Дисциплината - вашата суперсила за успех

24.10.2024 05:30 Димитрана Александрова

Инфантилно е да я мразите, без нея не може. Създайте си правила и навици, които ви водят напред в кариерата

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Още от детската градина дисциплината я схващате нещо неприятно, като онова вечно нареждане на госпожата "Стойте мирни". Вкъщи, в училище, в обществото, в работата винаги я свързвате с всеобщовалидни правила, които някои ви натрапва и които не бива да престъпвате.

Това обаче е само едното, външно наложеното измерение. То е нужно, за да същестува и да функционира всяка група, без някой да пречи на останалите. Понякога е добре да сте смели и да го нарушавате. Например макар че сте дисциплинирани граждани, да въстанете, за да промените правила, които вече не са полезни за обществото. Или като служители да сте креативни и да излезете извън установените норми, щом това ще доведе до повече ефективност.

Другото измерение на дисциплината е онова, което сами си налагате. И според специалистите по личностно развитие то може да бъде вашата суперсила. Въпреки че в него също има известна степен на неприятност.

Самодисциплината са собствените ви правила, които следвате, за да организирате живота и работата си. Те са вид принуда, но без тях не може.  Никой не я кара, както му хрумне, според моментни желания. Това не само не води до успех, ами даже е и уморително. Както в музиката, така и в живота импровизациите изискват много опит и талант, за да не приличат на какофония.

Вътрешната дисциплина всъщност е умение на зрялата личност, инфантилно е да я мразите и да я отричате. 

Тя е в малки неща като това, че сутрин ставате, къпете се, миете зъбите, обличате се и отивате навреме на работа. Не си измисляте оправдания защо да не идете, не се мотаете и не закъснявате.

Тя е и в големите неща като това, че си определяте цел, която упорито преследвате.

Тя е и в постоянните неща като това, че се налага да сте търпеливи и да се отказвате от краткосрочни удоволствия, за да получите дългосрочни ползи. Сиреч възрастен вариант на онзи прословут експеримент с деца дали веднага да изядат бонбона, или да изчакат 15 минути, за да бъдат възнаградени с още един заради стоицизма пред изкушението.

Експертите по личностно развитие казват, че непременно трябва да си създадете правила и дисциплинирано да ги следвате, колкото време е необходимо.

Те не бива да са веднъж завинаги. Умният човек не е закостенял, той се отказва или премоделира онова, което вече не му е от полза. Обаче и не е чак толкова "гъвкъв", че непрекъснато да прави промени. Тогава не е дисциплиниран, а хаотичен импровизатор.

Същото е и когато често допуска компромиси с правилата си, за да угоди на моментните си капризи. Тогава сам пречи на своята суперсила да го води към успехи.

Самодисциплината е свързана с ценностите. Да речем - никога не претупвате работата си, защото ваш принцип е да я свършите по най-добрия начин и това ви носи удовлетворение. Или никога не печелите победа с нечестни трикове, защото ваш морален императив е почтенността.

Самодисциплината е свързана и с навиците, а това се оказва по-трудната част. Повечето хора се провалят, когато искат да се откажат от нещо, което са осъзнали, че им вреди (например да си доработват вкъщи служебните задачи), и да го заменят с нещо, което ще им носи успех (например да използват същото време, за да учат нещо ново, което ги развива професионално).

Ако не можете да го направите, значи ви липсва дисциплина и трябва да се замислите върху този по-генерален свой проблем, обясняват специалистите.

Колкото до самото отказване от стар лош навик и замяната му с добър нов, просто приемете, че
не става бързо, колкото и да сте дисциплинирани. И трябва да сте още по-дисциплинирани.

Ново научно изследване опровергава няколко предишни, които твърдяха са нужни 21 дни, 40 дни, 66 дни. Не е вярно, защото по своята методика тези проучвания залагат на субективност - отчитат какво казват самите участници в тях. А те волно или неволно не оценяват правилно дали стар навик наистина е изчезнал завинаги, а нов се е превърнал в рутина.
В новото изследване, което е направил екип от Калифорнийския технологичен институт, Чикагския университет и Пенсилванския университет, данните са събранни с машинно измерване. Учените обаче съобщават, че няма формула - зависи и какво искате да създадете, и колко силна воля имате.

Американският екип безспорно установява нещо, което е близо до ума - че сложното се автоматизира по-дълго от елементарното. Резултатът от анализа на 12 милиона посещения във фитнес е, че тренировките се превръщат в траен навик едва след около 6 месеца. 40 милиона наблюдения показват, че по-бързо става с миенето на ръцете - навикът да е редовно след определена дейност се добива само за около седмица.

Не че хигиената е маловажна, но вероятно са ви необходими по-сериозни навици, когато искате да подобрите дисциплината си и тя да е вашата суперсила за успех в кариерата. Така че не се обезкуражавайте, а се въоръжете с упоритост, постоянство и търпение.

Експертите посочват, че за отказване от стар навик и създаване на нов много помага да се самонаграждавате. А за спазването на самодисциплината помага онзи неприятен макаренковски възпитателен подход - да се наказвате за големи нарушения.

Така де, както и да се убеждавате в ползата от нея, тя си е принуда и може да се изкушите да се разбунтувате.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Мързелив шеф - претоварени подчинени, или рисковете на стила ограничено управление

Как да се справяте с колега самохвалко и защо това е пасивно-агресивно поведение

Защо непременно да отдалечите колеги, които ви заразяват със стрес

Диагноза: Професионална анхедония. Симптоми и конкретни стъпки да се измъкнете

Без кураж няма слава или как да постигате успех с 10-процентното правило

Когато шефът има предубеждение към вас - конкретни стъпки да го обезсилите

Свещените крави в службата и как да ги почитате, за да напредвате в кариерата

На интервю за работа не се хвалете с постижения. Обезсилвайте опасения

5 признака за излишна драма в екипа, която яде продуктивност, нерви и успех

Елегантно напускане винаги е по-далновидно от шумно затръшване на вратата

Що е то функционален психопат и как да се справяте, като ви е колега

Други от От страната и света

Даниел Митов: България трябва да получи редовното правителство, за което чакахме

"България трябва да получи редовното правителство, за което чакахме", това каза Даниел Митов от ГЕРБ на влизане в Народното събрание, където днес ще се гласува кабинетът "Желязков"

Трима загинали и осем пострадали при пожари в страната за денонощие

Трима души са загинали, а осем са пострадали при пожари в страната през изминалото денонощие. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН)

Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост

Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка   По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от

Три влака минали на червен сигнал само за ден

През миналата година е имало около 20 слачая на влакове, които са минали на червен семафор. Само за ден пък три влака минали на забранения сигнал. Това каза пред bTV Михаил Рангелов

Илиян Филипов: 100% е потвърдено, че влакът на БДЖ е преминал на червено

"100% е потвърдено, че влакът на БДЖ е преминал на червен сигнал и съответно оттам тръгва злополуката", това заяви в предаването "Денят започва" по БНТ собственикът на частната композиция Илиян

>