Бум на соларите, но вносът на ток скочил с 37,4% през деветте месеца на годината

27.10.2024 21:32

Износът все още е по-голям

заради дефицита в региона

С 37,4% се е увеличил вносът на електроенергия през деветте месеца на годината в сравнение със същия период на 2023 г. Най-големи количества са влезли у нас през Румъния - 2 млн. мвтч, и Гърция - 500 000 мвтч. От Сърбия, Северна Македония и Турция са минимални. Общо са внесени 3,6 млн. мвтч.

Износът бележи спад с 12 на сто, но все пак е по-голям от вноса - 5 млн. мвтч. Най-много ток е пренесен към Гърция - 1,6 млн. мвтч, и към Румъния - 1,4 млн. Причината е дефицитът в региона.

Това показва анализ, публикуван от Института за енергиен мениджмънт по данни на ENTSOE - организацията на европейските оператори на електроенергийните системи.

Това означава, че докато токът у нас беше скъп и се изнасяше навън, търговци са намерили начин да внасят, въпреки тапите по преносната мрежа между Източна и Централна Европа и недостатъчния им капацитет да транспортират електроенергия към Балканите.

През отминалото горещо лято в Централна Европа имаше нива от 3 до 10 евроцента за мегавачас, докато у нас, а и на Балканите до Унгария включително гонеше и надминаваше 100 евро. Това беше и причината

бизнесът да поиска компенсации за

скъпия ток,

по аналогия с времето на кризата, предизвикана от войната в Украйна и отрязването на страната ни от руския газ през 2022 г.

Тази тенденция се запазва и до днес, защото в неделя, 27 октомври, в 14,20 ч вносът от Румъния беше 571 мегавата. Но пък близо 500 мегавата товар се изнасяше за Сърбия, и между 175 и 250 мегавата - за Турция, Гърция и Северна Македония.

Производството на електроенергия от началото на годината до края на септември в страната възлиза на 27,9 млн. мвтч, което представлява спад от 7,9% спрямо деветмесечието на 2023 г. При почти всички източници се наблюдава свиване на производството с изключение на слънчевата и водната енергия.

Справката на ЕСО за енергийния баланс на страната показва, че от началото на годината до 20 октомври са произведени 30,20 млн. мвтч което е спад с -6,14 на сто, спрямо същия период на 2023 г. С влизането в зимния сезон този спад намалява.

Да припомним, че през 2022 г., когато беше пикът на производството, това количество за цялата година беше 38,17 млн. мвтч, а през миналата - 36,58 млн.

Миксът от произведена електроенергия от различни източници също се свива с изключение на слънчевата и водната енергия.

Отливът от изкопаеми горива продължава да е все по-осезаем. През деветмесечието лигнитните въглища губят значителен дял. Произведената от тях електроенергия е 6,3 млн. мвтч, което е драстичен спад, 3 години по-ранно от тях се правеха 12 млн. мвтч.

Природният газ също намалява дела си

в производството на електроенергия

През 2021 и 2022 г. от него идваха близо 2 млн. мвтч, то през 2024-а количеството намалява на 1,5 млн.

Ядрена енергия също се свива. Производството на ток от нея е 12 млн. мвтч, което е с близо 4% по-ниско спрямо деветте месеца на 2023 г.

При възобновяемите източници стихийното инсталиране на фотоволтаици през последните две години допринесе за близо 4 млн. мвтч, което е 64% ръст спрямо януари-септември 2023 г. През 2021 г. производството на електроенергия от слънце е 1,2 млн. мвтч.

Най-слънчевият час е на 14 август между 12 ч и 13 ч, когато производството достига 2969 мегаватчаса, или 47,1% от енергийния микс в този момент. През тази година делът на слънчевата енергия някои часове (127 бр.) надминава 50% в енергийния микс.

Дори в неделята на 27 октомври делът на слънчевия ток в микса от енергии в 14,20 ч беше 50,35%, докато на атомния ток - 23,34 на сто, а на тецовете - 15,33 на сто.

От началото на годината до 20 октомври делът на големите фотоволтаици, присъединени към преносната мрежа, се е увеличил с 62,83%, а на малките - към разпределителната мрежа, с 56 на сто.

При останалото ВЕИ производство към 20 октомври има спад - при вятъра - с 10,67%, при биомасата в по-големите инсталации - с 51,48 на сто.

.

Други от От страната и света

Тежка челна катастрофа между кола и камион на околовръстното край Чепинци

Тежка челна катастрофа е станала на околовръстното в София тази сутрин, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът се е случил на разклона за Чепинци. Ударили са се камион и кола

Кметът на район "Кремиковци": Няма опасност от радиация след влаковата катастрофа

„Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха"

Община Русе започва набирането на проектни предложения по Програма „Култура“ за 2025 г.

Община Русе обявява конкурс за финансиране на проектни предложения в областта на изкуствата и културата по Програма „Култура" за настоящата 2025 г. Крайният срок за кандидатстване е 17 февруари

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района тази сутрин.  Целият район около сградата на ВСС е блокиран и има засилено полицейско присъствие. От 10 ч

Димитър Главчев: Оставянето на трима служебни министри в редовния кабинет е показателно

"Оставянето на трима служебни министри в редовния кабинет е показателно за работата на служебния кабинет", това заяви служебният премиер Димитър Главчев на влизане в Народното събрание

>