Болестите от миналото се завръщат, много хора попадат в рисковите групи

29.10.2024 12:50
лекар Снимка: Pixabay

Скорбутът се завръща, пише „Ню Йорк Пост". В миналото болестта е била характерна за моряците и пиратите, а сега е три пъти по-разпространена в Съединените щати. Рисковите фактори включват недохранване, стомашни байпаси, диализа, алкохолизъм и психични заболявания.

Заболяването скорбут, причинено от недостиг на витамин С, което е измъчвало моряците и пиратите преди векове, се завръща поради нарастващите разходи за живот и популярните операции за отслабване. Това са изводите от ново проучване, публикувано в научното списание BMJ Case Reports.

„Скорбутът все още се смята за болест от миналото, особено в развитите страни", пишат австралийските лекари на страниците му. „Въпреки това от време на време тя напомня за себе си, като се появява предимно при възрастни хора, алкохолици и деца с психични проблеми и проблеми в развитието".

Лекарите от болницата „Сър Чарлз Гарднър" в Западна Австралия пишат за безработен бивш пушач на 50 години, който се оплаква от болезнен обрив на двата крака, появил се на пръв поглед без причина.

В урината му била открита кръв и този човек страдал от анемия, както се нарича ниският брой червени кръвни клетки.

Медиците били донякъде озадачени, тъй като при този човек нямало възпалителни процеси, автоимунни нарушения или заболявания на кръвта. Извършената компютърна томография не показала вътрешни кръвоизливи, а кожната биопсия не дала никакви данни.

Междувременно, когато мъжът бил приет в болницата, обривът започнал да се разпространява по цялото му тяло, причинявайки кървене, подуване и болка в двата крака.

Накрая диетолозите установили, че той има изключително ниски нива на витамин С и недостиг на други хранителни вещества.

Лекарите установили, че условията на живот на този австралиец са били „много лоши". „Той е имал финансови затруднения и затова е пренебрегвал храненето си. Този мъж се хранеше предимно с полуфабрикати и малко плодове и зеленчуци", пишат авторите на изследването. „Понякога той изобщо пропускал хранене, а през последните седмици това зачестило. Той спрял да приема витаминните и минералните добавки, предписани му след операцията за стомашен байпас, защото не можел да си ги позволи".

Осем години по-рано пациентът е претърпял ръкавна резекция на стомаха си, като е премахнал по-голямата част от него, за да може да отслабне.

Когато мъжът е диагностициран със скорбут, му е предписан дневен прием на хиляда милиграма витамин С, 125 микрограма витамин D3, пет милиграма фолиева киселина и мултивитамини.

Диетологът съставил хранителен план и мъжът започнал да яде по един лимон всеки ден. Обривът намалял и кръвта от урината изчезнала.

Авторите на изследването отбелязват, че рисковите фактори за скорбут включват недохранване, операция за стомашен байпас, диализа, алкохолизъм, психични заболявания и хранителни разстройства.

„Това заболяване е лесно да се спре с хранителни добавки. Забележим отговор се наблюдава само за 24 часа", пишат лекарите. „Но ако заболяването не се лекува, може да се стигне до катастрофално кървене. Ето защо ранното разпознаване и незабавното лечение са от жизненоважно значение".

В САЩ подобно проучване наскоро установи, че случаите на скорбут сред децата са се увеличили повече от три пъти. Ако през 2016 г. е имало 8,2 случая на 100 000 души, то през 2020 г. процентът е 26,7 на 100 000 души.

Пациентите са били предимно млади мъже, хора със затлъстяване и членове на семейства с ниски доходи. Близо 65% от тях са били диагностицирани с аутизъм.

Препоръчителната дневна доза витамин С е 90 милиграма за мъжете и 75 милиграма за жените. Бременните и кърмещите жени, пушачите, някои пациенти с онкологични заболявания и тези, които приемат определени лекарства, може да се нуждаят от повече от този витамин.

Симптомите на скорбут могат да се появят още месец след като човек започне да консумира по-малко от десет милиграма витамин С дневно, твърдят учените.

Д-р Теодор Стрейндж, който работи като заместник медицински директор в университетската болница в Стейтън Айлънд, заяви, че не е виждал нито един случай на скорбут, откакто е бил студент.

„Според авторите на изследването това е много рядко заболяване в развитите страни, особено тук, в САЩ, тъй като витамин С се съдържа в достатъчни количества в много храни и хранителни добавки, за да се предотврати появата на това заболяване", казва Стрейндж. „Ако има причина за безпокойство, един добър мултивитамин никога не вреди", пише БГНЕС.

Други от Докторе кажи

Област Благоевград също е на прага на грипна епидемия

Трета област у нас е на прага на грипна епидемия - Благоевград. Болните от грип и респираторни заболявания са нараснали значително.  За щастие, засега училищата и болниците там не усещат натиска на

Доц. Мангъров: 2/3 от пациентите в болниците са с грип А или грип Б

В момента в София специално "заведението" предлага основно грип. В болниците около две трети от пациентите са с грип А или грип Б. Това е основната диагноза

Френска пациентка с ХИВ е в ремисия след алогенна трансплантация на костен мозък

Пациентка с ХИВ е в ремисия след алогенна трансплантация на костен мозък, извършена през 2020 г. във Франция. Това е първият случай в страната и осмият в света, предаде АФП

Евростат: България втора в ЕС по брой лекари между 55 и 64 г.

В Германия има най-много лекари в Европейския съюз на възраст между 55 и 64 години - 36,1%, следвана от България с 33,9% и Латвия с 27,4 процента. Италия е на първо място в ЕС по брой лекари над 65

Търсите информация за здравните ви права? Звъннете на 0800 14 800

Разговорите са безплатни от стационарни и от мобилни телефони, независимо дали сте в България, или в чужбина Четирима експерти ще ви отговорят - всеки ден те получават приблизително 1200

>