2024: Бумът на малките компании, които са гръбнакът на строителството (графика)

27.10.2024 08:04 Христо Николов

В очакване на санирането и на общинските проекти са регистрирани 785 фирми - 10,5% от всички в сектора

2024-а ще остане в историята като годината, в която строителният бранш преживя бум на новосъздадени предимно малки фирми.

Да работят на българския строителен пазар, според закона имат право само компании, вписани в поддържания от Камарата на строителите в България Централен професионален регистър. Броят на работещите в тях ги дели на големи, средни и малки.

Към днешна дата в създадения преди 15 години регистър има общо 7462 фирми, като 10,5% от тях са регистрирани само през настоящата година, и то предимно през лятото. А 80% са и новосъздадени, личи от Търговския регистър.

Новината съобщи в навечерието на професионалния празник на строителите – Димитровден, председателят на Управителния съвет на камарата инж. Илиян Терзиев.

“Увеличението на регистрираните при нас компании е започнало през лятото и продължава и през есента. Тези, които са вписани тази година, са 785, предимно малки”, уточни инж. Терзиев.

“След дългия застой сега се очаква работа и по общинската програма, и по санирането, и по други обекти, където участват главно малки и средни фирми, а те са гръбнакът на бранша”, подчерта инж. Терзиев.

Подобно явление, но не толкова мащабно, се случи и в периода 2015-2017 г. Тогава се изпълняваше Националната програма за повишаване на енергийната ефективност на многофамилни жилищни сгради, в която държавата първо инвестира 1 млрд. лв., а след това още 800 млн.

Общинската инвестиционна програма, за която говори инж. Терзиев, е за общо 7 млрд. лв., като засега около 3 млрд. от тях са предвидени в тазгодишния бюджет и в този за догодина.

Това са предимно проекти за благоустройство, немалко са и ВиК ремонтите на градски и селски мрежи. Отделно има 1,1 млрд. лв. за саниране по Националния план за възстановяване и устойчивост, още 287 млн. лв. за втория етап на същата програма и близо 200 млн. за саниране на жилищни блокове в общините, засегнати от зеления преход – Перник, Стара Загора и Кюстендил.

Вероятно именно този немалък ресурс е предизвиквал интерес в бранша към създаване на фирми, които да участват в многобройните обществени поръчки.

Профилът на българския строителен пазар е такъв, че на него преобладават малките фирми с до 49 души персонал.

Поне като брой те заемат най-голям дял сред всички компании от сектора – 88%. (Виж инфографиката)

А по приходи от продажби най-малките фирми – тези с активи до 19,5 млн. лв., заемат още по-голям дял - 97,3% от всички. Едва 20 на брой са фирмите с активи за над 97,5 млн. лева.

Масовото създаване на нови компании има и друго обяснение – тази година се отвори доста работа. Само през първото полугодие на 2024 г. са обявени 2730 обществени поръчки с предмет “Строителство”, чиято прогнозна стойност е 5,7 млрд. лв. Това е с 18,2% повече от същия период на 2023-а, но средната стойност на тези поръчки е всъщност с около 25% по-ниска от м.г. Затова е разбираемо, че общините в момента държат най-голям дял от тези процедури – 71,4%.

Другата особеност на обществените поръчки за строителство в момента е, че основният източник на тяхното финансиране поне за първото полугодие е държавният бюджет. 76,8% от тях са с ресурс, който е отпуснала държавата.

Всички оперативни програми, планът за възстановяване и останалите донорски програми заемат само 23,2%.

Догодина вероятно този дял ще е по-висок, защото тогава ще напредне голямата програма за саниране, но поне към момента инвестициите в строителство са основно бюджетни средства.

Ако се проследят икономическите резултати на строителния бранш за последното десетилетие, се вижда, че тази година Димитровден може да се посрещне подобаващо – според данните на НСИ

произведената продукция в сектора е най-висока от 2014 г. насам

Тя е за 10,197 млрд. лв. само за шестте месеца. (Виж инфографиката) Освен че ръстът в сравнение със същия период на 2023 г. е 28,7%, тази продукция е повече от два пъти по-висока в сравнение с 10 години назад.

Ръстът продължава вече втора поредна година, при това сега за разлика отпреди инфлационният фактор не оказва такова голямо влияние.

Изграждането на съоръжения, в което влизат пътното, енергийното и ВиК строителството, е дори с 62,4% ръст на годишна база и безспорно влияние за това изигра най-вече размразяването на изграждането на скоростния път Мездра - Ботевград, както и на магистрала “Хемус”.

Тези дейности бяха на трупчета в продължение на над 2 години и работата по тях бе възобновена едва тази пролет.

Строителството на сгради - предимно жилищни, които се финансират с частни средства, също има съществен дял от 37,6% от общата строителна дейност.

Неговият годишен ръст е 17,4% и представлява 3,8 млрд. лв. за първите шест месеца на годината.

Други от От страната и света

Мариан Бачев: Не съм фен на моноспектакъла, няма да работя сам в министерството

Г-н Бачев, това е най-трудното министерство на България, защото то обхваща страшно много сфери. С тези думи се обърна служебният министър на културата Найден Тодоров към своя колега Мариан Бачев

Протестиращи се събраха пред президентството, искат да се подобри транспортът към Витоша

Протест под наслов "Да си върнем достъпа до Витоша" се проведе пред сградата на президентската институция. Граждани и планинари се събраха на мирна демонстрация с искане за подобряване и модернизация

Полицаи откриха и иззеха издирвана от Интерпол кола край Видин

Лек автомобил „Форд Мустанг“ с български транзитни регистрационни табели е бил установен във видинското село Буковец. Превозното средство е обект на издирване в Националната Шенгенска информационна

Новият министър на културата Мариан Бачев прие поста от своя предшественик Найден Тодоров

Новият министър на културата Мариан Бачев прие поста от своя предшественик Найден Тодоров. Двамата се срещнаха в сградата на Министерството на културата, заедно с голяма част от екипа на ведомството

Обществен съвет към кмета ще подпомага опазването на културното наследство на Велико Търново

Сформиран е Общественият съвет за закрила на културно-историческото наследство на Велико Търново. Консултативният орган е създаден по инициатива на кмета на старата столица Даниел Панов и ще

>