и по-иновативни местни производители на електрически автомобили вече ясно превъзхождат германската компания от Волфсбург. През второто тримесечие на 2024 г. тя е доставила почти една пета по-малко автомобили в Китай, а само европейският пазар не може да компенсира този спад.

Конкуренцията от Азия

Наблюдателите са сигурни, че конкурентният натиск от страна на китайските и други чуждестранни производители на автомобили ще се засилва. И още нещо: изглежда Фолксваген е проспал трансформацията към електромобилност и по-иновативни цифрови системи. „Решението срещу двигателите с вътрешно горене и в полза на технологията на батериите е взето отдавна и тенденциите се задават не в Германия, а най-вече на големите автомобилни пазари като Китай и САЩ", казва по този повод Марсел Фрацшер от Германския институт за икономически изследвания, цитиран от АРД.

„Фолксваген плаща заплати над средното ниво"

Вторият проблем според много от експертите засяга високите разходи на компанията. „Фолксваген плаща заплати над средните, но за разлика от премиум производители като БМВ и Мерцедес, автомобилите на Фолксваген попадат в по-евтиния пазарен сегмент", казва Хелена Висберт. За нея е ясно, че компанията не може да мине без свиване на разходите, ако иска са остане конкурентоспособна.

Щефан Братцел, директор на Центъра за автомобилен мениджмънт, е на подобно мнение. „Разходите за труд в Германия са значително по-високи в сравнение с други страни производителки на автомобили в Европа като Португалия или Полша", казва той пред АРД. Той също смята, че са необходими мерки за намаляване на разходите - но не само в една област: „Не може да се пести само от работници. Със сигурност икономии трябва да се правят и на по-високи нива, чак до Управителния съвет". Братцел има предвид например изплащането на дивиденти.

Нужни си и други икономии

През миналата финансова година (2023-та) те възлязоха на 4,5 млрд. евро, припомня германската обществена медия. И Братцел, и Висберт смятат, че всички освободени чрез икономии средства трябва да бъдат насочени към иновации и по-голяма гъвкавост, за да може Групата Фолксваген да се позиционира по-добре в бъдеще.

Междувременно в дебата се намеси и германският канцлер Олаф Шолц. Чрез свой говорител той обяви, че сега въпросът е да се запазят работните места. „Ако ръководството на Фолксваген е взело грешни решения в миналото, то те не трябва да бъдат за сметка на служителите", се казва още в неговата позиция.

Други от Анализи

1/5 от парите си семействата заделят за сметки за дома (Графика)

21,2%, или малко над 1/5 от общия си доход, домакинствата у нас отделят за жилищни разходи. Това сочат данни от проучване на Евростат за 2023 г. Под “жилищни разходи” се има предвид както наем

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

Пожарите в САЩ: най-скъпото бедствие в историята?

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди. Ще се превърнат ли те в най-скъпото бедствие в историята

Тръмп пак срита европейския задник

Той може да придърпа Гренландия без много шум. Защо му трябва да бие тъпана? През Х век Ерик Червения открива остров колкото 20 Българии и го нарича Гренландия, т. е

>