Учителите изтощени – с петиция искат в пенсия по-рано като шофьорите

22.10.2024 07:30
Учителите у нас са над 86 хил., но липсват кадри за специалности като математика и природни науки. СНИМКА: ГЕОРГИ ПАЛЕЙКОВ

Търновска преподавателка, изгубила за кратко няколко колеги: Сега не я доживяваме

Директори обаче предупреждават, че ще останат без кадри, а и много колеги не искали да спират работа

Учителите да могат да се пенсионират при по-тежката - втора категория труд. Това искане на преподаватели и техните синдикати набира гласност през последните дни. 4 години при втора категория ще им се зачитат за 5 при трета, ще могат да се оттеглят и на по-ранна възраст. Втора категория са например шофьорите на големи камиони и на градския транспорт.

Учителите и сега имат възможност да се пенсионират по-рано през Учителския фонд - жените на 59 г. и два месеца, а мъжете на 61 г. и 7 м., напомни социалният министър Ивайло Иванов.

Втора категория ще намали още изискванията, съответно възрастта ще падне на 55,8 години и 59,2 години. (Виж в инфографиката  кой на колко години се пенсионира в България.)

Предложението сега тръгна от великотърновската учителка Незабравка Апостолова, която започна петиция. Зад каузата ѝ стои и нещо твърде лично - през последните няколко години педагожката в СУ “Емилиян Станев” с 34 г. стаж е загубила няколко свои колеги.

Започнах петицията, след като преди 10 дни си замина колега, който не доживя до пенсия, а гореше в тази работа. От няколко години поставям въпроса за крайното учителско изтощение, работим с много хора. Който не работи в системата, не може да разбере, че ние сме посредник между родители и ученици, учители и ученици. В обществото се е наложило мнението, че учителите получават големи заплати и ваканции и нищо не работят, мотивира борбата си за по-ранно пенсиониране Апостолова. Тя е преподавател по български език и литература.

Според нея системата у нас оценява работата на учителите единствено по оценките на учениците на изпитите, по портфолиото и десетките сертификати от безсмислени обучения, но не може да измери всеотдайността, посвещаването, сълзите - от благодарност или безсилие.

Досега 7857 души са подкрепили петицията. Апостолова е категорична, че няма да напусне системата, а ще се бори за правата на учителите, защото я бива в това.

“Учителите не са на единно мнение. Някои искат да се пенсионират, други категорично не, защото за тях това

означава да излезеш от истинския живот

Вярно, едни са по-жизнени, други не чак толкова”, коментира обаче директорът на столичното 51-о СУ Асен Александров, шеф на сдружението на директорите. И той напомни, че сега учителският пенсионен фонд позволява да спрат работа 3 години по-рано, но без добавката, която иначе вземат от фонда. “Малко колеги се възползват от това, само един-двама. Има доста, които работят като пенсионери. Да не говорим, че нямаме кадри в специалности като математика и природни науки”, допълнва Александров.

Още преди месеци 11 хил. учители са подкрепили предложението за втора категория труд, контрира лидерът на синдикат “Образование” към “Подкрепа” Юлиян Петров. “Прегарянето в професията е голямо. Българският учител е уморен от

голямата бумащина

и несвойствените задължения”, каза той и призова да се намерят компенсаторни механизми, сред които е и втората категория.

Около 86 500 души са учителите у нас. Правото да прекратят работа по-рано получиха от началото на 2021 г., ползват го по лична преценка, но без пожизнената добавка от Учителския пенсионен фонд, който се формира от вноски на преподавателите. Така губят по 0,33 на сто от пенсията за всеки месец от осигурителния им стаж. От години от синдикат “Образование” предлагат ползвалите ранно пенсиониране да вземат поне 1/2 добавка.

Пари от фонда сега получават 36 847 души,

показва статистиката на НОИ за първите 6 месеца на т.г.

Средната им пенсия е близо 915 лв., а средната добавка от Учителския фонд е по 174,63 лв. месечно. Жените вземат средна пенсия 903,95 лв. със 175,36 лв. добавка, а мъжете - 1023,04 лв. пенсия, но добавката им е по-ниска (167,34 лв.).

От ранно пенсиониране без добавката са се възползвали 1547 учители. Размерът на пенсията им е определен по общия ред за изчисляване на пенсия за осигурителен стаж и възраст, но се намалява с 0,1 на сто за всеки недостигащ месец. Така средната им пенсия е 981,44 лв., като мъжете взимат 1038,55 лв., а жените 970,85 лв. Средно им остават около 38 месеца до навършване на нужната възраст.

Само 162 са учителите, които са имали нужния преподавателски осигурителен стаж и са се пенсионирали след навършване на общата възраст. На тях им се изплаща пенсия в пълен размер от Учителския фонд до навършване на възрастта по чл. 68, ал. 3, а след това започва да се изплаща от фонд “Пенсии”. Те получават средно на месец по 823 лв., но мъжете взимат 1078 лева, а жените - 812 лева.

В същото време през първите шест месеца на годината

едва 30 българи са се пенсионирали при условията на втора категория

В нея влизат шофьори на автобуси и тролейбуси и ватмани, машинисти и помощник локомотивни машинисти, циркови артисти, оркестранти на духови инструменти, работещи с опасни химикали, лакове, бои и каучукови смеси и други. Общо 24 525 души получават пенсии за работа във втора категория.

29 998 пък са натрупали стажа си само в условията на най-ниската - трета, по данни от края на миналата година.

Други от Просветни

Министър Цоков на 190-годишнината на Априловската гимназия: Всички трябва да работим за подобряване на образованието

Априловската гимназия и днес е едно от водещите иновативни училища в България. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на честванетo на 190-годишнината от

Mинистър Цоков към 400 ученици от Габрово: Не позволявайте на дрогата да отнеме бъдещето ви

Не позволявайте на зависимости да отнемат бъдещето ви. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се обърна към близо 400 ученици в Габрово

Галин Цоков беше гост на интегриран STEM урок между две училища

Обикновено STEM обучението се свързва с технологиите, но този тип образование е и работа с ръцете – преживявания, междупредметно преподаване и изграждане на умения

Институтът INSAIT изпреварва Оксфорд и Харвард на световен форум за алгоритми

Българският институт INSAIT към СУ „Св. Климент Охридски" изпреварва университети като Харвард, Оксфорд и Принстън в един от най-престижните световни форуми в сферата на алгоритмите -ACM-SIAM SODA

Николай Денков поздрави наша ученичка, която представила проект на Нобеловите награди

"Да спечелиш първа награда на Европейския конкурс за млади учени и да те поканят да представиш изследванията си в програмата около връчването на Нобеловите награди - това е забележително признание и

>