Все повече онкоболни ползват канабис, за да облекчат страничните ефекти на терапията

19.10.2024 22:27
Канабис. СНИМКА: Пиксабей

Все повече американски пациенти с онкологични заболявания посягат към канабиса като начин да облекчат страничните ефекти на терапията.

Според няколко изследвания между 20 и 40 процента от хората, които се подлагат на онкологично лечение прибягват до канабис, за да смекчат странични ефекти като гадене, болка, безсъние, тревожност или стрес. Заради нарастващата популярност на този метод, в САЩ се е увеличила и бройката на щатите, които го легализират за медицинска употреба. Специалистите обаче засега не могат да дадат категоричен отговор кои продукти са безопасни и ефективни за хората с онкологични заболявания.

Научно оправдана ли е употребата?

На този етап по-скоро не. В първите изобщо клинични правила за употребата на канабис, които издава Американското общество по онкология (ASCO) през март тази година, се казва, че приложението на тези продукти от пациентите с рак надминава научно подкрепената им клинична употреба. Освен това самите специалисти не се чувстват добре подготвени, за да говорят по темата със своите пациенти. Националният раков институт в САЩ финансира пет мащабни изследвания, които имат за цел да дадат отговор какви са потенциалните вреди и ползи от употребата на канабис при различните групи пациенти. Няколко изследвания пък тестват и ефекта от синтетични вещества в лекарства, които са идентични с канабиса.

Кой го използва?

Към момента в САЩ канабисът е позволен за медицинска употреба в 14 щата, а за развлекателна и медицинска в още 24 и Колумбия. Това означава, че около 3/4 от американците живеят в места, където канабисът може да се употребява легално и пациентите лесно могат да си го набавят. Според специалистите от него се възползват повече по-младите хора, за да се преборят с проблеми като безпокойство и безсъние.

Помага ли?

На този етап специалистите нямат яснота дали той е безопасен и колко е полезен. В тази връзка едно от най-големите им безпокойства е, че канабисът може да си взаимодейства с терапията на пациентите. За пример те дават някои малки проучвания, които показват, че канабисът може да повлияе на имунотерапията и да я направи по-малко ефективна. Освен това допълват, че е известна функцията му да потиска имунната система, когато се използва за по-дълго време. От друга страна канабисът може да е мощно успокоително средство, което може да си взаимодейства с други вещества и така да увеличи ефекта на други сънотворни например, което да доведе до нежелани инциденти за пациентите.

Други от Докторе кажи

Увеличават се отсъстващите по болест ученици в област Хасково

Увеличават се отсъстващите по болест от занятия ученици в област Хасково, съобщиха от Регионалното управление на образованието към Министерството на образованието и науката

Пострадалият при влаковата катастрофа, настанен в ИСУЛ, е с опасност за живота

59-годишният мъж, който пострада при сблъсъка между два товарни влака вчера и беше докаран от екип на СМП в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", остава в много тежко състояние, с опасност за живота

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

>