Илон Мъск и политиката: какво цели милиардерът?

30.10.2024 20:10 "Дойче веле"
Илон Мъск

Явно за най-богатия мъж на планетата собствената му бизнес империя просто не му е достатъчна. Илон Мъск, собственик на някои от най-популярните компании, все повече навлиза в света на политиката. В дните преди президентските избори в САЩ Мъск е важен поддръжник на кандидата на републиканците Доналд Тръмп, който му обеща важна роля в администрацията си, ако спечели. 53-годишният Мъск не за пръв път използва влиянието си, за да се меси в политическия дебат. Той го е правил и в други държави - от Бразилия до Германия.

Мъск е един от онези частни технологични предприемачи, упражняващи все повече своята власт над решения, които традиционно се взимат от правителствата. Експертите по цифрови права са притеснени. "Технологиите, с които работи Мъск, са критични. А компаниите, които той притежава, са изключително влиятелни и са ключови по отношение на достъпа до информация и геополитиката", казва Мариета Шааке. Тя е сътрудник в Центъра за киберполитика към Станфордския университет и автор на книгата "Технологичният преврат: как да спасим демокрацията от Силициевата долина". "Мъск не ръководи тези компании с идеята те просто да са възможно най-успешни. Той ги използва като инструмент за постигане на своите желания", казва експертката.

От "умерен" до хардлайнер

Роденият в Южна Африка предприемач Илон Мъск основава първата си компания в средата на 90-те години на миналия век. Оттогава насам той е създал редица успешни компании и е натрупал състояние, оценявано на над 243 милиарда щатски долара (224 милиарда евро).Талантът му да превръща стартиращи предприятия във водещи световни технологични компании му осигурява контрол върху ключови цифрови инфраструктури и увеличава политическото му влияние.

Американската космическа програма НАСА вече работи с аерокосмическата компания на Мъск "Спейс Екс" за изстрелването на своите сателити. А "Старлинк", дъщерното дружество на "Спейс Екс", предоставя интернет връзка дори на най-отдалечените места по света. Комуникациите на "Старлинк" се превърнаха в незаменим инструмент за армиите в конфликтни зони от Украйна до ивицата Газа.

Мъск, Путин и предполагаемите им контакти

Разследване на американския "Уолстрийт джърнъл" показва геополитическото влияние, което идва с контрола върху тези технологии: според вестника Мъск е в контакт с руския президент Владимир Путин от края на 2022 година. Наред с други неща американската медия твърди, че Путин е помолил Мъск да не активира сателитната комуникационна система "Старлинк" в Тайван. Така руският президент е искал да направи услуга на китайския държавен глава Си Дзинпин - двамата поддържат тесен контакт. Мъск все още не е коментирал информацията на "Уолстрийт джърнъл".

С придобиването на X (бившия Туитър) през 2022 година Илон Мъск пое контрола и върху една от най-влиятелните социални платформи днес. В същото време предприемачът, който някога се описваше като "умерен", все по-често застава на страната на консервативните хардлайнери. Той открито се противопоставя на Демократическата партия в САЩ и на либералните идеи, които смята за вредни за обществото.

Нетрадиционен подход

В навечерието на изборите в САЩ политическата ангажираност на Мъск достигна нови висоти. Малко след опита за убийство на Тръмп в средата на юли той обяви публичната си подкрепа за републиканеца. Между юли и средата на октомври тази година Мъск дари почти 119 млн. долара за подкрепа на Тръмп.

Наскоро Мъск предложи парични награди на регистрирани гласоподаватели в т.нар. "колебаещи се" щати. Всичко, което трябваше да направят, беше да подпишат петиция за подкрепа на свободата на словото и правото на оръжие. Всеки ден до изборите един от подписалите петицията ще бъде избиран чрез жребий и награждаван с един милион долара. Според Министерството на правосъдието на САЩ тази кампания може би нарушава федералния закон, пише "Дойче веле".

Подобна открита политическа ангажираност е необичайна за американския бизнес елит. "Връзката между Мъск и Тръмп разкрива ниво на влияние, което повечето бизнес магнати предпочитат да държат скирто зад кулисите", казва Шааке. "Действията на Мъск изглежда показват, че той вярва, че може да прави каквото си поиска", добавя тя, визирайки опитите на Мъск да се намесва в политическите дебати на други държави.

Какво ще стане, ако Тръмп спечели

Става все по-ясно, че усилията на Мъск очевидно са насочени и към получаване на по-голям достъп и влияние в случай на преизбиране на Тръмп през ноември. "Напълно възможно е той да поиска определени външнополитически ангажименти от Тръмп в интерес на своите компании", казва Шааке.

Предчувствие за това се появи в края на септември, когато кандидатът за вицепрезидент на Тръмп Джей Ди Ванс намекна, че САЩ може да преразгледат подкрепата си за НАТО. Това може да се случи, ако Европейският съюз наложи строги регулации на платформите за социални медии, в частност X на Мъск. В момента ЕС разследва до каква степен X е нарушила новите правила за онлайн платформите, което може да доведе до значителни глоби. Тази концентрация на власт върху критичната цифрова инфраструктура е заплаха за демокрацията, предупреждава експертът по цифрово право Шааке. "Мъск е непредсказуем. Позициите му могат да се променят за една нощ. А ако когато някой, който контролира важни продукти и инфраструктури, промени мнението си, може да има сериозни последици."

Други от Анализи

1/5 от парите си семействата заделят за сметки за дома (Графика)

21,2%, или малко над 1/5 от общия си доход, домакинствата у нас отделят за жилищни разходи. Това сочат данни от проучване на Евростат за 2023 г. Под “жилищни разходи” се има предвид както наем

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

Пожарите в САЩ: най-скъпото бедствие в историята?

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди. Ще се превърнат ли те в най-скъпото бедствие в историята

Тръмп пак срита европейския задник

Той може да придърпа Гренландия без много шум. Защо му трябва да бие тъпана? През Х век Ерик Червения открива остров колкото 20 Българии и го нарича Гренландия, т. е

>