Дрехи, домакински уреди и играчки в безплатния магазин в село Мраморен - не за бедни, а за практични и екохора

18.10.2024 07:30 Валери Ведов
В безплатния магазин в с. Мраморен няма касиер, важното е обаче дрехите да са добре подредени.
Кметицата на Мраморен Гергана Маркова вече мисли как да покрие с бетон една от улиците.
Според Николай Иванов няма нищо срамно човек да си вземе каквото му трябва, а жена му занесла умалелите дрешки на внуците.
Христина Иванова иска такъв магазин да има и в с. Голямо Пещене.

Ако ти трябва нещо, си вземи, ако имаш в повече - остави.

Това е принципът, на който работи безплатният магазин във врачанското село Мраморен.

Магазинът

няма персонал или каса, намира се в сградата на кметството

и всъщност е терен за взаимен обмен. Всичко е сортирано и подредено, организаторите призовават само дрехите да се оглеждат внимателно и да не се разхвърлят.

Всеки може да остави излишни, но здрави и запазени дрехи, домакински уреди или играчки. А ако о има нужда от нещо в момента, да го вземе. При това този, който взема, не е задължен и да оставя веднага.

Идеята дошла от кметицата Гергана Маркова. Тя е втори мандат селски управник, познава нуждите на хората и винаги е готова да помогне с каквото може.

“Всичко започна по-отдавна. Забелязах, че много от работниците, ангажирани по социалната заетост, идват със стари и изпокъсани дрехи, някои нямаха дори някое топло яке за студените дни. Затова помолих приятелки и познати от селото да ми донесат вече ненужни за тяхното семейство дрехи. Молбата ми се разчу и много хора се отзоваха, а кметството буквално бе задръстено от чували с облекла, които още можеха да се използват. Раздадохме ги на хора, които трудно могат да си позволят да си купят нови”, разказва Маркова.

Мраморен е на десетина километра от Враца, жителите по списък са 860. Половината от тях обаче са гурбетчии, защото трудно могат да си намерят работа тук. От завърналите се в селото кметицата научила, че в малките населени места

в чужбина има специални магазини, в които хората си обменят дрехи и битова техника

Освен това със спестените пари много от тях обзавеждат наново домовете си, вадят старите уреди и ги заменят с нови, по-съвременни.

“Виждала съм много такива семейства да изхвърлят все още годните си стари дрехи, кухненски посуда, уреди и какво ли не”, разказва младата Мария Николаева.

На кметицата ѝ светва лампичката и тя нарежда ремонт на една стая от пощата в кметството, която вече използвала само за склад.

Хора от селото донасят шкафове, етажерки, стелажи и ето, че безплатният магазин вече е готов.

Някои медии побързаха да обявят, че в Мраморен са си направили магазин за бедни. Това е малко обидно според местните. Казват, че са направили нещо добро - не за бедни, а за практични и екологични хора. Въпреки това много от тях, особено тези на средна възраст, вече се срамували да бъдат засечени в безплатния магазин, за да не бъдат обявени за бедняци. Сякаш в потвърждение на това, когато решаваме да надникнем в магазина, всички, които бяха вътре, побързаха да се изнижат.

На улиците в селото и в близкото до кметството кафене обаче срещаме хора, които вече са били в магазина и се учудват на подобни реакции.

“Нищо срамно няма в тази работа, и аз ходих и си взех няколко неща,

които ми трябват. Жена ми пък преди това занесе там цял чувал с малко носени дрешки и обувки, които вече няма как да се носят от порасналите ни внуци. И казвам “евала” на нашата кметица за идеята, имаме нужда от това”, споделя пенсионерът Николай Иванов.

Нищо срамно в съществуването на такъв магазин не намира и Наталия Дамянова. “Сега гурбетчиите спокойно могат да занесат в магазина ни излишните предмети и дрехи, та да ги ползват други хора, които имат нужда и им е скъпо да си купуват чисто нови”, казва тя.

“Аз също

помагах да подредим

магазина и предоставих доста неща, за които веднага се намериха мераклии”, допълва Мария Николаева.

В кафенето срещаме и Христина Иванова, която обсъжда нещо оживено с други млади майки. Споделя пред нас, че е от Мраморен, но е омъжена в съседното село Голямо Пещене.

“Като чух да новия безплатен магазин, веднага приготвих няколко чувала със запазени дрехи - и за възрастни, и за деца. Преди малко дойдох в Мраморен с колата си, за да ги пренеса в магазина и да видя има ли нещо подходящо за мен или децата ми”, разказва Христина.

Тя споделя, че е възхитена от инициативата и

много ѝ се иска да има подобен магазин и в Голямо Пещене

Предложила е вече в тамошното кметство да направят подобно място за обмяна и очаква да се намери подходящо помещение за това.

А през това време кметицата на Мраморен Гергана Маркова не се спира. Разказва ни как се е появил безплатният магазин не в кабинета си, а на една от улиците в селото, защото тече подготовка за бетониране.

Докато първият бетоновоз от Враца прави маневрите си, енергичната Маркова пред очите на работниците измерва с крачки 140-метровата отсечка, за да прецени набързо колко арматура ще отиде да се покрие цялата улица. Радва се, че от община Враца навреме са ѝ отпуснали средства, за да се направи настилка на улицата, докато времето още позволява.

Други от От страната и света

Харалан Александров: Президентът имаше конструктивна роля за сформиране на правителството

До последният момент при гласуването ще има драма. Това е едно правителство на отчаяните. Партиите действат на принципа на пираптските кораби, които трябва да разпределят плачяка за своите капитани

Пътищата в област Стара Загора са проходими при зимни условия

Пътната обстановка на територията на област Стара Загора е нормална, пътищата са проходими при зимни условия. Това съобщиха за БТА от Областното пътно управление. На прохода Шипка времето е облачно

Кола се блъсна в дърво на пътя Варна - Кичево

Кола катастрофира рано тази сутрин на пътя от Варна за село Кичево, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът е станал рано сутринта. Колата се е блъснала в дърво

Кирил Петков: Ще сформираме екип, който да следи всяко решение на правителството

Ще ги оценим по делата, имаме очаквания към новото правителство, които ще проследяваме. Искаме дефицитът в бюджета да е под 3% и харчовете на държавата да не надвишават 40% от икономиката

Станислав Балабанов: Това правителство трябва да решава проблемите на хората

"Не очаквам изненади. Пет пъти поред ГЕРБ е първа политическа сила. Нормално е хора с държавническо мислене да правят компромиси, защото проблемите чакат

>