Пулмолог: Фините прахови частици са 30 пъти по-малки от косъма и могат да увредят целия човешки организъм

26.10.2024 10:42
София Ангелова СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА

Проблемът мръсен въздух го коментираме от доста години, но хората трябва да знаят, че когато падне мъглата, защото влизаме в този сезон, тя е като чадър над градовете и населените места и покачва нивото на фините прахови частици. Това заяви пред bTV пулмологът д-р София Ангелова. Тя обясни какво всъщност представляват твърдите и течните частици, които образуват фините прахови частици.

"Фините прахови частици 10 са едрите частици. Те са с големината на човешки косъм. Фините прахови частици 2,5 са 30 пъти по-малки от косъма. А ултра фините можем да вдишаме, да достигнат до алвеолите, оттам да преминат в кръвта и да повлияят на всеки един орган", обясни още тя.

По думите ѝ фините прахови частици могат да увредят целия човешки организъм, независимо от сезона.

"Но най-уязвимият орган е белият дроб, защото той е в директна връзка. Правим 23 000 вдишвания на денонощие. През нашия бял дроб, преминават около девет, десет литра въздух", каза още д-р Ангелова.

Темата коментира и здравният икономист Аркади Шарков. Според него колкото повече се разраства един град, толкова по-мръсен става въздухът.

"Зависи от индустрията, която е наоколо. Също зависи от допуска на автомобили в центъра на града", обясни той.

"Когато става въпрос за качество на въздуха, градоустройството е ключов елемент. Когато се правят квартали с недостатъчно добре осмислена инфраструктура и се затварят естествени въздуховоди, тогава въздухът застоява вътре по естествен път", уточни Аркади Шарков.

По думите му друг много важен елемент са автомобилите.

"Ако целим някакво развитие на София, като град за живеене, би следвало да се повиши стойността на зоните в центъра на града. В Сингапур например, на база на това колко време прекарва един автомобил в центъра на града, се начислява съответната такса. Има два типа данъци. Но това в България е по-трудно за действие", каза още Шарков.

Други от Докторе кажи

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

Издадоха визата за проектиране за националната детска болница в София

Министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова връчи на изпълнителния директор на „Здравна инвестиционна компания за детска болница" ЕАД д-р Влатко Глигоров визата за

>