Отбелязваме Световния ден за борба с остеопорозата

20.10.2024 08:13
Снимка; Пиксбей

На 20 октомври отбелязваме Световния ден за борба с остеопорозата, който тази година ще премине под мотото „Кажи „Не" на чупливите кости". Основната цел на инициативата е да насърчи хората от рисковите групи да направят своя DXA скенер.

„Здравето на нашите кости е от съществено значение. Остеопорозата представлява сериозна заплаха с потенциално тежки последствия. Важно е да идентифицираме индивидуалните рискови фактори и да се грижим за костите си с такава сериозност, каквато отделяме на здравето на сърцето", подчертават от Международната фондация по остеопороза (МФО).

Повече от 420 000 българи живеят с остеопороза, като 80,4% от тях са жени, а 19,6% – мъже. На всеки час в България се регистрират средно по шест фрактури, свързани с крехките кости, което се равнява на около 150 счупвания на ден.

Над 4% от българските мъже над 50 години получават бедрена фрактура, което често води до обездвижване. Въпреки че остеопорозата се възприема като предимно „женски проблем", проучвания показват, че мъжете имат двойно по-голям риск от смърт след счупване на бедрената кост. Смъртността, свързана с остеопорозата в България, е по-висока (184 на 100 000) в сравнение с Европейския съюз (116 на 100 000).

Изследването на костната плътност, известно още като DXA скенер, е най-надеждният метод за диагностициране на остеопороза. Процедурата, наречена остеодензитометрия, е безболезнена и отнема около 20 минути, с изключително ниско радиационно натоварване – едва 3 до 5 микросиверта (µSv) при изследване на лумбалните прешлени. За сравнение, по време на полет от Европа до Северна Америка човек получава радиация, равна на 60 микросиверта. Ранното диагностициране на остеопорозата е от ключово значение, тъй като позволява отлагането на последствията от загубата на костна маса.

България е на едно от последните места по брой проведени изследвания на костната плътност в сравнение с останалите страни от Европейския съюз, което затруднява поставянето на диагноза и назначаването на адекватно лечение.

Остеопорозата при мъжете се развива в резултат на сложна комбинация от фактори, включително възрастов дефицит на полови хормони, генетична предразположеност и нездравословен начин на живот, характеризиращ се с липса на физическа активност, тютюнопушене и прекомерна употреба на алкохол. Съществуват и здравословни състояния като диабет и ревматоиден артрит, които увеличават риска, а рязката загуба на тегло (над 10%) също може да повлияе на костната плътност. С напредването на възрастта производството на естрадиол и тестостерон при мъжете намалява, като в резултат костната плътност намалява по-бавно в сравнение с жените, при които нивата на естроген рязко спадат по време на менопаузата.

Лечението на остеопорозата включва не само медикаменти, но и здравословно хранене, достатъчен прием на витамин D и калций, както и редовна физическа активност, обръщат внимание от Амджен България, инициатор на кампанията, която тази година е насочена повече към мъжкото костно здраве. Пациентите трябва стриктно да следват указанията на своите лекари, за да се справят ефективно с проблема, съобщава БГНЕС.

Други от Докторе кажи

Пострадалият при влаковата катастрофа, настанен в ИСУЛ, е с опасност за живота

59-годишният мъж, който пострада при сблъсъка между два товарни влака вчера и беше докаран от екип на СМП в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", остава в много тежко състояние, с опасност за живота

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

>